שתף קטע נבחר

קנאים בבית שמש: "חלוקה? נגור באזור החילוני"

החרדים בבית שמש מתנגדים לחלוקת העיר. "עם ראש עיר חרדי קשה להתנהל כי הוא חושש מביקורת על הפליה לטובתנו", אמר ל-ynet אחד הקנאים. וגם למתונים יש סיבה לדאגה: "ללא החילונים, הסיקריקים יתנכלו לנו"

לא רק במערכת הפוליטית דוחים להצעה לחלק את בית שמש. גם התושבים החרדים, שעשויים לקבל כך "עיר נפרדת" משלהם, מתנגדים לה. בקבוצת ה"סיקריקים" מסבירים כי במקרה כזה הם יעדיפו להיות דווקא תחת "שלטון" חילוני, ואילו החרדים המתונים חוששים ממצב שבו אלימות הקיצונים תופנה כלפיהם – בהיעדר קורבן פוטנציאלי אחר בסביבה.

 

עוד בערוץ היהדות - קראו:

 

מנדל, המגדיר את עצמו "אנטי-ציוני" ותומך בחלק ממעשי האלימות בעיר, אמר ל-ynet כי חבריו לקהילה אינם מייחסים חשיבות רבה לזהות השלטון שמחוץ לשכונתם, שמבחינתם חייבת להיות חרדית לגמרי. לדבריו, הקנאים מעדיפים אדם חילוני בראשות העיר, שכן בדומה לכך שממשלות הימין הן אלו שעשו ויתורים מדיניים, הרי שגם כשעומד בראשות העירייה אדם חרדי, הוא חושש מביקורת ציבורית - ולכן נזהר שלא להפלות את המגזר שלו לטובה, ולמעשה פוגע בו.

 

לדברי מנדל, ההפרדה הטבעית הקיימת בין המגזרים השונים - כאשר כל אחד חי בשכונה משלו ולא פוגש את האחר – מספיקה ומאפשרת דו-קיום נינוח. "המציאות בשטח היום טובה לנו", הסביר, "העיר החילונית חיה לבד ואין לנו קשר עם תושביה, אלא כשאנו צריכים סידורים בביטוח לאומי או משהו כזה. אפילו התחבורה נפרדת. העימות הוא רק באזור הגבול מאחר שהדתיים-לאומיים קיבלו שם שטח לבית ספר על חשבוננו, אבל זו בעיה נקודתית. כל הדיון בהפרדה הוא תיאורטי ולא מוצדק".

 

פחד סיקריקים

גם החרדים המתונים לא רוצים הפרדת רשויות. יצחק (שם בדוי), חרדי תושב בית שמש, מתנגד לקנאים ולאלימות הקיצונים שבהם, ומסביר: "העובדה שמדובר בעיר מעורבת טובה לכל הצדדים, כולל החילונים", אמר. "גם אם ניפרד - זה יהיה משהו טכני בלבד, ולא פיזי. הרי לא יפנו אנשים מהבתים, אלא השכונות יישארו באותו מרחק זו מזו ורק האחריות השיפוטית תהיה שונה.

 

"במקרה כזה, המצב יהיה הרבה יותר קשה והבעיות שלנו עם הקנאים רק יחריפו. כיום אפשר לומר שבמידה מסוימת, החילונים שומרים עלינו מפני הקיצונים, כי הם גם מושכים אליהם את האש, וגם נלחמים בהם יותר מאיתנו. מה שיקרה אם ישאירו אותנו לבד עם הסיקריקים, זה שאת כל הכוחות והמחשבה האובססיבית שלהם על אלימות הם יפנו כלפינו. מדובר הרי באנשים רעים, שתכליתם להזיק והם רק מחפשים איפה לפרוק את זה".

 

בית שמש חילונים ובית שמש חרדים?

הבוקר דווח ב"ידיעות אחרונות" כי ראש הממשלה, בנימין נתניהו, שוקל לשים קץ למתיחות בין חרדים לחילונים בבית שמש על-ידי חלוקתה של העיר לשתיים. לפי הדיווח, נתניהו אמר בשיחות סגורות כי הוא בעד כל פתרון שימנע את האלימות "ולכן צריך לבחון אפשרות לפיצול רשויות". הרעיון הקים עליו

קול ביקורת - הן מהאופוזיציה והן מהקואליציה.  

 

יו"ר מפלגת העבודה, שלי יחימוביץ', אמרה כי הרעיון לחלק את בית שמש לשתי ערים הוא מסוכן: "לפי רעיון זה אפשר לחלק את ישראל לכמה מדינות נפרדות על-פי אמונה והשקפת עולם. משימתה של הנהגה אחראית היא לייצר דבק מאחד לאוכלוסיות המגוונות בישראל, ולהכפיפן למערכת חוקים וערכים מלכדת. הפרדה כזו, כשהיא באה מטעם הממשלה, כמוה כהנפת דגל לבן על רעיון החזון הציוני".

 

ח"כ משה גפני (יהדות התורה) אמר כי הוא לא מאמין שנתניהו אכן השמיע את הדברים. "הוא איש חכם, אני לא מאמין שבמקום שיטפלו בבעיות ויתמודדו עם העבריינות כמו שצריך יברחו מהן ויחלקו את הארץ לפי קטגוריות. אולי נחלק את הארץ כולה לפי ותיקים ועולים, דתיים ושאינם, ספרדים ואשכנזים, ערבים ויהודים?"

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חרדים בבית שמש
צילום: נועם מושקוביץ
מומלצים