שתף קטע נבחר

צילום:גיל יוחנן

יפגינו למען הנכדים: "חייבים לתקן את החטא"

נכדו של אלוף (מיל') נתן שרוני התנדב לגולני, והוא בטוח ש"מוסרית זה לא מתקבל על הדעת שישמרו עלינו בתפילות". סבא אהרון, עם משפחה שלמה מגויסת, מקווה ש"ביבי לא ינפנף אותנו כמו את המחאה החברתית". גם סבא אליעזר כהן מצפה שרבים יבואו להפגין עם "הפראיירים" בתל-אביב

להפגנת "הפראיירים" הערב (שבת) בתל אביב, שיאו של המאבק לשוויון בנטל השירות בישראל, יבואו לא רק הנושאים בנטל כיום. יהיו שם גם כאלו שהובילו את החיילים במשך עשרות שנים, ובזמן שנכדיהם כבר מגויסים - או שילבשו מדים בשנים הבאות - הם בטוחים שהצורך בשינוי בהול. "זה לא מתקבל על הדעת", אמר ל-ynet הסבא והאלוף במיל' נתן (נתי) שרוני, שמבטיח להפגין לצד אשתו והילדים. ynet יעביר את העצרת בשידור חי.

 

המאבק לגיוס חרדים - כתבות נוספות ב-ynet:

נאבק 40 שנה: ביבי רק מבטיח, מופז מזגזג

בחזרה לצבא דוד המלך. כשחרדי ו'פראייר' נפגשים

הקרע מתרחב: נתניהו מינה צוות, מופז מתנגד

דיסקין נגד נתניהו ומופז: הם משתמטים מפתרון

הורים שכולים יפגינו: "דם בנינו שווה פחות?"

 

שרוני מספר שכשהשתחרר בינואר 82' כראש אגף תכנון של צה"ל, "הסתכלנו קדימה עשור.

 המצוקה שתיווצר בסוף העשור הזה בחוסר בכוח אדם לא הייתה מנת חלקנו אז. או מעולם". את הסוגיה הטעונה של השוויון בנטל הוא מחלק לכמה נושאים:

 

"יש את הצורך האובייקטיבי שמראה שמספר הגברים המתגייסים עד סוף העשור הולך ופוחת. כתוצאה מכך קיים צורך ענייני לאייש את המערך הסדיר ולכך חסרים אנשים. ולכן זה שהחרדים אינם מתגייסים פוגע באופן ישיר ביכולת הצבא לגייס אנשים מתאימים ויטיל מעמסה נוספת בחלק מהתחומים על אנשי המילואים.

 

ההכנות לעצרת ליד מוזיאון תל אביב, היום (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
ההכנות לעצרת ליד מוזיאון תל אביב, היום(צילום: מוטי קמחי)

 

"ישנו גם האספקט המוסרי. הנכד הבכור שלי חזר מארה"ב להתנדב לגולני והשתתף בעופרת יצוקה. הנכד השני משתתף בפעילות מבצעית לאורך הרצועה. זה לא ייתכן שחלק מהבחורים בגיל הגיוס שומרים על ביטחון ישראל ומסכנים חייהם יום יום,

 בעוד שיושבת חבורה באוהלה של תורה ושומרת עלינו דרך תפילות. מבחינה מוסרית זה לא מתקבל על הדעת. גם במערכת הצבאית ישנם תפקידים עם פחות סיכון, אך תפקידים אלו תורמים את חלקם למערכת כדי שתתפקד כמו שצריך. כאן יושבים אלפי אנשים שלא לוקחים אחריות כלל.

 

"הדבר השלישי הוא תופעת הניכור, הם מאיתנו ואנו מהם. רמת הניכור הולכת וגוברת בין שני החלקים בעם וזה מצב שאסור לו להימשך", מדגיש שרוני.

 

סערה פוליטית, בדרך לפשרה?

ההפגנה מתסיסה גם את המערכת הפוליטית במקביל לדיונים קדחתניים על פשרה לניסוח תחליף לחוק טל, שהעניק פטור מגיוס לבני ישיבות ותוקפו יפוג לפי פסיקת בג"ץ ב-1 באוגוסט. ראש הממשלה בנימין נתניהו הודיע שיכנס מחר בבוקר את סיעת הליכוד כדי לדון בעקרונות דו"ח ועדת פלסנר, שאותן הציגה קדימה כתנאי להישארות בממשלה. בינתיים חלה התקדמות במגעים וגם שירות הערבים אמור להיכלל בחוק.

 

ב-20:00 יתכנסו המפגינים ב"מאהל הפראיירים" הסמוך לרכבת מרכז, וב-20:30 יצאו בצעדה למוזיאון תל אביב, שם תתקיים עצרת תחת הכותרת: "צו 8 - נמאס לנו להיות פראיירים", והסיסמה:

 "בטרכטנברג הם מרחו, מאסון הכרמל הם ברחו ועכשיו לאלי ישי אותנו מכרו".

 

להפגנה אמורים לבוא גם פוליטיקאים ובהם יו"ר קדימה שאול מופז, שרבים מאנשי "הפראיירים" מכוונים את חציהם כלפי התנהלותו והזיגזגים הפוליטיים שלו. פוליטיקאי לשעבר שיהיה שם עם משפחתו ועבור נכדיו הוא אל"מ (מיל') אליעזר כהן (צ'יטה). "אחי, סרן נחמיה כהן ז"ל, נהרג בששת הימים. הוא היה יחד עם אהוד ברק הקצין המעוטר ביותר בצה"ל עד היום. זה לא יקרה באוהלי תורה", הוא אומר. "אני נתתי 24 שנים בשירות סדיר, השתתפתי בשבע מלחמות ועוד 20 שנות מילואים. הייתי מעבר לגבולות האויב פעמים רבות. אני לא מבין מדוע ולו אחד מאזרחי ישראל לא ישרת בצה"ל".

 

 (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
(צילום: אוהד צויגנברג)

 

כהן, שהיה ח"כ מטעם ישראל ביתנו, נזכר שהגיש הצעת חוק לשירות אזרחי חובה. "כל מי שלא יגויס לצה"ל יש אלף ואחד מקומות שיוכל לשרת בהם. אין לנו מספיק אחיות ואחים בישראל, מדוע שמי שלא מתגייס לא ישרת כאח? למה שערבים מקלנסווה לא ישרתו בקופת החולים המקומית שלהם? מדוע שצעירים ממאה שערים לא ישרתו בקופת חולים בקהילתם? אני מתכוון להגיע עם הרבה חברים לעצרת ומקווה שכמוני יעשו עוד רבים מאוד".

 

"חייבים הענשה"

סב נוסף, אהרון, לשעבר בכיר במוסד ובשב"כ, אמר ל-ynet: "יש לי בן ובת ששירתו ומשפחה שכל כולה מגויסת ותורמת. אני 35 שנה בתחום הביטחון, חורה לי מאוד האירועים האחרונים. אין דיון בכלל, הנושא של חוק טל היה חטא נורא שטוב שנגמר, והתיקון הוא תיקון נכון שחבל שלא מתבצע עד הסוף. יצא לי לשרת בכל מיני מדינות בעולם כולל שווייץ. אדם שלא משרת בצבא בשווייץ משלם כופר, למרות ש-720 שנה לא נורה שם כדור אחד. ועדיין גם אלו עם בעיות נפשיות ובריאותיות ישלמו כופר".

 

אהרון מעיד על עצמו כאדם מסורתי, "ולמרות החרם מצד הציבור החרדי, הוועדה עשתה עבודה לא רעה. עכשיו החרדים שואלים 'למה דופקים אותנו? ולמה צריך הענשה?' כן! צריך הענשה. האם יש אופציה לא לשלם מס הכנסה?

 יש קנסות למי שנתפס וגם כאן צריך. לא צריך על כך דיון. האי שוויון בגיוס הוא השלב הראשון בהידרדרות לאי שוויון חברתי בכלל.

 

"שכחו שיש כאן כאלו שנושאים יותר בנטל הביטחוני, הכלכלי והחברתי ושיש קבוצה ההולכת ומתרחבת של פרזיטים", הוא מוסיף. "יש ללמוד דבר מה מהגויים ולראות איך עושים זאת במקומות אחרים. לצערי אני חושש שביבי ייכנע לדתיים ואנחנו, אנו ונכדינו נמשיך לשאת בנטל. עובדה שביבי הצליח לנפנף את המחאה הכי חשובה לאחר הפנתרים השחורים שהייתה כאן בקיץ שעבר".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"אני חושש שביבי ייכנע לחרדים"
צילום: גיל יוחנן
צילום: רותי רזגור
נתן שרוני. הניכור לא יכול להמשיך
צילום: רותי רזגור
צילום: אתר הכנסת
אליעזר כהן בימיו כח"כ
צילום: אתר הכנסת
מומלצים