שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  אחינו האתיופים, סליחה מראש שהעלינו אתכם
  אני רוצה לבקש סליחה ענקית מאחינו, העולים העתידיים מאתיופיה. סליחה על מה שכולנו נעשה לכם עוד מעט. זה לא שיש לנו משהו נגדכם. אנחנו דווקא אוהבים לקלוט עליות (בעיקר כאלו עם צבע שמאפשר קליטה נוחה יותר). אתם פשוט תורידו לנו את ערך הדירות

  ממשלת ישראל החליטה להעלות ארצה חלק (איזה חלק? מי בוחר?) מבני הפלאשמורה. ההחלטה התקבלה כבר מזמן, אבל כמו הרבה החלטות היא סוכלה על ידי הממשלה עצמה. קבוצת עולים ענקית ש"יהדותם מוטלת בספק" תפגוש קבוצת פוליטיקאים ישראלים, שמנהיגותם וראייתם קדימה מוטלות בספק גדול עוד יותר.

   

  << הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו >>

   

  השיח הפך לתירוץ עלוב וכיסוי לנושא האמיתי: חוסר הנכונות לעסוק בקליטה של עולים שהם לא רק כהים, אלא גם מוטלים בספק יהודי על ידי הממסד. לצערם, הם לא יוצאי איזו מדינת-חבר-העמים לשעבר, שצבעם מאפשר עלייה נוחה יותר, וראו את הידיעה שעלתה כאן אודות יהדותם (או אי-יהדותם ההלכתית) של העולים לישראל במהלך 2018. רמז: יוצאי מזרח אירופה לא חסרים שם. אתיופים? אין בכלל.

   

  קראו עוד בערוץ היהדות :

   

  אבל אני רוצה לדבר על הבעיה האמיתית, המטוטאת אל מתחת לשטיח. שאלת קליטתם בישראל ביום שאחרי ההחלטה (וביצועה). זו לא חוכמה לבצע את החלטת הממשלה. החוכמה האמיתית תהיה לקלוט עולים מאתיופיה, בקליטה שתהיה בה מעט יותר מעוף מזו הכושלת של העליות הקודמות.

   

  תפוח אדמה לוהט

  הרגשות שלי בנושא מעורבים. מצד אחד, יש שם קבוצה של אנשים, נשים וילדים שחלק מקרוביהם נמצאים בארץ, והם רוצים ובצדק להתאחד עימם. אבל מצד שני, לו היו יכולים לראות את עצמם, נניח, עשרים שנה מהיום שבו יעלו - אין לי ספק שהם לא יאהבו את התמונה.

   

  חברי הקהילה היהודית מחזיקים בתמונות קרובי משפחתם בישראל באדיס אבבה (צילום: AP)
  חברי הקהילה היהודית מחזיקים בתמונות קרובי משפחתם בישראל באדיס אבבה(צילום: AP)

   

  אני חושש שהיא תהיה לא פחות גרועה ממצב העליות הקודמות מאתיופיה. אולי העולים הוותיקים, המפוזרים היום בגטאות ברחבי ישראל השנייה, יטענו נגד העולים החדשים שהם "מורידים להם את ערך הדירות". כבר היו דברים מעולם וזה הרי השיעור הראשון שהם קיבלו מאיתנו, העולים הוותיקים.

   

  ממשלת ישראל, אוהבת לציין אירועים ציוניים כגון זה. לאכול איזה בורקס גבינה בטקס קבלת הפנים, לנאום איזה נאום טפשי, ולספר בשבחו של המבצע. אבל כשיסתיימו מחיאות הכפיים, ירוץ כל חבר כנסת לוודא שליד מעונו האישי הם לא יפוזרו (כי הרי זה יוריד את ערך הדירות, ע"ע).

   

  אין לי ספק שגם הממשלה הנוכחית תאמץ לשנייה את העולים, ומיד אחר כך תפזר אותם בגטאות המתאימים. אלף ילכו לשכונות המצוקה של נתניה, אלף לאשדוד, אלפיים לדימונה או שדרות, והשאר יושלכו לאיזו תחנת מעבר זמנית עד לקיבוע הסופי שלהם כתפוח האדמה הלוהט של העשור הבא.

   

  והרי התחזית: יבש

  מדינת ישראל לא באמת רוצה אותם. אגלה לכם סוד? לפי דרכי הקליטה שלהן, נראה שהיא גם לא ממש רצתה את העליות הקודמות. גם הם "הורידו את ערך הדירות".

   

  במקום לחבק אותם - ולא רק בטקס בשדה התעופה; במקום להטמיע אותם בתוכנו, במקום לתת להם הזדמנויות פתיחה בכל רחבי המדינה - מחיפה, דרך רמת אביב, ועד לקיבוצים בכל רחבי הארץ - אני חושש ששוב נסגור אותם במרכזים שונים בשכונות נחשלות, ואז נשתה "לחיים", נחמיא לעצמנו על כמה שאנחנו מיוחדים, ואיזה עם סגולה אנחנו. ושוב נשכח אותם.

   

  האם יש מצב שאנחנו לא באמת רוצים לקלוט אותם אבל עושים זאת כי זה מצטלם טוב? מה יותר ציוני מצילום של פוליטיקאי מלוקק, עם ילד אתיופי יפה עיניים בשדה התעופה?

   

  אז הנה התחזית: לאחר שהחגיגה המזויפת תסתיים, יפוזרו העולים החדשים מאתיופיה בגטאות, ולאט-לאט יפגשו את חוקי ההפרדה הבלתי כתובים של ישראל המודרנית, וההשפלה תצרוב אותם כמו מדוזה שאינה נודדת לשום מקום. והנה קיבלנו שוב עלייה שלא ראויה לנו. עוד אלפי אזרחים יוקרבו על מזבח הפוליטיקה, וייכנסו לסטטיסטיקה של מי שמשרתים בצבא, אבל לא נכנסים למועדונים.

   

  אלוהים הקשה את ליבנו

  למי אכפת מהתחזית הזו? לא לפוליטיקאים היושבים בכיסאות המרופדים. יש מצב שהם כבר יודעים שהם לא יהיו במערכת, אלא באיזה דירקטוריון של תאגיד שמן. הם יחייכו למצלמות, ואחרי שייגמר הטקס, בחדרי חדרים, ימסגרו את התמונות שלהם עם ילדי העדה וינשמו לרווחה.  

   

   

  האם יש סיכוי שנשנה את דרכינו? שנקלוט אותם בצורה יותר מוצלחת? שנדאג גם לעתידם, ולא רק לחודש הראשון שלהם? התשובה שלי היא אחת: אלוהים הקשה את ליבנו, ואנחנו צריכים לעבוד כמה מכות בטרם נהיה ראויים להיות באמת בית אמיתי לכל יהודי באשר הוא, גם אם הוא לא בצבע "הנכון".

   

  ומאחיי בני האדם, העולים הפוטנציאליים העתידיים, אני רוצה לבקש סליחה. סליחה ענקית על מה שכולנו נעשה לכם עוד מעט. זה לא שיש לנו משהו נגדכם. אנחנו דווקא אוהבים לקלוט עליות. אתם פשוט תורידו לנו את ערך הדירות.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים