שתף קטע נבחר

היועמ"ש נגד רב הכותל: גם נשים ידליקו חנוכיה

המשנה ליועץ מתערבת בהחלטת הרב שמואל רבינוביץ' שלא לשלב נשים בהדלקה המרכזית באתר הקדוש. היא דחתה את הסבריו כי מדובר ב"דרישה קיצונית" אשר נועדה "להצית אש", והבהירה: "דווקא הדרתן עשויה להתסיס ולעורר ריב ומדון; זה לא חוקי"

היועץ המשפטי לממשלה הורה לשלב נשים בטקס הדלקת נרות חנוכה המסורתי ברחבת הכותל המערבי – בניגוד לעמדת רב המקום, שמואל רבינוביץ': בעקבות פניית חברות כנסת וארגוני נשים בעניין, שיגרה המשנה ליועמ"ש, עו"ד דינה זילבר, מכתב לרב הכותל, שבו דרשה: "נבקש לוודא את המובן מאליו והמתבקש, כי אתם פועלים לשילובן ולהשתתפותן של נשים בטקסי הדלקת הנרות הממלכתיים".

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >>

 

"מניעת השתתפותן של נשים בטקסים ממלכתיים כדוגמת הטקס שבענייננו, אך מחמת היותן נשים - הינה הפליה פסולה", הבהירה המשנה ליועץ, והוסיפה כי היא מצפה אף לקבל את שמות מדליקי החנוכיה והמוזמנים מבעוד מועד. "ככל שנוכל לקבל את רשימת כל המשתתפים הצפויים לקחת חלק בטקסים אלו, ככל שרשימה זו הינה בנמצא, יהא הדבר לעזר רב", כתבה.

 

קראו עוד בערוץ היהדות :

 

התערבות היועמ"ש באה בעקבות פנייתן בעניין של חברות הכנסת קסניה סבטלובה מסיעת המחנה הציוני ותמר זנדברג ומיכל רוזין ממרצ אל רב הכותל. בתגובתו נמנע רבינוביץ' מתשובה ברורה לשאלה האם יאשר שילוב נשים בטקסים השנה, ובעקבות כך יצאו הארגונים "נשות הכותל" (באמצעות עו"ד ריקי שפירא-רוזנברג) ו"מרכז צדק לנשים" (עו"ד סוזן וייס וניצן כספי-שילוני) למאבק ציבורי ומשפטי - כולל פניה ליועץ ויינשטיין - תוך שהן דורשות "השתתפות פעילה בהדלקת הנרות עצמה".

 

המשנה ליועמ"ש דחתה את הסבריו של רב הכותל, לפיהם מדובר ב"דרישה קיצונית" אשר נועדה "לדרדר את הדיון" ו"להצית אש", כלשונו, והבהירה כי עמדתו אינה מתיישבת עם עקרונות היסודות המשפטיים, עם דו"ח הצוות המשרדי למניעת הדרת נשים במרחב הציבורי - ועם החלטת ממשלה בעניין משנת 2014. "יש יסוד להניח שדווקא מניעת השתתפותן של נשים בטקסים אלה, עשויה להתסיס ולעורר ריב ומדון", העירה.

 

"נשות הכותל", בשנה שעברה ברחבת הכותל (קרדיט: דניאל שטרית) (קרדיט: דניאל שטרית)
"נשות הכותל", בשנה שעברה ברחבת הכותל(קרדיט: דניאל שטרית)

 

עו"ד זילבר הזכירה כי בשנה שעברה הדליקו נרות בחנוכיה נוספת ברחבת הכותל (ולא במרכזית) גם נשים, כדוגמת חברות הכנסת מירי רגב וציפי לבני, ואם כן "יש כדי ללמדנו שאין לכך מניעה הלכתית ... וכי לא היה בכך כדי לפגוע במרקמם המיוחד של אירועים מסוג זה הנערכים בכותל המערבי".

 

"חושך לא יכול לכבות נר"

ענת הופמן, יו"ר ארגון "נשות הכותל", אמרה בעקבות התערבות היועמ"ש: "זה אך סמלי ש'נשות הכותל' יהיו

הגפרור שיצית את הלהבה של הנר הראשון שתדליק אישה בטקס החנוכה הלאומי בכותל. לא משנה מי האישה שתבחר לכבוד הגדול הזה, היא תעמוד על כתפיהן של 'נשות הכותל' הנאבקות מזה 27 שנים להשגת חופש ושוויון לנשים בכותל המערבי. זה ברור לי שנר אחד יכול להפיג המון חושך, אבל שום כמות של חושך לא יכולה לכבות נר".

 

עו"ד ריקי שפירא רוזנברג הוסיפה: "הגיע העת שדו"ח היועץ המשפטי לממשלה בעניין הדרת נשים במרחב הציבורי יאומץ במלואו ברחבת הכותל המערבי, בכל הטקסים הממלכתיים המתקיימים בה, ביניהם טקסי השבעת חיילים וחיילות, טקס יום ירושלים ואחרים, וכן בכל השירותים הניתנים לכלל הציבור - לרבות קריאה בספרי התורה על ידי נשים".

 

ד"ר סוזן ווייס, מנכ"לית "מרכז צדק לנשים", הביעה שמחה על פניית היועמ"ש. "אין ספק כי תגובתה של היועמ״ש גם משקפת את פניית מרכז צדק לנשים מלפני שנה, וגם העתירה לבג"ץ שהגשנו שלשום בעניין זכותן של נשים להתפלל עם ספר תורה בכותל. אם הדבר בניגוד למצפונו של כבוד הרב, נבין אם הוא ייאלץ להתפטר".

 

ח"כ קסניה סבטלובה, שהגישה את הפנייה - אומרת כי "תגובת היועמ"ש רק מחזקת את התחושה המתעצמת של חוסר הוגנות וחוסר הגיוניות בפעילות הגורמים ברבנות, שקודם הסתמכו על 'מסורת' תמוהה, ואחר כך הוציאו פסק הלכה שמעורר גיחוך אפילו בחוגים הדתיים.

 

"נשות ישראל מהוות 52% מאוכלוסית ישרא,ל ויש להן זכות מלאה להדליק נרות חנוכה ברחבת הכותל שכאמור שייכת לכלל העם היהודי - נשים כגברים. קיום הדלקת הנרות גם אצל הגברים וגם אצל הנשים טוב ומחזק את המסורת היהודית, ומי שרוצה לתמוך בה, חייב לתמוך בהחלטה זו".

 

 

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ערוץ 20
בשנה שעברה הן הדליקו. ציפי לבני
ערוץ 20
מומלצים