שתף קטע נבחר

בצינורות המקובלים: מילון האינסטלציה השלם

מה זה שיבר, איך קשור נחש לצנרת שלכם, ולמה ברז ניל הוא אחד החשובים - והנסתרים ביותר בבית שלכם? כל המונחים שצריך לדעת בתחום השרברבות - פרק רביעי בסדרה

בעיות הקשורות לאינסטלציה מופיעות מדי פעם, וכדי לחפש להן פיתרון כדאי להכיר את המונחים העיקריים בתחום. אז מה זה שיבר, איך תדעו אם יש לכם צנרת מגולוונת והאם עבר זמנה של הפומפה הישנה והטובה? לפניכם מילון מונחים המלא של עולם השרברבות.

 

המדריך לבעיות אינסטלציה - כתבות קודמות בסדרה

הסיפורים הכי חמים - לפני כולם - בפייסבוק של ynet

 

דליפות ופיצוצים בצנרת

פיצוצים בצנרת ודליפות עשויים להכאיב בכיס ולגרום נזק רב למבנה ולרכוש. על מנת לדעת כיצד להתמודד, קבלו הסבר קצר על כל אחד ממונחי היסוד בתחום.

 

  • ברז ראשי (שיבר)

השיבר הוא הברז הראשי של הבית, ותפקידו לווסת את זרימת המים למבנה כולו ואת לחץ המים בצנרת. בכל בית שמחובר למערכת המים יש שיבר, וכל המים שמגיעים אלינו הביתה עוברים דרכו. המתקן שמודד את צריכת המים של המבנה ודייריו נקרא שעון מים. במקרה של פיצוץ בצנרת הביתית יש לסגור את הברז הראשי כדי להפסיק את אספקת המים עד לתיקון הבעיה.

 

טיפ חשוב: האם אתם יודעים איפה השיבר שלכם? חשוב לדעת מראש ולזכור היכן נמצא השיבר של הדירה שלכם, כדי לא להיכנס ללחץ במקרה חירום. וודאו כי יש גישה נוחה אל הברז הראשי וכי הוא לא מכוסה בשיחים או כל מכשול אחר.

 

  • גומיית אטם

גומיית אטם היא רכיב חשוב בניאגרות ובברזים. המטרה של גומיית האטם, כפי שאפשר לנחש מהשם שלה, הוא לאטום, כלומר למנוע מעבר של מים. בחדר השירותים, גומיית האטם ממוקמת בתחתית מנגנון הניאגרה. בברזים היא נמצאת בחלק המכונה "ראש הברז". כאשר הגומייה אינה תקינה, קיים סיכוי רב לדליפת מים ומומלץ לקרוא לאינסטלטור על מנת להחליף אותה בגומייה חדשה.

 

  • מצלמות לאיתור נזילות

אינסטלטורים מקצועיים במיוחד מחזיקים במצלמות ייחודיות, שנועדו לאיתור נזילות בצנרת חבויה. המצלמות מבוססות על טכנולוגיה של אינפרא-אדום וצילום תרמי (זיהוי הבדלי טמפרטורה). באמצעות המצלמות, האינסטלטור יכול לאתר נזילות בצנרת הנמצאת מאחורי קירות, לזהות בעיות באיטום ולגלות ליקויים נוספים בצנרת ובביוב.

 

  • פיצוץ בצנרת

מתי "נזילה" הופכת ל"פיצוץ בצנרת"? המונח "פיצוץ בצנרת" מתייחס למצב בו המים פורצים בעוצמה חזקה מתוך הצינור, כלומר נזילה חמורה מאוד, אותה יש לתקן באופן מיידי.

 

הסיבה לפיצוץ היא סדק או חור שנוצר בגוף הצינור, דרכם המים מתחילים לנזול, עד ליצירת פרץ חזק של מים.

 

טיפ חשוב: מה עושים בזמן פיצוץ בצנרת? סוגרים את השיבר באופן מיידי ומזמינים אינסטלטור מקצועי. אם הנזילה ממשיכה, מדובר ככל הנראה בפיצוץ בצנרת של אחד השכנים - ככל נראה בדירה שמעליכם. זכרו - על פי החוק הישראלי, כל נזק שנגרם לכם מנזילה של דירה אחרת, הוא על אחריותו של בעל הדירה בה אירעה הנזילה. 

 

עוד בנושא 

 

פתיחת סתימות

איך תדעו אם יש לכם צנרת מגולוונת, ומתי יבוא לעזרתכם נחש? כל המונחים החשובים שיעזרו לכם לא להיות סתומים ולהבין את הסתימה בבית שלכם.

 

• סתימה בסיסית

סתימה בסיסית הוא שם המתאר באופן כולל כל מצב בו החלקים החיצוניים יותר של הצנרת (פתח הניקוז, הסיפון, החלק העליון של הצנרת וכדומה) נחסמים לזרימה של מים דרכם. אזורים אלו נגישים יותר, ולפיכך קל יותר להתמודד עם סתימה מסוג זה.

 

טיפ חשוב: מה אפשר לעשות לבד? סתימות בסיסיות הן סוג הסתימה הנפוץ ביותר, ולעתים קרובות ניתן לטפל בו לבד, ללא הזמנה של אינסטלטור. פעולות פשוטות כמו שימוש נבון בפומפה בכיור/אמבטיה, או ניקיון של הסיפון מתחת לכיור, יחסכו לכם כסף רב.

 

• סתימה פנימית / מורכבת

סתימה זו נוצרת בחלקים הפנימיים של הצנרת, אליהם קשה יותר להגיע, באופן יחסי לסתימה הבסיסית. בחלק מהמקרים יש לפרק חלקים מהקיר או מהרצפה על מנת לפתור סתימה שכזו, משום שהצינורות הסתומים נמצאים מאחוריהם. פתרון של סתימה מורכבת יבוצע אך ורק על ידי אינסטלטור מקצועי.

 

• נוזל לפתיחת סתימות

את הנוזלים לפתיחת סתימות ניתן למצוא בכל חנות לחומרי בניין או מוצרים לבית. מטרת החומרים היא פתיחה של סתימות בצנרת הביתית, והם מיועדים לשימוש עצמי.

 

השימוש בנוזלים אלו פשוט למדי - שופכים את תוכן הבקבוק אל פתח הניקוז, ממתינים, ומאפשרים לחומרים הפעילים לאכל את הלכלוך שהצטבר וגרם לסתימה.

 

טיפ חשוב: האם כדאי להשתמש בנוזלים שכאלה? השימוש בחומרים אלו אינו מומלץ, משום שהם רעילים, לא ידידותיים לסביבה, מסוכנים לבריאות במגע עם עור חשוף, ובנוסף לכל, לא יעילים ב-100% ואינם פותחים את הסתימה במלואה.

 

• ספירלה/ נחש/ משחולת

שלושת השמות מתייחסים לצינור מתכת מיוחד שמטרתו פתיחה של סתימות בצנרת. בעזרת צורתו המיוחדת של הצינור, ניתן לפתוח במהירות וביעלות סתימות בסוגים שונים של צינורות. הספירלות מגיעות בסוגים שונים ומגוונים, לרבות ספירלה חשמלית הנחשבת לכלי עבודה יעיל במיוחד. 

 

• פומפה

כן, מדובר באותה פומפה ותיקה ונאמנה. הפומפה היא אמצעי בסיסי אך יעיל במיוחד כשזה נוגע לפתיחת סתימות. הפומפה מורכבת מכיפת גומי המחוברת לידית אחיזה. השימוש בפומפה פשוט במיוחד - מקמו את הפומפה מעל לפתח הניקוז הסתום או בשירותים הסתומים, והציפו במעט מים. לאחר מכן, דחקו ודחפו את הפומפה שוב ושוב. תנועות השאיבה יוצרות ואקום, הפומפה מניעה בכוח את האוויר שבתוכה, וכך הסתימה משתחררת.

 

 (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
(צילום: shutterstock)

 

טיפ חשוב: מה לי ולפומפה? כדאי מאוד להחזיק פומפה בבית. בדיוק כמו תרופות סבתא, זה ישן אבל עדיין עובד. הכלי הנאמן והפשוט יכול לעזור לכם מאוד בשעת צרה. סתימות רבות בכיורים ובאמבטיה ייפתחו עם קצת עבודת שאיבה אינטנסיבית וממריצה.

 

  • צנרת מגולוונת

הצנרת המגולוונת היא אחד מהסוגים הנפוצים בישראל. הצינורות של צנרת מסוג זה עשויים פלדה ומצופים בשכבה דקה של אבץ או חומר אחר שנועד לעכב בלאי והתפתחות של קורוזיה בצינור.

 

את הצנרת המגולוונת ניתן לראות בבתים ישנים יותר, כיוון שהיתה הצנרת הפופולרית ביותר מזה שנים רבות. החיסרון הגדול שלה, עם זאת, הוא קצב גבוה של הצטברות אבנית. בבתים חדשים הצנרת המגולוונת פחות נפוצה, ובמקומה יש העדפה לשימוש בחומרים מתקדמים יותר (כמו פקסגול או SP).

 

  • משאבת לחץ מים

מטרת המשאבה היא להגביר את לחץ המים בבניין בו היא מותקנת. על ידי פעולת המשאבה, המים יכולים להגיע לכל חלקי הבניין וכך היא פותרת או מונעת בעיות של לחץ מים. את המשאבות האלו נהוג להתקין במבנים גבוהים, משם שבבניינים גבוהים קשה למים להגיע לקומות הגבוהות, כך שנוצרות בעיות של לחץ מים נמוך.

 

משאבות לחץ המים הן פתרון גם לבניינים בעלי צנרת ישנה, או בניינים בהם הצנרת לא תוכננה מספיק טוב וחלק מהדיירים בבניין מקבלים לחץ מים נמוך מידי. 

 

כמו כלים שלובים - כלים סניטריים

המונח כלים סניטריים כולל את הפריטים והאביזרים שמטרתם היא הצרכים ההיגייניים של בני האדם - כיורים, ברזים, שירותים, אמבטיות וכדומה. הרוב המכריע של הכלים הסניטריים, באופן טבעי, מחוברים למערכת המים הביתית, ולכן את ההתקנה והטיפול בהם מבצעים אינסטלטורים.

 

טיפ חשוב: ברזים וכלים סניטריים אחרים נמכרים עם אחריות יצרן. אם אתם חווים בעיה בברז או בכלי סניטרי אחר, חפשו את תעודת האחריות ונצלו אותה, וכך תחסכו את התשלום על התיקון.

 

• ברז פרח

ברז פרח הוא אחד מסוגי הברזים הנפוצים ביותר בבתים החדשים. לברז פרח ידית אחת בלבד, והיא מווסתת בין המים החמים והקרים. לכן, אל ברז הפרח יהיו מחוברים שני צינורות - אחד למים הקרים והשני למים החמים.

 

• ברז ניל (NIL)

מדובר אמנם באחד מסוגי הברזים השכיחים והחשובים בבית, אך למעשה רוב הזמן אנחנו לא חשופים אליהם. ברזי הניל הם הברזים המצויים מתחת לכיורים, בסמוך לניאגרה ועוד, ותפקידם הוא קישור בין צנרת הבניין לבין הכלי הסניטרי שלידו הם מותקנים. כל עוד אין בעיה בצנרת, אין לנו בתור דיירים צורך להתעסק עם ברזי ניל. ברוב המכריע של המקרים האינסטלטור יהיה זה שישתמש בהם, כחלק מתיקון הבעיה.

 

• ניאגרה (מיכל הדחה)

הניאגרה היא כלי קיבול למים המשמשים לשטיפת האסלה, וכיום הוא חלק בלתי נפרד מכל מערכת סניטציה בכל חדר שירותים.

 

עד אמצע המאה ה-20 היו נהוגות גם שיטות נוספות, כך שאת הכניסה שלו לכל בית בארה"ב רשם מיכל ההדחה במהלך שנות ה-70', אז קיבל גם את הכינוי "ניאגרה", בעקבות הדמיון במראה ובצליל למפלי הניאגרה שבצפון ארה"ב.

 

הניאגרות של היום הן אביזר זמין אותו ניתן לרכוש במגוון צורות ודגמים, כאשר לרוב הן עשויות מפלסטיק ולעתים מחרס.

 

• נקודת מים

נקודת מים היא המקום בו אזור מסוים בבית מחבר לצנרת. בכל מקום בו יש מים זורמים בבית - כיורים, מקלחות, שירותים ומכונות כביסה - קיימות נקודות מים שמספקות להן מים מהצנרת הביתית. נקודות המים לרוב מותקנות במהלך בניית הבית או שיפוצו, אך לעתים יש להתקין נקודת מים בתור הכנה לחיבור עתידי, או בעקבות העברה של כלי סניטרי הדורש נקודת מים.

 

טיפ חשוב: אז כמה זה עולה לי? טווח המחירים של התקנת נקודת מים הוא רחב במיוחד, בעקבות מספר רב של פרמטרים המשפיעים על מורכבות העבודה. לכן, עשו סקר שוק, קבלו מספר הצעות מחיר ודאגו שבעל המקצוע יודע את כל הפרטים, עדיף אחרי בדיקה של השטח.

 

את מי זה מעניין?

לדברי אפרת דנן, סמנכ"ל השירות של חברת המקצוענים, "בכל תחום שהוא, חוץ מלהזמין בעל מקצוע מיומן שיטפל בבעיה, רצוי לקרוא ולגלות בקיאות מסוימת בתחום. כך, גם בעל המקצוע שעומד מולכם מרגיש שיש מולו מי שמבין עניין והצרכן ירגיש בטוח יותר. בתחום של בעלי מקצוע לבית, שבו מיעוט לא הגון הוציא שם רע לכל העוסקים בתחום, הידע מקבל משנה תוקף.

 

"היום אפשר לקבל הרבה מאד אינפורמציה באינטרנט באתרים המתמחים בתחום, לקבל אמת מידה נכונה על מחיר העבודה ואם צרכן חש שהוא רוצה להתייעץ ולהבין יותר הוא תמיד מוזמן ליצור קשר עם מוקד השירות של המקצוענים, שייעץ, יתמוך ויעמוד לצדו במקרה של בעיה מול בעל המקצוע".


פורסם לראשונה 24/04/2013 21:35

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים