שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  אורי מחייך מלמעלה: יש ארגון לאמנים הדתיים
  הסופרת שהרה בלאו והסטנדאפיסט יאיר אורבך, המוזיקאי ישי לפידות והשחקנית רחל קשת: הם ופיגורות בולטות נוספות - כולם אמנים מאמינים - הם חלק מ"אורי", ארגון אמנים ויוצרים שהוקם היום, יום הולדתו של אורי אורבך שכולם היו בניו (ובנותיו). "קריאתו המפורסמת 'הטובים לתקשורת' מקבלת היום תפנית: 'הטובים לתרבות'"
  בדיוק ביום שבו אמור היה לחגוג את יום הולדתו ה-57, ייקרא תינוק חדש על שמו: "ארגון אמנים ויוצרים" – "אורי", מאגד אמנים, ארגונים, מוסדות ותיאטראות מהמגזר הדתי, המחפשים כתף וסיוע. אם תרצו, ארגון אמני ישראל הדתיים, על שם אורי אורבך.

   

  <<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >>

   

  זה יקרה הערב (ב') ב"מקום" בתל אביב, בהשתתפות האנשים שהיווה להם השראה. מיכל אורבך, אלמנתו, מודה בכנות כי התלבטה לפני שהעניקה לפרויקט את ברכת הדרך. "כבר יש מיזמים על שמו ולזכרו, וחששתי שזה ייראה כאינפלציה של הנצחה", היא אומרת ל-ynet. "חשוב להדגיש כי רוב רובן של היוזמות לא באות מאתנו, אבל אורי היה באמת המוביל בתחום של עידוד יצירה ותרבות".

   

  קראו עוד בערוץ היהדות :

   

  בפברואר לפני שנתיים נפטר אורי אורבך – עיתונאי סופר ושר בממשלת ישראל - ממחלה קשה, והותיר אחריו חלל גדול לא רק בקרב משפחתו, חבריו לכנסת ולממשלה ובתקשורת הדתית-לאומית – כי אם גם בתחום התרבות בכלל והתרבות היהודית בפרט.

   

  לפני שנתיים בדיוק: המפגש שבישר את ההתאגדות?    (צילום: אורות)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  "כבר כעיתונאי", אורבך מספרת, "אורי לקח על עצמו משימה לסייע לכותבים צעירים ששלחו אליו טקסטים, ותמיד מצא את הזמן להעיר להם ולכוון אותם. אפילו כשכבר היה שר המשיך לפרגן, לעודד ולהדריך כותבים ויוצרים.

   

  "אורי גם הקים את 'שובי נפשי', קבוצה בלתי רשמית שחיברה בין עיתונאים מהמגזר הדתי-לאומי כדי לחזק את הקשר ביניהם, ובמיוחד עבור אלה שפעלו במגרש הכללי. מאוחר יותר, כשעבר לפוליטיקה, היה סוג של 'שר תרבות' שעודד יצירה יהודית וישראלית. בכנסת יזם את 'הצעה לספר', אירוע שבו קראו בכנסת קטעי ספרות, וכיום מתקיים לזכרו במערכת החינוך.

   

  "בין השאר הוא כינס פורום של גופי תרבות, כמו למשל 'תיאטרון המרתף' ו'סטודיו משלך', כדי לראות האם ניתן ליצור שיתופי פעולה וסיוע ליוצרים בתחילת דרכם. בהמשך, כשר לאזרחים ותיקים, אורי תמך בתרבות יהודית, אבל גם בתרבות הישראלית בכלל. הוא יזם את 'שלישי בשלייקס' שבו מבוגרים נהנו מאירועי תרבות במחיר מוזל. באירועי הרמת כוסית לפני חגים, תמיד מקובל לומר 'דבר תורה' - אבל הוא היה גם בעד 'דבר תרבות', ובחר לפעמים לקרוא שיר ולצאת ממנו לרעיון שרצה להביע".

   

  המנטור של היוצרים הדתיים

  בין התומכים בהקמת הארגון החדש ניתן למנות, בין היתר, את שהרה בלאו, יאיר אורבך, ציפי מזרחי, יוחאי כפיר, ישי לפידות, חדווה גולדשמיט, רחל קשת ויונתן דובוב. האחרון הוא מייסד מועדון "הגולה", אם תרצו – ה"זאפה" של הדתיים, עם סניפים בפתח תקווה ובירושלים.

   

  "אורי היה מנטור לחלק נרחב מהאמנים והיוצרים", כך דובוב. "קריאתו המפורסמת 'הטובים לתקשורת' מקבלת היום תפנית ל'הטובים לתרבות'". דובוב מציין כי האיגוד ייצג אמנים ויוצרים מכל התחומים - חזותית ופלסטית, נגינה, שירה וחזנות, קומדיה, ספרות, הפקה ואמרגנות, תיאטרון, מחול וקולנוע, ויהיה פתוח לא רק לדתיים - אלא לכל מי שיתחבר לרוח הארגון.

   

  בוועד המנהל יכהנו אנשי ציבור, כאשר המטרה היא "להוות צינור לצורכי האמנים מכל תחום, למצוא את המשותף לכל התחומים - ולקדם שיתופי פעולה בין חברי האיגוד", אומר דובוב. "ובעיקר, שהאמנים ירגישו בבית".

   

  מיכל אורבך מסבירה כי "אורי הבין שיוצר דתי, כמו למשל באמנות פלסטית, צריך לשבור הרבה תקרות זכוכית. זה לא מספיק שהוא אמן ויוצר טוב. כשהוא נכנס לסביבה שאיננה טבעית לו, הברנז'ה מסתכלת עליו בחשדנות. ואז הוא צריך למצוא מקום להופעות או לתערוכות, ללמוד גם דברים טכניים בתחום".

   

  "הארגון החדש צפוי להעניק תמיכה וליווי ליוצרים צעירים בעיקר מהמגזר הדתי, כמו הכלונסאות שתומכות בשתילים הצעירים, בתחילת צמיחתם, עד שהם גדלים והופכים לעצים גדולים וחזקים".

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "אורי מחייך מלמעלה: יש ארגון לאמנים הדתיים"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: אלכס קולומויסקי, ידיעות אחרונות
  אורי אורבך ז"ל
  צילום: אלכס קולומויסקי, ידיעות אחרונות
  מומלצים