שתף קטע נבחר

שולי רנד נשמה: לא זמר, חסיד על הבמה

מה לחסיד ברסלב אצל ניגוני חב"ד? שולי רנד - חלק בלתי נפרד מפרויקט "צמאה" - משחרר סינגל מהפרויקט, כאן בבכורה, ומסביר את החיבור הרוחני למילים ולבמה של חג החסידות

 

 

"הנשמה יורדת לתוך הגוף וצועקת 'ווי ווי'": מילות הניגון החב"די הידוע המתארות את הפגישה הכואבת של הנשמה עם הגוף ברגע הלידה, פורטות על הנפש כשהן מושרות על ידי שולי רנד, כאן בבכורה לגולשי ynet.

 

<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו >>

 

"ניגון של נחמה", הוא קורא לזה. "נחמה לנשמה המבוהלת שצריכה להיאסף ממקומה הבטוח בעולם של גן עדן אין קץ, ולרדת לתוך גוף שהיא לא מכירה. היא יודעת ומשוכנעת שהוא - הגוף - לא יידע להתייחס אליה בכבוד הראוי לה. 'ירידה זו צורך עלייה, עד שכל זה הוא כדאי', מנחמות המילים את הנשמה".

 

עוד תרבות בערוץ היהדות :

 

מה לחסיד ברסלב אצל ניגוני חב"ד? לרנד התשובה ברורה. זו כבר הפעם השלישית שבה הוא לוקח חלק בפרויקט "צמאה" הכולל אלבום (חמישי בסדרה) וסדרת מופעים בחודש הבא, כסלו. "כששמעתי את הניגון הזה מאוד רציתי לשיר אותו. אני מבין את השיר כי הוא קרוב אלי. יש לי נגיעה אישית אליו. אולי כמו לכל אדם, אבל באופן אישי זה מתחבר לדברים דומים שאני עושה", רנד אומר.

 

שולי רנד. נשמה ()
שולי רנד. נשמה

 

"בכתבי החסידות יש שאלה שחוזרת ונשנית פעמים רבות: לשם מה ירדה הנשמה לעולם הזה? קודם ירידתה לכאן הייתה הנשמה בעולמות עליונים, נהנתה מזיו השכינה, ופתאום הורידו אותה לתוך גוף גשמי, והוא מוצאת את עצמה עסוקה כל היום בטרדות גשמיות ובצורכי הגוף. והתשובה הניתנת על כך היא, ש'ירידה זו צורך עלייה היא'. היא מתחברת עם הקב"ה עצמו על-ידי קיום התורה והמצוות בעולם הזה דווקא".

 

לדברי רנד, "העובדה שהשאלה חוזרת ונשנית מעידה שזאת לא שאלה אינטלקטואלית המצפה לתשובה מושכלת, אלא כעין מוטו שעל האדם לשים כל הזמן לנגד עיניו: האם אני ממלא את תפקידי בעולם, כדי שאכן תושג המטרה של 'ירידה זו לצורך עלייה'?"

 

"לא סתם זמר על במה"

רנד שייטול חלק גם באירועי י"ט בכסלו (בעוד כחודש) – "חג החסידות" של חב"ד, הנערכים לאורך שבוע שלם בבנייני האומה בירושלים – מרגיש כבר חלק בלתי נפרד מזה. "זו התוועדת ענקית של כלל נשמות ישראל בצורה מיוחדת מאוד", הוא אומר. "זה לא אירוע של זמר על במה, אלא יכולת של זמר להתערבב עם הנשמות של עם ישראל, ואני מחכה לזה בקוצר רוח".

 

"הנשמה יורדת" הוא השלישי בסינגלים היוצאים מהאלבום המפגיש מבצעים חדשים עם ניגוני חב״ד מסורתיים, בהפקתו המוזיקלית של נאור כרמי. במופעים יטלו חלק גם אברהם פריד, אביתר בנאי, ארז לב-ארי ועוד. "עיקר ההתפשטות של י"ט כסלו באה דרך הניגונים של 'צמאה'. בעבר כולם הכירו את התאריך, אבל רק הניגון הצליח לשבר חומות וחקק את האהבה הגדולה לניגון ולמוזיקה בלבבות ישראל".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עופר מאיר
שולי רנד. נשמה
צילום: עופר מאיר
מומלצים