שתף קטע נבחר

דו"ח ההדרה: סנקציות למונעים מנשים להספיד

צוות שמינה היועמ"ש לפעולה נגד הדרת נשים, חשף חלק ממסקנותיו: חקירה מנהלתית משמעותית נגד "אגד", סנקציות על חברה קדישא לו תמנע מנשים להספיד, והמלצה על הסרת כל הגבלה על השמעת נשים ב"קול ברמה"

הסוף להדרת נשים ? הצוות שמינה היועץ המשפטי לממשלה לפני למעלה משנה, במטרה לפעול נגד הדרת נשים במרחב הציבורי – הציג אתמול (יום א') את עיקרי מסקנותיו מתוך דו"ח שיוגש בסוף השבוע. על הפרק: פקחים ופקחיות בקווי המהדרין, סנקציות על חברה קדישא לו ימנעו מנשים להספיד, ואף ביקורת על הרשות השנייה, והמלצה על הסרת כל הגבלה על השמעת נשים ברדיו "קול ברמה".

 

<< כל מה שמעניין בעולם היהודי - בפייסבוק שלנו. כנסו >>

 

 

בדיון המיוחד שהתקיים היום בוועדת השרים לקידום מעמד האישה בראשות השרה לימור לבנת, נמסר כי מנכ"ל משרד התחבורה, עוזי יצחקי, הורה על חקירה מנהלתית משמעותית נגד חברת "אגד" בעקבות מקרה ההטרדה של נועה קנטמן – הצעירה שעברה מסכת הטרדות בקו "אגד" מצפת לאשדוד לפני כשבועיים. הוא אף הורה על דחיית דו"ח בדיקת המקרה שהנפיקה החברה.

 

במהלך הדיון ציין יצחקי כי מעתה יגביר משרד התחבורה את אמצעי הפקוח והאכיפה, באמצעות הפעלת פקחים ופקחיות שיסיירו בכל הקווים ובכללים קווי המהדרין, והוסיף כי יחדש את הפעלתו של "הקו החם" למניעת הדרת והטרדת נשים, שיהיה זמין לתלונות 24 שעות ביממה. עוד הורה המנכ"ל לרענן ולחדד את הנהלים למפעילי הקווים למניעת מקרי הדרת נשים.

 

פיקוח ישיר על החברה קדישא

במסגרת הדו"ח צפויות להיות מסקנות גם בנוגע להסדרי הקבורה וההספדים בישראל. עו"ד שרית דנה העומדת בראש הצוות המיוחד שמינה היועמ"ש, ציינה כי הדו"ח שיוגש יכלול תיקון נרחב ברישיונות החברות-קדישא באופן שימנע כל סוג של הדרת נשים, לרבות הספדים.

 

במקביל הודיע מנכ"ל המשרד לשירותי דת, אביגדור אוחנה, כי הוא מגבש בימים אלה סל סנקציות מנהלתיות וכספיות שיאפשרו, לראשונה, למשרד לשירותי דת לפקח בצורה ישירה על הנעשה בחברות הקדישא בישראל.

 

השרה ליבנת שדרשה את כינוסה הדחוף של הוועדה, ציינה כי תופעת הדרת נשים מלוויות ומהספדים עודנה שרירה וקיימת, וציינה בתי עלמין שבהם מתרחשים עדיין מקרים של הדרת נשים.

 

קול ברמה: "פגיעה חמורה בזכויות יסוד"

הצוות משפטי שהקים היועץ המשפטי לממשלה הציג את עיקרי מסקנותיו לגבי תחנת הרדיו החרדית "קול ברמה",

והבהיר כי התחנה לא תוכל עוד להגביל את עלייתן של נשים לשידור. הצוות נועד לבחון, בין היתר, את ההיתר שנתנה הרשות השנייה (שלא הוזמנה להשתתף בדיון) להגבלת זמן השידור לנשים ברדיו החרדי, והוא מציין כי ההסדר הנוכחי מפלה נשים, פוגע ומנוגד לחוקי יסוד, ובהם כבוד האדם וחופש הביטוי, וכי ימליצו לבטלו לאלתר.

 

במהלך הישיבה חשפה עו"ד דנה כי "ההסדר בין הרשות השנייה לתחנת הרדיו 'קול ברמה', המאפשר לצמצם שעות שידור של נשים, יש בו משום פגיעה חמורה בזכויות יסוד". עוד ציינה כי תמליץ ליועץ המשפטי לממשלה להטיל על הרשות השנייה לבטל כל הגבלה על השמעת נשים בתחנה, לרבות אי העסקתן של נשים שדרניות.

 

ברשות השנייה בחרו שלא להגיב.

 


פורסם לראשונה 03/03/2013 23:23

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יואב דודקביץ
חברות הוועדה
צילום: יואב דודקביץ
יוחזר "הקו החם"
צילום: אוהד צויגנברג
מומלצים