שתף קטע נבחר

רבבות בכותל: "לרפואת חיים עובדיה בן ג'ורג'יה"

עשרות-אלפים ברחבת הכותל המערבי, בעצרת המונית לרפואת הרב עובדיה המאושפז במצב קשה. בנו, הרב הראשי, הסביר: "כל שנייה שאדם חי, הוא יכול להרוויח מצווה". ח"כ דרעי אמר במהלך העצרת: "מעדכנים שיש שיפור נוסף בזמן התפילה". מוקדם יותר נמסר מבית החולים כי מצבו של הרב ממשיך להיות קשה מאוד

עשרות-אלפי מאמינים גדשו אמש (יום א') את רחבת הכותל המערבי , שם נערכה עצרת תפילה המונית לרפואת הרב עובדיה יוסף . מדובר בעצרת התפילה הגדולה ביותר שנערכה בעקבות מצבו של המנהיג החרדי-ספרדי בן ה-93, המאושפז מזה שבוע ימים במצב קשה בבית החולים הדסה עין כרם בירושלים. על פי ההערכות, היו ברחבת הכותל כ-30 אלף בני אדם.

 

<< הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. כנסו  >>

 

 

באירוע נטלו חלק רבנים וראשי ישיבות בכירים המזוהים עם ש"ס, בהם בני משפחת יוסף וכן הרב ראובן אלבז, הרבנים הראשיים לשעבר שלמה עמאר ואליהו בקשי-דורון, הרב המקובל בניהו שמואלי וכן צמרת התנועה, ובראשם ח"כ אריה דרעי. המקובל הרב יעקב עדס פתח ראשון בתפילה, תוך שהוא ממרר בבכי.

 

 

תלמידי ישיבות ואברכי כוללים, הנמצאים עדיין ב"בין הזמנים" (חופשת החגים), נקראו להתייצב ו"לקרוע שערי שמיים" לרפואתו של "המרן", והסעות שאורגנו לצורך האירוע מבעוד מועד, יצאו לירושלים משעות הערב המוקדמות.

 

כ-30 אלף בני אדם מלאו את רחבת הכותל (צילום: אלי מנדלבאום) (צילום: אלי מנדלבאום)
כ-30 אלף בני אדם מלאו את רחבת הכותל(צילום: אלי מנדלבאום)

 

 (צילום: אלכס קולומויסקי, "ידיעות אחרונות") (צילום: אלכס קולומויסקי,
(צילום: אלכס קולומויסקי, "ידיעות אחרונות")

 

הרב אלבז ערך טקס הפרשת צדקה המוני לרפואת מרן. קרא לרבבות להוציא כל אחד שקל מכיסו ולומר שהוא מיועד לצדקה, לזכות רבי מאיר בעל הנס - בתקווה שהדבר ישפיע לטובה על מצב בריאותו של הרב החולה. ח"כ אריה דרעי אמר לפני התפילה על מצב הרב: "ההרגשה שלי מצד אחד טובה, אבל יש לנו דרך ארוכה עד שנראה אותו חוזר לאיתנו". בסיומה אמר לרבבות כי קיבל עדכון ממיטת מרן, ולפיו בזמן העצרת נרשמו "עוד כמה סימנים טובים". הקהל הריע ומחא כפיים, ופתח בשירה מתפילות הימים הנוראים: "תהא השעה הזאת שעת רחמים ועת רצון מלפניך'.

 

ח"כ דרעי אמר לרבבות כי קיבל עדכון ממיטת מרן, ולפיו בזמן העצרת נרשמו "עוד כמה סימנים טובים" (צילום: אלכס קולומויסקי, "ידיעות אחרונות") (צילום: אלכס קולומויסקי,
ח"כ דרעי אמר לרבבות כי קיבל עדכון ממיטת מרן, ולפיו בזמן העצרת נרשמו "עוד כמה סימנים טובים"(צילום: אלכס קולומויסקי, "ידיעות אחרונות")

 

"התפילות מביאות להתאוששות במצב הרב"

הרב הראשי, הראשון לציון יצחק יוסף, בנו של הרב החולה, החליף את אביו בשיעור השבועי במוצאי השבת, וקרא לבני התורה לוותר על הנופש בימים שלפני חזרתם לישיבות ולכוללים ("שלא יילכו לטייל עכשיו ולעשות כל מיני מסלולים"), ובמקום זה ללמוד ברציפות, עוד יותר מאשר בתקופת הלימודים עצמה – לזכות "מרן האבא".

 

 (צילום: אלי מנדלבאום) (צילום: אלי מנדלבאום)
(צילום: אלי מנדלבאום)

 

הוא סיפר כי אביו "פקח קצת את העיניים" בסוף השבוע, לאחר שנפסק הטיפול התרופתי להרדמתו, והוסיף – ספק כקריאה לצעירים, ספק ביחס לרב – כי "כל שנייה שאדם חי, הוא יכול להרוויח מצווה. אדם שהוא מת – לא יכול לקיים תורה ומצוות".

 

טקס הפרשת צדקה המוני, ותפילות מעומק הלב. הערב בכותל (צילום: אלי מנדלבאום) (צילום: אלי מנדלבאום)
טקס הפרשת צדקה המוני, ותפילות מעומק הלב. הערב בכותל(צילום: אלי מנדלבאום)

 

הרב שלמה עמאר, הנמצא בסכסוך עם משפחת הרב וצמרת ש"ס בשל העיסוק הפומבי של אחד ממקורביו בזהותו של "היורש", היה הראשון להגיע לעצרת הערב, והוא צפוי לעמוד על מרפסת הרבנים הצרה יחד עם מחותנו ו"יריבו" במירוץ לירושה, הרב הראשי יצחק יוסף, בהופעה פומבית משותפת ראשונה מאז שהשניים הסתכסכו ביניהם בבחירות לרבנות.

 

אבי מימרן מרדיו "קול ברמה" שארגן את עצרת התפילה, אמר: "אנו ראים בצורה מוחשית כי בכל פעם שיש התעוררות בתפילות, יש התאוששות במצבו של הרב שאין לו שום הסבר רפואי. אנו היהודים מאמינים כי אין כוחנו אלא בפינו, בתפילה".

 

בית החולים: כל שינוי דורש סבלנות

מוקדם יותר אתמול, עדכן פרופ' דן גילון, הקרדיולוג המטפל ברב עובדיה יוסף, כי מצבו של הרב נותר קשה עד קשה מאוד ויציב, ללא שינוי מהיממה האחרונה, שבה נרשם שיפור קל. פרופ' גילון הוסיף כי הרב בן ה-93 ממשיך לגלות סימני התעוררות לאחר הפסקת הטיפול בהרדמה, אך הדגיש כי נדרשת "התאזרות גדולה בסבלנות" כדי לבחון האם מדובר בהטבה משמעותית, שעשויה להביא להחלמתו. 

 

"צריך לזכור את המצב הקשה הבסיסי", אמר. "כל שינוי – גם חיובי – הולך יחד עם התאזרות גדולה בסבלנות. כי גם אם יש וגם אם יהיו שינויים, אנחנו צופים שהם יהיו מאוד מאוד הדרגתיים".

 

פרופ' גילון הסתייג מהדיווחים של מקורבי הרב במהלך השבת, כי הוא פקח את עיניו והגיב לסביבתו, ואמר כי מסקנת הרופאים מתבססת על שילוב של רשמים קליניים, ולא על השאלה "האם פתח קצת את עיניו או הזיז קצת משהו אחר או הגיב לכאב". הוא סיכם: "לא הייתי אומר פקח את עיניו".

 

הידרדרות איטית

הרב, המאושפז בבית החולים מאז מוצאי שבת שעבר, סובל בשבועות האחרונים מבעיות רפואיות בעיקר בלב ובכליות.

בראשית השבוע הושתל בגופו קוצב לב, ואתמול טופל בדיאליזה - טיפול שלאחר החלה הידרדרות במצבו, והוא הורדם והונשם מאז שעות הערב.

 

לפני כשבועיים חגג הרב את יום הולדתו ה-93, בטקס הכתרת בנו, הרב הראשי, יצחק יוסף, ל"ראשון לציון". ההידרדרות החלה לפני כשלושה חודשים וחצי, אז מעד הרב עובדיה בביתו שבירושלים, כשהיה בדרכו לבית הכנסת הצמוד, ומאז יצא וחזר מבית החולים מספר רב של פעמים. הנפילה הובילה לחבלה קשה בפלג גופו התחתון, ובראשית חודש יולי עבר הרב ניתוח בהרדמה מלאה לאיחוי החוליות בגבו.

 

בשנה האחרונה אושפז "המרן" מספר פעמים, ובחודש ינואר האחרון אף דווח כי עבר אירוע מוחי קל. זה כבר למעלה מחודש שהוא אינו מעביר את השיעור השבועי במוצאי השבת.


פורסם לראשונה 29/09/2013 22:06

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אורות
"כל שנייה שאדם חי, הוא יכול להרוויח מצווה". הרב יצחק יוסף עם אביו
צילום: אורות
צילום: אלי מנדלבאום
הרבה בכי נשמע בכותל
צילום: אלי מנדלבאום
המצב מוסיף להיות קשה. פרופ' גילון
מומלצים