שתף קטע נבחר

חרדת הגיוס: החרדים לא אשמים, כך חונכנו

כבחורי ישיבה היה לנו ברור שלא נתקלקל בצבא יותר משנתקלקל בישיבה, אבל הצבא היה בעינינו עולם אפל של חילונים רשעים, שכל רצונם שנשתמד. העסקנים דאגו להפחיד אותנו, שמא נבין שהמציאות מחוץ לשכונת גאולה לא כזו גרועה

עוד מימיי כילד קטן ותמים בחסידות ידועה, לא הבנתי מדוע אנחנו תמיד רדופים, אומללים ושנואים. גם כיום שואלים עצמם הרבה ילדים במגזר שבו גדלתי, את אותן השאלות ממש. שהרי כבר מספר חודשים שהכותרות הפותחות את הבטאונים החרדיים מדברות על "גזירת הגיוס", שמנסים להמיט החילונים הרשעים על מגזר אומלל וחסר ישע - עד שאתמול (יום ה') יצאו רבבות מבני המגזר לרחובות ירושלים, לנסות ולבטל את רוע אותה הגזירה.

 

<< עוד חדשות, כתבות ותוכן - בעמוד הפייסבוק של ynet >>

<< הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. כנסו  >>

 

 

ובאמת, מה בסך הכל ביקשו החרדים? לשבת וללמוד בשקט? לחיות את חייהם הצנועים בכולל? למה להתערב להם? מדוע לכפות עליהם גזרות כה קשות כגון גיוס לצבא או יציאה לעבודה?

 

בכדי להבין את הסוגיה, יש לרדת לעומקו של הפחד. מן פחד קמאי, לא ברור, בהתחשב בעובדה שבימינו באמת שלא חסרות אלטרנטיבות גיוס המותאמות לחרדים, ודווקא שיתוף פעולה מצדם, יסייע לצבא להתאים את מסגרותיו עוד יותר לאלה המבקשים להשתלב.

 

גדלתי מתוך פחד נוראי

כבחור ישיבה, זכורני שלא אחת היה מתעורר פולמוס הצבא. היינו דנים בינינו, בשקט, בשאלה מדוע בני גילנו מקדישים את שנותיהם היפות עבור הכלל,

בעוד אנחנו יושבים בהיכל, מעמידים פני לומדים ומחכים עד ש"המשגיח" יחלוף.

 

היה לנו ברור שלא נתקלקל בצבא יותר משנתקלקל בישיבה. כיום כל בחור ישיבה החפץ בכך, סר מהדרך ולא משנה כמה ארוכות יהיו פאותיו או כמה גדולה תהא כיפתו. ידענו שלימוד התורה שלנו לא באמת משתווה להריגת מחבל, ורגע לפני שתזנקו - כל המגיבים האוטומטים בני המגזר - ותטענו כלפינו שהיינו בתחתית עולם הישיבות, בואו נודה ביושר: לא מצאתי בחור ישיבה אחד שחושב כי במצב של בני ערובה, עדיפה גמרא על פני השייטת. כן, גם אם הוא לומד בבריסק או בפוניבז'.

 

פחדנו. פחדנו מהלא נודע, מאותו עולם זר שהורינו ומחנכינו עשו כל שביכולתם כדי שנחשוש ממנו. הצבא היה בעינינו עולם אפל של חילונים רשעים, מעלילי עלילות וגוזרי גזירות, שכל רצונם הוא שנשתמד, לא עלינו. לא ידענו אז בכלל שקיימות אפשרויות מותאמות לחרדים בצבא, וכמובן שפחדנו עוד יותר שלא נקבל את השידוך המיוחל, קרי: בחורה מיוחסת, בת לאבא מסודר, שיוכל לדאוג לנו לחיי הבטלה שאותם תכננו.

 

נראה אתכם מקימים סיירת של לומדי תורה

אז מדוע הפחידו אותנו כל כך? - כי , שמא נבין שהמציאות שמעבר לרחובות שכונת גאולה לא כל כך גרועה. שמא נכיר בעובדה שהחילונים באמת ובתמים לא מתעניינים בהרגלי התפילות של החרדים, לא מעניינת אותם פסיקתו של הגאון, וגם לא פטירתו של האדמו"ר. אבל כן מעניינת אותם העובדה שמגזר שלם מושך ידיו מנתינה לכלל, בעוד הכלל נותן לו ללא הרף.

 

כך גדל במדינת ישראל דור שלא מעוניין להיות יצרן, בוחר לחיות מקצבאות - ומתחיל להפגין כל אימת שהוא חש ולו מעט מאוים מחילוני עובר אורח שבמקרה נקלע לשכונה הלא נכונה.

 

המגזר החרדי עושה עוול לילדיו. רבבות מוחים אתמול נגד הגיוס (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
המגזר החרדי עושה עוול לילדיו. רבבות מוחים אתמול נגד הגיוס(צילום: אוהד צויגנברג)

 

אין עוד מקרה דומה בכל הפלנטה שעליה אנו חיים, שבו מאות-אלפי אנשים בוחרים לחיות חיים לא יצרניים - לא בגלל נכות או מגבלה, כי אם כדרך חיים, ומצפים משאר האוכלוסייה לממן אותם, להגן עליהם ולספק להם שירותים המאפשרים להם לחיות את חייהם בנוחות.

 

אין ספק שבכל תחום עיסוק ישנם היוצאים מן הכלל שבהם משתלם להשקיע, כגון ספורטאים ואמנים. ניתן להחיל זאת גם על לומדי תורה, אבל סיירת לומדי התורה צריכה להיות מסוננת וממומנת על ידי גוף המעוניין בכך, ולא בדרכי כוחנות ומשחק פוליטי, תוך השנאת ציבור שלם על עמו.

 

עסקנים, הרפו מאתנו. הרפו מהמגזר

הזעם כלפי החרדים נובע מהיותם מיתממים. הרי ברור לכל בר-דעת שמדינת ישראל במתכונתה הנוכחית, לא תוכל להתקיים לאורך זמן, וכי על החרדים לקחת אחריות ולהתחיל להשתלב. לא משנה כמה נלך סחור-סחור ונדוש בשאלות מהותיות יותר או פחות. בשורה התחתונה, המגזר החרדי עושה עוול לילדיו, לנכדיו וכמובן לכל אזרח המשרת בצבא, ודואג לעתיד הפנסיה שלו.

 

אבל בהנהגת המגזר החרדי יודעים שהתלות בהם נסובה סביב קיצבאות ופטור מגיוס. חרדי שעשה צבא ומחזיק בידו תואר, לא ימצא כל סיבה להצביע ל"יהדות התורה", מפלגה שחרתה על דגלה את השמירה על החממה החרדית. החממה הזו עצמה היא אשליה מתוקה ומשכרת, המשרה תחושה של אחים לצרה, אחים לגזירה ולרדיפה בלתי פוסקת, בשעה שהחממה ניצבת על מדרון תלול וסחוף רוחות של עוני ומחסור.

 

אחי שמוליק, אברך משי בן 23 וכבר אב לשלושה ילדים, בחר ללמוד תורה. ילדיו לא ילמדו מקצוע. הם לא ישרתו בצבא ולא יראו בי אזרח שווה שיש להתחשב בו. אין זו אשמתם, חינכו אותם לחשכה הזו. גם אין זו אשמתו של אחי, שהרי גם הוא חונך לדרך חיים זו.

 

העוול שהם עושים לאוכלוסייה הכללית לא קרוב לעוול ולנזק שהם עושים לעצמם: גוזרים על עצמם עוני מיותר שאין לו תקדים, מקדשים את המסכנות והופכים אותה לערך הראוי לסגידה.

 

רבנים ועסקנים יקרים, הרפו מהעדר שאותו אתם מוליכים שולל. הרפו מאחי ומילדיו. תנו להם לבחור האם ללמוד ליבה אם לאו. אל תאיימו על כל אב שהעז לשלוח את בנו לחוג אנגלית, שיועף מהחיידר. שחררו אותם אל החופש לבחור אם הם רוצים להקדיש את חייהם ללימוד התורה - או שמא אין זה ביכולתם כלל. עשו זאת למען אלפי הילדים שאתם גוזרים עליהם עוני ודלות. והעיקר, תפסיקו להפחיד.

  

עוד ביהדות: הדרת שחקניות: צעירים חרדים השחיתו מודעות

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
רבנים ועסקנים, תפסיקו להפחיד אותנו. ההפגנה אתמול
צילום: אוהד צויגנברג
מומלצים