שתף קטע נבחר

פריצת דרך: סורק שמגלה פגיעות ראש - בלי שום קרינה

המכשיר החדש ששיווקו כבר אושר, צפוי לאתר באמצעות גלי רדיו דימומים ובצקות במוח, ללא כל קרינה ובאופן רציף. מאפשר לגלות פגיעות ראש שעות וימים לפני הנזק המוחי, ומבלי להזיז את החולה מהמיטה

מהפכה בתחום האבחון והגילוי מראש: האיחוד האירופי אישר השבוע את שיווקו של מכשיר חדש, המאתר פגיעות מוחיות באמצעות תשדורת גלי רדיו, ללא כל קרינה ואפילו מבלי להזיז את החולה ממיטתו.

 

כיום, ניתן לבצע סריקות מוח באמצעות מכשיר ה-CT. המדובר במתקן בצורת טבעת ובמרכזו מיטה. הוא מעביר קרני רנטגן המכוונות לאיזור הנסרק, והתוצאה היא בניית תמונות של רקמת המוח בחתכים שונים, מה שמאפשר לגלות נגעים, גידולים דימומים והצטברות נוזלים.

 

אבל על אף יעילותו הרבה של המכשיר, עלות אחזקתו יקרה ביותר, והוא פולט קרינה עצומה המסוכנת אף היא. האלטרנטיבה היא מכשיר ה-MRI המאפשר ליצור את התמונות המדויקות ביותר של האיזור הנסרק, ברזולוציה גבוהה ובתלת ממד, אולם פעולתו איטית ביותר ואינה מתאימה לשימוש בחדרי מיון ובפגיעות דחופות.

  

קיראו עוד

מש' הבריאות מזהיר: קרינה מסרטנת מ-CT וצנתור

מחקר ישראלי: סכנת גידולי מוח עקב צילומי רנטגן

 

המכשיר החדש: איתור דימומים מוחיים לפני שהם גורמים נזק

הסורק החדש, הקרוי Cerebrotech מחובר לרצועה המורכבת על המצח. גלי רדיו משודרים מצד אחד של הגולגולת אל צדה השני, שם חיישנים קולטים את העברת הגלים, מפענחים אותם ומאפשרים לזהות שינוי בהרכב הרקמות והנוזלים במוח.

 

כתוצאה מכך, יכול המכשיר לאתר דימומים מוחיים ובצקות ולהתריע הרבה לפני שהלחץ שגרמו גורמים לנזק מוחי בלתי הפיך.

 

צפו בדרך פעולתו של המכשיר

 

 

המכשיר החדש כבר החל לפעול באירופה, ובקרוב יוגש גם לאישור מינהל המזון והתרופות האמריקני, ה-FDA, שצפוי ללכת בעקבות האישור האירופי ולאשר גם כן את שיווקו. לישראל הסורק לא צפוי להגיע בשנים הקרובות.

  

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המכשיר החדש שפועל ללא קרינה
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים