שתף קטע נבחר

תושבים בהר ברכה: לא רוצים נוצרים בשכונה

תושבים בגבעה המערבית של ההתנחלות הר ברכה זועמים על שיכונם של מתנדבים נוצרים בשכונתם: "דתם אינה מתיישבת עם אמונתנו ואורחות חיינו". רב היישוב, אליעזר מלמד, אישר את מגוריהם: הם אינם מיסיונרים

סערה בהתנחלות הר ברכה: תושבים בגבעה המערבית של היישוב הדתי שיגרו לאחרונה מכתב למזכירות שבו מחו על מגוריהם של נוצרים אוונגליסטים בשכונתם. לטענתם, נוכחות המתנדבים הנוצרים - אשר הגיעו לסייע בבציר הכרמים - פוגעת במרקם חייהם, ולפיכך הם ממעטים לצאת מבתיהם.

 

עוד בערוץ היהדות  - קראו:

 

"כאשר באנו לגור ביישוב תורני, לא העלנו על דעתנו שנאלץ לגור ביום מן הימים בשכנות לאנשים בני דת אחרת, אשר אינה מתיישבת עם אמונתנו ואורחות חיינו", כתבו התושבים. "איננו מעוניינים להתחכך בהם, או לחלופין להדיר רגלנו מהמרחב הציבורי... אנו גרים במקום קטן ואינטימי, אשר מושפע רבות מהרכב האוכלוסייה המתגוררת בו".

  

תושבי הגבעה התריעו בפני המזכירות שמגורי הנוצרים בשכונתם עלולה לפגוע באפשרויות לקליטת משפחות חדשות נוכח החשש כי "הגבעה תתויג - לפחות על ידי הבאים מבחוץ - כגבעה חסרת אופי, הסופחת אליה כל 'ארחי פרחי'".

 

באישור הרב

המתנדבים הנוצרים הם חלק מקבוצה גדולה של מתנדבים מארצות הברית, המשתייכים ל"יובל" - ארגון אוונגליסטי שדוגל בסיוע לישראל. הקבוצה מונה עשרות אנשים ונוכחותם בהר ברכה התאפשרה לאחר שרב היישוב אליעזר מלמד נפגש עימם וקבע שאינם מיסיונרים.

 

עמדת הרב פורסמה לאחרונה בהרחבה באתר של ישיבת בית אל, תחת הכותרת "כבוד ואהבה לאוהבי ישראל". במאמר הוא דן בשאלת הנוצרים אוהבי ישראל וקבע: "בשנים האחרונות אנחנו עדים לתמיכה הולכת וגוברת בישראל מצד הנוצרים האוונגליסטים. הם רואים במדינת ישראל את נס התגשמות חזון הנביאים... הם עומדים לצידנו ועמדתם חשובה לנו מאוד בהיותם מרכיב מרכזי בארצות הברית, שהיא היום המדינה החזקה בעולם".

 

במאמר מסביר הרב מלמד כי לא מדובר בנוצרים שמבקשים "להעביר אותנו על דתנו" ואף מכנה אותם "חסידי אומות העולם".

 

דובר היישוב, יעקב אידלס, הוסיף: "הרב מלמד בחן את הסוגיה בצורה משמעותית והגיע למסקנה שבמקרה הספציפי אין לחשוש, כי מדובר בדבר טוב. בעניינים כאלה אנחנו נסמכים על דעתו, ומבחינתנו הוא מכריע ואנחנו מקבלים לחלוטין את פסיקתו".

 

עמדתו של הרב מקבלת חיזוק גם מיו"ר הוועד יונדב זר: "המתנדבים הנוצרים הגיעו לעזור ומטבע הדברים הם צריכים מקום לשהות בו, ואנחנו מארחים אותם בשמחה. זה דבר טבעי שלאנשים יש חשש מהזר, השונה והלא מוכר. עם ישראל סבל אלפיים שנה מרדיפות שנעשו בשם הצלב הנוצרי והחשש של תושבים מסוימים אכן מובן, אבל אני חושב שצריך להתגבר על חששות אלו".

 

"מידע חלקי בידי הרב"

דברי ההרגעה של נציגי היישוב לא הרשימו את חברת מועצת עיריית ירושלים לשעבר, מינה פנטון, שידועה

כלוחמת בארגונים נוצרים בישראל. "הסיפור הזה מאוד חמור בעיניי", היא אומרת, "זו פעם ראשונה שמאכלסים נוצרים ביישוב בשומרון, ופעם ראשונה שהרב נותן את אישורו לכך. אני לא בטוחה שכל המידע על טיב האנשים האלה היה מונח לפניו.

 

"אני למדתי על המתנדבים הנוצרים האלה ועל אחרים. הם התחילו כפרויקט של משפחה אחת ועכשיו הם ארגון של מאות אנשים ויש להם מטרות נוצריות. אני כבר פניתי לעשרות רבנים בעניין והם עושים בירור הלכתי בנושא".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: שאול גולן
הר ברכה
צילום: שאול גולן
הרב אליעזר מלמד. אישר
צילום: מתי אלמליח
מומלצים