שתף קטע נבחר

אחד בפה, ואחד בלב ובמעיין

הוא תמך ב"תורת המלך", כתב את "ברוך הגבר" - ועוד 80 ספרי הגות. עכשיו מוציא הרב יצחק גינזבורג, ראש ישיבת יצהר - אלבום עם להקת "הלב והמעיין" עטורת השבחים: "הרב עניו וצדיק, ואין בו רע כלל". שלושה סינגלים בהשמעה ראשונה - וראיון מורכב

כשנאור כרמי מדבר על האלבום החדש של הלהקה שלו, "הלב והמעיין", הוא משתמש במושג החסידי "קפיצת הדרך". "קפיצת הדרך' זה להגיע מפה עד לונדון בהליכה תוך שעה וחצי, או להקליט אלבום תוך שלושה שבועות", הוא אומר. "אנחנו עבדנו עם צדיק, והיו ניסים בעשייה של האלבום הזה".

 

"האלבום הזה" הוא "לך אמר לבי", ו"הצדיק" הוא הרב יצחק גינזבורג, מקיצוני הרבנים, נשיא ישיבת "עוד יוסף חי" ביצהר - ומתומכי החיבור "תורת המלך", העוסק, בין היתר, בהלכות הריגת גויים. נאור כרמי, לעומת זאת, הוא מוזיקאי מוערך חסיד חב"ד, ו"הלב והמעיין" עושה מוזיקה יהודית שהביאה לה הרבה כבוד בארץ ובעולם.

 

>> כניסה מהירה לפייסבוק שלנו - כאן! <<

 

 

האדם הוא יצור מורכב. כשהרב יצחק גינזבורג, ראש ישיבת יצהר, לא מעורב בשערוריות פוליטיות על רקע גזענות - הוא עוסק בתורת הניגונים. את החיבור בין "הלב והמעיין" ובין הרב גינזבורג יזמה עמותת "גל עיני", שהוקמה על ידי הרב לפני כ-30 שנה. העמותה, כך לפי אתר האינטרנט שלה, מוקדשת להפצת והוראת פנימיות התורה, הקבלה והחסידות.

 

"חלק מהנגנים בלהקה היו תלמידים של הרב גינזבורג, ואחרי הקלטת האלבום כולנו הפכנו לתלמידים שלו", מספר כרמי. חלק מהניגונים באלבום הם אינסטרומנטלים, חלקם לחנים של הרב גינזבורג לטקסטים מהמקורות, "וחלק מהטקסטים התגלו לרב בחלומות", לדברי כרמי.

 

קנאות ורדיקליזם דתי

"אין עוד מישהו שבקיא בתורת הנפש כמו הרב", כרמי מפליג בשבחו. "לספרים שהוא כתב אין אח ורע, והוא גם מלחין בחסד". אבל בלי רקע ביוגרפי על האיש שמאחורי הניגון, קצת קשה להמשיך: הרב גינזבורג נולד בארצות הברית ב-1944, ולמד בישיבות בניו-יורק ובירושלים. הוא כתב כ-80 ספרים הפורשים את שיטתו בביאור הקבלה והחסידות. בין כתביו, גם המאמר "ברוך הגבר" שהופיע בספר שנשא שם זה, והוקדש לדמותו של מבצע הטבח במערת המכפלה, ברוך גולדשטיין, בשנת 1994. 

 

בעקבות תמיכתו של הרב גינזבורג בספר "תורת המלך", הוא נחקר במשטרה, אלא שבמאי האחרון החליט היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, לסגור את התיק נגד מחברי הספר ותומכיו בשל היעדר ראיות מספיקות. בנוסף, החליט משרד החינוך לפני כשנה להפסיק את התמיכה בשתי הישיבות שבראשן עומד הרב גינזבורג, "עוד יוסף חי" ו"דורשי ייחודך" השוכנות ביצהר, בעקבות המעורבות של תלמידיהן בפעילות אלימה נגד פלסטינים ונגד כוחות הביטחון. לאחרונה הגישו אנשי הישיבה "עוד יוסף חי" עתירה לבג"ץ לביטול ההחלטה, שהתקבלה לטענתם בשל רדיפה שלטונית ושיקולים זרים.

 

"אני לא איזה נער גבעות שרץ בהרים ומרביץ לערבים, אני מוזיקאי". כרמי וחברי "הלב והמעיין" עם הרב גינזבורג (במרכז) (צילום: ערן דור לבנון) (צילום: ערן דור לבנון)
"אני לא איזה נער גבעות שרץ בהרים ומרביץ לערבים, אני מוזיקאי". כרמי וחברי "הלב והמעיין" עם הרב גינזבורג (במרכז)(צילום: ערן דור לבנון)

 

בשנת 2002, בכנס בנושא "קנאות ורדיקליזם דתי", השווה פרופסור אביעזר רביצקי מהחוג למחשבת ישראל באוניברסיטה העברית, את הרב גינזבורג לכהנא, אבל הוסיף כי "הרב גינזבורג, להבדיל מכהנא, הוא גאון... הוא אינטלקטואל... הוא תופעה מתפשטת של אדם כריזמטי מקורי, שכותב כל כמה חודשים ספר, ואני מוכרח להגיד, לצערי, שהספרים האלה רציניים".

 

לא הייתה לכם בעיה לכם לעבוד עם אדם שדעותיו, לפחות בנושאים מסוימים, כל כך קיצוניות?

 

"כל זה לא קשור אליו בכלל", אומר כרמי. "אני מדבר על אדם כל כך עניו וצדיק, הוא מאסטר. פשוט התקשורת לקחה את זה למקום שלילי, נוצר פה מיינסטרים של מה נכון ומה לא נכון. הרב הוא פשוט צדיק, אין בו רע בכלל". 

 

כדי להסביר את האופן שבו התקשורת מתקשה להבין את עמדותיו של הרב, הוא נעזר במשל: "זה כמו להיכנס לחדר ניתוח, ולראות את המנתח עומד עם סכין מעל החולה. כשמוציאים את זה מקונטקסט - זה עלול להיראות כמו רצח, אותו הדבר עם הרב". כרמי מבטיח שמי שיפתח ספר אחד מעשרות הספרים שכתב הרב גינזבורג על נפש האדם, על זוגיות, מתמטיקה או חינוך - ייווכח מיד כי מדובר באדם שיש בו רק טוב מוחלט. "גם השופטת, אחרי ששמעה אותו מדבר, מצאה אותו זכאי".

 

"אנחנו חוזרים בתשובה", הוא מוסיף. "אני לא איזה נער גבעות שרץ בהרים ומרביץ לערבים, אני מוזיקאי. כל הנושאים שהוא מתעסק איתם זה כל כך אור, שכל מחשבה אחרת נראית לי לא שייכת".

 

כרמי חזר בתשובה לפני כ-13 שנה, בעקבות המפגש שלו עם מאיר אריאל. "הייתי הנגן שלו ארבע שנים", הוא מספר. "הייתי בחיפוש רוחני, הייתי בן בית שלו, וכמעט כל מה שעניין היה לימוד תורה. הלימוד שלנו, של הנגנים היה מאוד-מאוד חזק, עד כדי כך שכמעט כולם חזרו בתשובה סביבו. הוא פתח לנו את הדלת לעולם היהודי".

 

"המומים ממה שקרה כאן"

להקת "הלב והמעיין" קמה לפני כארבע שנים, והאלבום החדש הוא כבר אלבומם החמישי. אלבומם הקודם, שיצא לפני כשלושה חודשים בסך הכל, הוקדש לניגוני חב"ד, ובאלבומים שלפניו ביצעו חברי "הלב והמעיין" את ניגוני החסידויות ברסלב וויז'ניץ.

 

התזמון היה קריטי בעבודה על האלבום, מאחר שהמטרה הייתה להוציאו לקראת י"ט בכסלו - מועד שיש לו חשיבות בחסידות: "על האלבומם הקודמים עבדנו, חצי שנה, שמונה חודשים, וגם זה נחשב מהר. פה עשינו חזרות, הקלטות, העלאות ומיקסים תוך שלושה שבועות, ואין פה שום התפשרות על האיכות", מבהיר כרמי. "זה אלבום היסטורי באיכותו, אנחנו כולם המומים ממה שיצא שם. הכל קרה באווירה של נועם גדולה, ומאוד נהנינו מכל תהליך העבודה".

 

ההרכב שניגן באלבום הזה, היה שונה מעט מזה של האלבומים הקודמים, וכלל את נאור כרמי, המפיק המוזיקלי, המעבד ונגן הקונטרה בס, נגן הכלייזמר חיליק פרנק, אורן צור ניגן בכינור, נדב בכר על הגיטרה והמנדולינה ואסף זמיר בתופים וכלי הקשה. באלבומיהם הקודמים ובהופעות שערכו, אירחה הלהקה גם את ברי סחרוף, אביתר בנאי, שולי רנד, יונתן רזאל, ארז לב-ארי והתזמורת הסימפונית רעננה. באלבום הנוכחי לקחו חלק אריאל זילבר, אילן דמרי (מלהקת "המדרגות"), ושלמה כ"ץ.

 

מקפיד על כל שווא נע

"אני מכיר את הרב יצחק גינזבורג כבר הרבה זמן, ואני מכיר את השירים ומאוד אוהב אותם", אומר אריאל זילבר ששר באלבום שני שירים". 

לדבריו, אלבומו הבא עתיד לכלול ארבעה שירים של הרב. "הקלטנו את השירים בפיקוחו של הרב גינזבורג. הוא היה באולפן, והוא דקדק על כל הברה ועל כל סימן פיסוק, ועל כל שווא נח ושווא נע, וזה היה נחמד מאוד לעבוד ככה. אני מאוד אוהב את זה".

 

"את חברי 'הלב והמעיין' לא הכרתי לפני כן, את כל ההקלטות עשינו חי וזה היה מרענן מאוד, לשיר חי, ולא עם מחשב. זה היה טבעי ושופע ומלא חיים ושמח", אומר זילבר.

 

כרמי סיפר שהמהירות שבה האלבום הושלם הייתה בגדר נס כמעט. הרגשת את זה בהקלטות?

 

זילבר פורץ בצחוק. "זה איך אומרים – נסים בדרך הטבע. הכל זה נס, הטבע זה נס אחד גדול, אז גם הקלטה בשלושה שבועות, זה נס אחד גדול".

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ערן דור לבנון
"להבדיל מכהנא, הוא גאון". פרופ' רביצקי על הרב יצחק גינזבורג
צילום: ערן דור לבנון
צילום: ערן דור לבנון
הלב והמעניין - הרכב חלקי
צילום: ערן דור לבנון
צילום: ערן דור לבנון
"קפיצת הדרך". עטיפת האלבום
צילום: ערן דור לבנון
מומלצים