שתף קטע נבחר

עברנו את פרעה, לא בטוח שנעבור את זה

צריך לחיות בעולם החרדי כדי להבין את המרחק הבלתי נתפס בין ההצהרות המנופחות, למציאות שבה אברכים נתונים תחת עולו של בעל המכולת. העסקונה מבעירה כותרות, כי זה הדבר היחיד שיכולים אנשיה לעשות עם שילוב של השכלה ישיבתית, וחוסר יכולת מוכח "למות באוהלה של תורה"

בעולם החרדי פומפוזיות ומלודרמה הן לא מילים גסות, אלא חלק מהותי בהתנהלות היומיומית. כל לוויה היא "ניצחון מר ונמהר של אראלים על המצוקים"; כל ישיש שנלקח בשיבה טובה - "ספר תורה שנשרף והתייסר בייסורים קשים ומרים וכיפר על עוונות הדור"; כל פרח אדמו"רות שמתחתן עם בת גילו הופך את חופתו ל"מעמד קדוש, נשגב, מרטיט ומלא סילודין" - וכל הפגנה של נערים ספוגי הורמונים הופכת ל"זעקה גדולה ומרה על דבר חילול כבוד... משהו".

 

<< עוד חדשות ועדכונים - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו >>

 

בעולם עתיר דרמות שכזה, המילים "סנקציות פליליות" מהוות את התגשמות כל החלומות. אי אפשר היה להסתפק בפחות. גזרות כלכליות זה כל כך תשס"ח, צריך פה משהו עם בשר, עם דם, עם קצף על השפתיים, או לפחות תיק במשטרה, כדי שיהיה מה לספר לנכדים בדיוק ברגע שבו מעבירים את לפיד האש של שלשלת הדורות. צריך חומרים שיהפכו לאבן דרך משמעותית בנרטיב החרדי, ובחינוך שלאורו יגדלו הדורות הבאים.

 

עוד חדשות בערוץ היהדות :

 

יאיר לפיד, בנט וכל השותפים לפולמוס הגיוס נתנו מתנה יקרת ערך לשכירי העט, לפוליטיקאים ולעסקנים. חומר משובח שאיתו יוכלו להתעסק לפחות כמה חודשים, ולספק את הסחורה לקהל מרעיתם. הם כבר הקימו מהקבר את כל צוררי ישראל לדורותיהם: עמלק, פרעה, המן, אנטיוכוס, חמלניצקי והיטלר.

 

הפער בין המציאות להיסטריה

רפרוף מהיר בתקשורת החרדית לסוגותיה יעלה צמרמורת בגו. לפי הכותרות נראה כי או-טו-טו

נכנסים קוזאקים ציוניים במדי זית, כדי לקרוע מעל הגמרא בחורי חמד שלא טעמו טעם חטא, ולהשליכם לבור כיוסף בשעתו; ואחר יסרקו את בשרם הענוג במסרקות של ברזל עד צאת נשמתם ב"אחד".

 

צריך לחיות בעולם החרדי כדי להבין את המרחק הבלתי נתפס בין ההצהרות המנופחות, למציאות בשטח. במציאות, עולם התורה לא נתון תחת עולו של "הקלגס הציוני", ואף לא תחת הגזרות הכלכליות שמאיימות למוטטו עד דק. במציאות, אברכים צעירים - אבות לחמישה ילדים - נתונים תחת עולו של בעל המכולת, שלא רוצה לתת יותר בהקפה. הם מחפשים במקומונים השכונתיים היכן ניתן לקנות טיטולים במבצע וביצים בזול, ועסוקים בהישרדות כלכלית. אין להם אפילו חלום לצאת לעבוד, כי מי יקבל אותם - ועל סמך אילו יכולות.

 

בשטח יש אברך ממוצע שלא באמת חושב שהלימוד שלו יעיל נגד חדירת מחבלים, או פיגועי טרור. הוא יושב בכולל כי חמיו שילם על ראשו כמה עשרות או מאות-אלפי דולרים, כדי להתהדר בחתן בן תורה מישיבה נודעת. אם הוא עוזב את הכוילל ולא משנה למה, הוא מסתכן בפיקוח נפש כשהשווער יגלה שההשקעה על ה"תכשיט" הייתה לשווא. החותן בעל המאה עלול לחטוף התקף לב, ולקחת חזרה את ביתו הענוגה עם החזר הקרן פלוס ריבית. ואנה יוליך את חרפתו.

 

הצביעות של התקשורת החרדית

בשטח יש את אנשי התקשורת והעסקונה החרדית, האחראים על הבערת הכותרות, כי זה הדבר היחיד שהם

יכולים לעשות עם שילוב של השכלה ישיבתית וחוסר יכולת מוכח למות באוהלה של תורה: לנפח טקסט.

 

עורך ממוצע בתקשורת החרדית מחזיק שני טלפונים בכיס: אחד "כשר" בשביל מוסדות החינוך של הילדים, ואחד "טרף" בשביל קבוצות הווצאפ של הנייעס. הוא הרי יודע שסמרטפון הוא שיקוץ מתועב, "סיטרא אחרא" שיש לנפצו ולבערו עד היסוד, בדיוק כמו שגיוס חרדים היא חרפה לדיראון עולם שתיחרת בליבה שותת הדם של התודעה היהודית הספוגה בדם עבדיו השפוך.

 

ואותם כתבים אחוזי אמוק העלו באוב את כל צוררי ישראל, במטרה להשוותם למקצצי התקציבים. בינינו, הם הרי מכלים די זמן בפייסבוק כדי להבין שצוררי היהדות האמיתיים הם מייסד "גוגל" ומארק צוקרברג, שעם השליטה שלו בווצאפ יהיה מעתה גם אחראי לפירורי מידע יקרים מחצרות הרבנים, להקלטות נדירות ולרכילויות עסיסיות.

 

החשבון שעושים הפוליטיקאים החרדים

ובשטח יש את העסקונה הפוליטית, שלוחי דרבנן שאזקו את עצמם בגבורה יהודית אותנטית למיקרופון הכנסת, שזעקו

בקול ניחר ומחו על חילול השם. בשטח, מדובר בברנשים על סף גמלאות, שזקוקים לביטחון כלכלי ולפנסיה מהסוג שאברכים אמיתיים יכולים רק לחלום עליה.

 

החשבון הוא פשוט: פחות מתגייסים, פחות עובדים, פחות ליבה = יותר עוני, יותר נזקקות, יותר בערות, יותר קולות בקלפי בבחירות הבאות + עוד ארבע שנים של תלוש משכורת מטעם המדינה הציונית עוכרת ישראל.

 

טוב היה אם האחראים למתווה הגיוס ול"סנקציות הפליליות" היו מספקים פחות חומרי בערה. טוב היו עושים לו השאירו את התקשורת והפוליטיקה החרדית להתייבש עם כותרות משעממות וממוחזרות על תקציבים שקוצצו; לו היו מעניקים יותר תנאים ללוחמים. עברנו את פרעה, לא בטוח שנעבור גם את זה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: EPA
איזה אראלים ואילו מצוקים?
צילום: EPA
צילום: סימי אברן
אסתי שושן
צילום: סימי אברן
מומלצים