שתף קטע נבחר

משחות שיניים טבעיות: מי באמת צריך פלואוריד?

טרנד החזרה לטבע לא פסח גם על משחות השיניים. ואכן שוק משחות השיניים הטבעיות הולך וגדל מדי שנה. האם המשחות האלה שומרות על השיניים שלנו כמו משחות השינים "הרגילות" ומה יקרה אם לא נשתמש במשחות כלל?

אנשים משתמשים במשחות שיניים כבר משנת 500 לפני הספירה במצרים העתיקה, סין והודו. אבל רק באמצע המאה ה-19 התפתחה המודעות והצורך להשתמש בהן באופן קבוע ויומיומי.

 

משחות השיניים של הזמן העתיק היו עשויות מאבקת עצמות, ביצים צרובות ומרוסקות וקליפות של צדפות. משחות השיניים המודרניות הראשונות, בשנים הראשונות של המאה ה-19 היו עשויות מדברים שיש לכולם בבית, גיר, סבון ומלח. אבל פריצת הדרך הגדולה ביותר שהעבירה את משחות השיניים מהרכב "הביתי" להרכב התעשייתי הייתה הוספת הפלואוריד ב-1914.

 

רוצים עוד עצות בריאות? היכנס לפארם נט

 

עוד כתבות על בריאות השיניים ב-ynet:

 

שיניים בריאות ללא חיידקים

המטרה העיקרית של משחות השיניים היא לשמור על שיניים לבנות ונקיות מחיידקים ועששת. בחלק מהן יש מרכיבים שמסייעים למלחמה בחיידקים, ואחראיים באופן ישיר לפירוק הבקטריות שנמצאות בפה לאחר האוכל.

 

בנוסף לכך, משחות שיניים רבות מכילות גליצרול או חומר דומה שתורם ללחות בשיניים, ויש במשחות השיניים גם ממתיקים מסוגים שונים הגורמים לטעמי המשחות השונים.

 

אחד המרכיבים העיקריים הוא כאמור, הפלואוריד, מינרל שמפחית את הסיכון בעששת ורקבון, ומחזק את האמייל של השן. לשיניים רגישות במיוחד, ניתן למצוא משחות שיניים המכילות זינק וטריקלוסן שהן חומרים אנטיביוטיים שנלחמים בבקטריות הקיימות בפה.

 

היעילות של משחות השיניים

אבל אחרי מאה שנים של שימוש תעשייתי, החלו משחות השיניים לחזור לטבע. שירלי קטרון רוקחת סופר-פארם מסבירה כי שוק משחות השיניים הטבעיות, למבוגרים ולילדים כאחד, בעלייה.

 

ד"ר אנדי וולף, מומחה לרפואת הפה, המרכז הרפואי תל אביב, מסביר כי יעילות צחצוח השיניים נקבעת בראש ובראשונה על ידי הפעולה מכנית, כלומר הפעולה שעושה המברשת. למשחת השיניים יש חשיבות משנית. "יש בהחלט משחות שיניים טבעיות שתורמות לבריאות השיניים".

 

לדבריו, אין רשימת מרכיבים שחייבת להיות בתוך משחת השיניים, אלא על פי הצורך. "אם אתם סובלים מעששת (רקבון השיניים) חשוב שהמשחה תכיל בין היתר פלואוריד. או אם אתם סובלים מבעיות חניכיים חשיבות המשחה יורדת וחשיבות הפעולה המכנית של הצחצוח עולה. .

 

"בכל מקרה, חשוב לקרוא את התווית ולוודא שהמשחה מאושרת על ידי שלטונות הבריאות או שהיא עומדת בתנאי התקנים כגן CE (תקן אירופאי), FDA (תקן אמריקאי) או ADA (איגוד רופאי השיניים של ארה"ב)".

 

לדבריו, היתרון המהותי של המשחות הטבעיות מול החיסרון הגדול של משחות השיניים "הרגילות" שאסור לבלוע משחות שמכילות פלואוריד כי הן יכולות להזיק לעצמות ושאר רקמות קשות. "יחד עם זאת, אין צורך להיבהל מבליעה חד פעמית או נדירה כי ההשפעה השלילית היא מצטברת לאורך זמן".

 

הוא מסביר כי חשוב להתחיל לצחצח כבר כאשר השן הראשונה צומחת. "אפשר להשתמש במשחת שיניים לילדים מאושרת, כי יש חשיבות רבה להרגל הצחצוח". 

 

 

 

המטרה: שיניים בריאות ויפות (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
המטרה: שיניים בריאות ויפות(צילום: shutterstock)

 

המרכיבים הטבעיים של משחות השיניים

שירלי קטרון רוקחת סופר-פארם מסבירה כי ניתן למצוא משחות שיניים טבעיות רבות. ההבדל העיקרי ביניהן הוא הרכב הצמחים בהן וריכוז הצמחים בכל משחה.

 

  • משחת שיניים של חברת וולדה. חברה שוויצרית שיש לה סדרה של משחות שיניים טבעיות. הייצור של המשחות נעשה ללא חומרי שימור, ואפילו האריזות ניתנות למיחזור.

 

  • משחת שיניים לילדים מחברת וולדה. המשחה מיועדת לילדים ששיני החלב שלהם עדיין לא התחלפו. היות שילדים רבים נוטים לבלוע את המשחות, היא כלל לא מזיקה.

 

  • משחת שיניים המבוססת על צמח הקלנדולה. במשחה יש ריכוז גבוהה של תמצית פרחי קלנדול, היא ללא מנטה ומתאימה לשמירה על החניכיים, ולאנשים המשתמשים בתמציות הומיאופתיות.

 

  • משחת שיניים המבוססת על רטיניה. מדובר בצמח דרום אמריקאי, לחיזוק טבעי של רקמות הפה והחניכיים. שימוש קבוע במשחה מונע הצטברות אבנית בפה.

 

  • משחות שיניים המבוססות על צמח האובליפיכה. מיוצרות על ידי חברת שביט. החברה מייצת משחות נוספות על בסיס צמחים שונים כמו אלוורה, אכיניציאה ועוד.

 

  • משחת שיניים איוו ורדית. מיוצרת על ידי חברת הימלאיה והיא על בסיס צמח האזדרכת ההודי. המשחה מגנה מפני חיידקים ושמירה על החניכיים.

 

  • דנטיסטטה. משחת שיניים המכילה  14 תמציות של צמחי מרפא ומסייעת לנירול ריחות רעים מהפה. 

 

  •  אלואה אקטיב. משחת שיניים המבוססת על צמח המיסוואק הפרסי.

 

  •  פרדונטקס. משחת שיניים המכילה סודיום ביקרבונט וצמחים – מסייעת לשמור מפני עששת וכתמים.

 

  • לייף פרופשנל. משחת שיניים המכילה חומרים פעילים בתוספת חומרים טבעיים.

 

  

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שומר על שיניים בריאות ונטולי חיידקים
צילום: index open
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים