שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  FDA אישר: זרוע ביונית המונעת באמצעות המחשבה

  לראשונה בעולם, אישר מינהל המזון והתרופות האמריקני את שיווקה של זרוע תותבת המופעלת באמצעות המחשבה ומניעה את כף היד. הפיתוח מתאים להשתלה בנפגעים שאיבדו את הזרוע מאזור הכתף ומטה, ואינו מתאים למי שנקטעה כף ידו או הזרוע מהמרפק ומטה

  פריצת דרך טכנולוגיות לקטועי גפיים: מינהל המזון והתרופות האמריקני, אישר את שיווקה של הזרוע הביונית הראשונה בעולם המונעת בכוח המחשבה. הזרוע מסוגלת לבצע כמה תנועות באופן סימולטני, כולן נשלטות על ידי אותו חשמליים המגיעים מאלקטרונות המחוברות לשרירים.

    

  עוד סיפורים חמים – בפייסבוק שלנו

   

  הפיתוח הדרמטי החל בסיפורו הטראגי של ג'סי סאליבן, עובד חברת החשמל האמריקנית אשר התחשמל במהלך עבודתו. ג'סי סבל מכוויות קשות בכל גופו, ולאחר ניתוחים רבים שעבר, נאלצו הרופאים לקטוע את שתי ידיו.

    

  עוד בטכנומדיק

  אפליקציה לחירשים: מזעיקה את מד"א וכוחות הצלה

  בקרוב: גבס מותאם אישית - לא מגרד ולא מסריח

  האפליקציה שמשמיעה את קצב לב העובר בסמארטפון 

   

  אבל ג'סי לא ויתר: הוא לא רצה לוותר על התענוג שבלחבק את נכדיו. הודות לתקווה שאחזה בו, ויחד עם ד"ר טוד קויקן ממרכז השיקום בשיקגו, פותחה הזרוע.  

   

   

    

  המדובר בזרוע אלקטרונית הדומה לזרוע אדם. הזרוע הזו יודעת לפעול כמעט כמו יד אנושית, לא רק בזכות התנועות המגוונות שביכולתה לבצע, אלא בזכות דרך הפעלתה: היא מחוברת לעצבים ושרירים בריאים שנותרו בגופו של קטוע הגפיים, ופועלת בכח המחשבה.

    

  מחשבה יוצרת מציאות (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
  מחשבה יוצרת מציאות(צילום: רויטרס)

  וכך פועלת היד: הרופאים נוטלים עצבים שעברו בזרוע, ומעבירים אותם אל שרירי החזה. סיבי שריר אלה ממשיכים לגדול לתוך השרירים, כך שכשהמטופל חושב על סגירת היד, חלק משרירי החזה מתכווצים, האלקטרודות של היד הביונית מזהות את הפעילות בשריר החזה, ושולחות פקודה למחשב זעיר שבזרוע הביונית – לקמוץ את כף היד. כך למעשה מסוגלת היד לנוע לכל כיוון ולבצע תנועות פתיחה וסגירה שת כף היד.

    

  ג'סי, קטוע הגפיים הראשון בו הושתלה היד הביונית, נהנה מאיכות חיים משופרת כשהוא משתמש ביד הביונית כאילו הייתה ידו המקורית. כיום הוא מסוגל לבצע מטלות יום יום שאנו לוקחים כמובנים מאליו, ביניהם גריבת גרביים, גילוח, אכילה, הורדת האשפה, ופעולות נקיון בבית.

    

  הזרוע הביונית המכונה DEKA נבדקה עד כה בקרב 36 משתמשים. המחקר הראה כי 90 אחוז מהמשתתפים הצליחו לבצע מטלות בית שכיחות, אותן לא הצליחו לבצע קודם לכן. הזרוע הביונית מתאימה להשתלה בנפגעים שאיבדו את הזרוע מאיזור הכתף ומטה, אך היא אינה מתאימה למי שנפגע מקטיעת כף היד או הזרוע מהמרפק ומטה. שיווקה של הזרוע – בינתיים, בארצות הברית בלבד.

      

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים