שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  המירוץ לרבנות: היועמ"ש נגד הרב אליהו
  לאחר שבבחירות לרבנות הראשית הזהיר כי הרב שמואל אליהו "אינו ראוי", היועמ"ש שב ומפנה את חברי הוועדה הבוחרת להתבטאויותיו של המועמד לרבנות העיר ירושלים, רגע לפני פתיחת הקלפיות. הרב אליהו, בתגובה: בפניית היועמ"ש יש פגיעה חמורה בהליך הדמוקרטי

  רגע לפני שהקלפיות נפתחות היום (ג') בירושלים – יוצא היועמ"ש נגד אחד המועמדים הבולטים בבחירות לרבנות הבירה, הרב שמואל אליהו, במכתב חריג. ל-ynet נודע כי הלילה שיגר היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, מכתב לחברי האסיפה הבוחרת של רבני ירושלים, ובו הוא מפנה את תשומת ליבם להתבטאויותיו בעבר, וקורא להם "להפעיל שיקול דעת".

   

  <<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. כנסו  >>  

   

  לאחר שבקיץ שעבר הכריז היועמ"ש כי הרב שמואל אליהו, רבה של צפת, לא ראוי לשבת על כס הרבנות הראשית – הוא שב והפנה את חברי הגוף הבוחר, באמצעות המשנה ליועמ"ש, ארז קמיניץ – למכתבו מקיץ 2013, שבו דרש מהרב אליהו הסברים לאמירותיו, תחת הכותרת "מועמדות הרב שמואל אליהו לרב העיר הספרדי לירושלים".

   

  עוד בערוץ היהדות  - קראו:

   

  במכתב לוועדה כותב המשנה, כי בעת שהתמודד למשרת הרב הראשי, ונוכח פניות שהצטברו אצל היועמ"ש נגד הרב אליהו – הוא מצא לנכון "להעביר מידע זה לחברי האסיפה הבוחרת, על מנת שיוכלו להפעיל את שיקול דעתם בהליך הבחירה אף לאור מידע זה".

   

  ציטוטים נגד ערבים, הומואים וחילונים

  לחומר שהגיע לידיי חברי הוועדה, צורפו הציטוטים שהועברו לתגובת הרב בזמן המרוץ לרבנות הראשית, וכן תגובתו לדברים. הרב התבקש בזמנו להגיב לטענות שנכללו בפניות שונות שהגיעו ליועץ המשפטי לממשלה, לגבי 13 התבטאויות שונות שיוחסו לו בכלי תקשורת שונים, והן בעלות אופי גזעני.

   

  באחד הציטוטים המיוחסים לרב, בראיון משנת 2002 – הוא מצוטט כאומר שיש לזרוק את כל הסטודנטים הערבים ממכללת צפת, ומכנה אותם "אוהדי טרור" התומכים בטרור הפלסטיני. בראיון אחר בשנת 2004, מצוטט הרב כמתנגד ללימודים במכללת צפת על רקע הערבים הרבים שלומדים בה, ומציע לפתוח מכללה רק לערבים כדי למנוע זוגיות בין ערבים ליהודיות.

   

  כן מיוחסות לרב אמירות נגד הומוסקסואלים: "מיחסים כאלה לא יוצאים חיים, ומה שלא יוצא ממנו חיים מביא מוות". בשנת 2006 אמר כי בתגובה להתנתקות יש "לנקום בחילונים", ו"להסתער עליהם, לטחון להם את הראש, להחזיר להם את הילדים בתשובה". כן מיוחסות לרב אמירות שונות בראיונות בשנת 2010 על רקע קריאתו שלא למכור או להשכיר דירות לערבים בצפת.

   

  הרב אליהו: פגיעה חמורה בהליך הדמוקרטי

  עם זאת, וינשטיין לא העביר לחברי האסיפה את עמדתו מהקיץ הקודם, שבה ציין כי הרב שמואל אליהו "לא ראוי להתמנות למשרת

  הרב הראשי", וכי לא יוכל להגן על מינוי זה בבג"ץ, אף שהתכוון לעשות כן.

   

  אז מה מנע את העמדה המלאה? מכתב חריף ששלח אתמול בא כוחו של הרב אליהו, עו"ד פרופ' אביעד הכהן, ובו איים בפנייה לערכאות: "פנייתו זו של היועמ"ש נעשתה בחוסר סמכות", כתב. "יש בה פגיעה חמורה בהליך הדמוקרטי, והיא עולה כדי פגיעה בעקרונות יסוד חוקתיים דוגמת עקרון השוויון, הזכות לבחור ולהיבחר, כבוד האדם, הזכות לשם טוב... וכללי מנהל תקין".

   

  כך ביקש הכהן מיו"ר הוועדה, כי על מנת לקיים מצוות "שמע בין אחיכם", ולקיים שוויון הזדמנויות אמיתי כי לצד מכתבו של היועץ, יועבר לחברי הוועדה גם מכתב תשובתו של הרב אליהו ליועץ מאמש ובה מפורטת עמדתו באריכות.

   

  בתגובה השיב הרב אליהו, למכתב דאז, כי דבריו הוצאו מההקשר התורני שבו נאמרו, ולעתים אף סולפו. על חלק מהדברים שאותם נדרש להסביר אמר כי הם "מִחזור מגמתי של נושאים שונים שכבר הועלו לסדר היום וירדו", חלק אחר "כלל לא נאמר על ידי מעולם", ודברים אחרים נאמרו בהקשר אחר מזה שהוצגו. הוא הוסיף כי יש לציבור ולתקשורת עניין בציטוט דבריו, לעתים במטרה להציגו באור שלילי, ולכן "ודאי שאיני יכול לקחת אחריות על כל פרסום שנעשה לכאורה בשמי".

   

  על חלק מהמוצגים השיב ליועץ: "לא הבנתי מה הבעיה... האם עלי כרב להסביר למה אני מתנגד לנישואים בין יהודים לנוכרים?

  האם עלי להשיב למה אני אוסר נישואים חד-מיניים? האם עלי להסביר למה אני בעד חזרה בתשובה?"

   

  על הטענה כי הוא מבטא תפיסת עולם גזענית, הגיב: "אני אוהב את מדינת ישראל. קדושת הארץ וקדושת כל אדם שנברא בצלם אלוקים.. אני רואה עצמי מחויב לכבד השקפות שונות של אהבת הארץ, לכבד את הזולת, לכבד את מוסדות השלטון, ולכבד את הגר". עוד הבהיר: "אני מבחין בין בני אדם, יהודים ולא יהודים, שכולנו מצווים בכבודם, לבין אויבים שמבקשים את רעתנו".

   

  ראוי לציין כי נגד הצגת עמדתו של וינשטיין בפני חברי הוועדה לבחירת הרב הראשי בשנה שעברה, תלויה ועומדת עתירה לבג"ץ שהגישה התנועה למשילות ודמוקרטיה, הגורסת כי היועץ פעל בחוסר סמכות, וכי גם במכתבו של עו"ד הכהן ליועץ אתמול צוינו טענות דומות. ביום ראשון השבוע התקיימה בלשכת היועמ"ש ישיבה רבת משתתפים בנוכחות המשנים ליועץ ובכירים נוספים, בה עסקו בעניין הרב אליהו.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: אפי שריר
  יהיה הרב של ירושלים? הרב שמואל אליהו
  צילום: אפי שריר
  מומלצים