שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  תיק 4000 נגמר בשוחד: "דרישות יומיומיות בשעות יוצאות דופן"
  לאורך 36 עמודים פירט היועמ"ש את עסקת השוחד שהוא מייחס לראש הממשלה ובעלי בזק-וואלה. ארוחת הערב הראשונה שבה התחיל הקשר, ההטבות, העצרת נגד נתניהו שהורדה מהאוויר והכתבות נגד יריבי נתניהו. וגם: הסרת ארדן ממשרד התקשורת

  תמונה מחולקת של בנימין נתניהו שאול אלוביץ' איריס אלוביץ' (צילום: AFP, אוראל כהן)
  נתניהו ובני הזוג אלוביץ'. תיק 4000 נגמר בכתבי אישום על שוחד(צילום: AFP, אוראל כהן)

  על פני יותר משלושים עמודים מגולל היועץ המשפטי לממשלה את עסקת השוחד שנרקמה ונוהלה בין ראש הממשלה בנימין נתניהו לאיש העסקים שאול אלוביץ', בעלי וואלה ובזק. מארוחת הערב הראשונה שבה התחילו התלונות על התקשורת ועד לרגע שבו הפסיקו בוואלה לשתף פעולה. בהחלטתו אמש (חמישי) הודיע היועמ"ש שיגיש נגד נתניהו כתב אישום בגין עבירות של שוחד ומרמה והפרת אמונים.

   

  תיקי נתניהו - כותרות אחרונות:

  45 עמודים: ההכרעה המלאה בתיקי נתניהו

  פרקליט המדינה המליץ על שוחד בכל התיקים

  נתניהו מגיב: "מסע ציד חסר תקדים, עלילת דם"

  גנץ: "בנסיבות שנוצרו, ישיבה עם נתניהו אינה על הפרק"

  גבאי: "שים סוף לבושה הלאומית ותתפטר"

  "מבחן הממלכתיות של נתניהו"

  בליכוד חיכו ליועמ"ש כדי לפתוח בקמפיין

  קואליציית כתב האישום: מתיישרים לפי נתניהו / פרשנות

   

  לפי היועמ"ש אלוביץ' היטה באופן חריג את הסיקור באתר "וואלה" שבשליטתו לטובת נתניהו. בתמורה, ראש הממשלה היטיב עמו ועם עסקיו תוך ניצול כוחו השלטוני. נגד אלוביץ' ורעייתו איריס הוחלט להגיש כתב אישום בכפוף לשימוע בעבירות שוחד, שיבוש מהלכי משפט והדחה בחקירה. בנוגע לאלוביץ' הוחלט להגיש כתב אישום בגין הלבנת הון ודיווח במטרה להטעות משקיע סביר. תיקי החקירה נגד רעיית ראש הממשלה שרה נתניהו ובנם יאיר, שנחקרו במסגרת הפרשה, נסגרו.

  הכרעות היועמ

   

  ההחלטה המלאה של היועמ"ש - לקריאה לחצו כאן

  תמצית כתבי החשדות בתיקי נתניהו - לקריאה לחצו כאן

   

   

  ארוחת הערב שהתחילה הכל

  היועמ"ש מתאר כי במהלך מערכת הבחירות של 2013 הזמינו נתניהו ורעייתו את בני הזוג אלוביץ' לארוחת ערב במעון הרשמי של ראש הממשלה. במהלך הארוחה העלו בני הזוג נתניהו תלונות שונות ביחס לסיקור התקשורתי שלו הם זוכים מכלי התקשורת בישראל בכלל ומאתר וואלה בפרט. בארוחה סוכם כי הם יוכלו לפנות בעצמם או דרך אנשיהם לבני הזוג אלוביץ' ולהעלות דרישות שנוגעות לסיקור התקשורתי באתר וואלה.

  אינפו אינפוגרפיקה תיק 4000 בנימין נתניהו שאול אלוביץ' השתלשלות האירועים ציר זמן ()

  "מערכת היחסים ביניכם בתקופה הרלוונטית הפכה למערכת הדדית של 'תן וקח' שכללה טובות הנאה שונות שנתן אלוביץ' בתמורה לצפייה שתקדם עבורו אינטרסים שונים שקשורים בקבוצת יורוקום ובו אישית", כתב היועמ"ש בהחלטתו לגבי נתניהו.

   

  לפי היועמ"ש, בני הזוג נתניהו נהגו להפנות לבני הזוג אלוביץ' דרישות "שונות ומגוונות" שעניינן הסיקור שלו הם זכו באתר וואלה ואף העלו דרישות שנוגעות לסיקור של יריביהם הפוליטיים. הוא הדגיש כי מדובר על מאות דרישות שהתפרסו לאורך שנים ובאופן אינטנסיבי. "לעיתים דרישות יומיומיות שהועוברו לא פעם בשעות יוצאות דופן". שיתוף הפעולה של אנשי וואלה עם ההנחיות הסתיים בתחילת 2017.

   

  "הם איתי על הקו... הוא רותח!"

  בהכרעה הובאה התכתבות בין בעלי בזק-וואלה אלוביץ' למנכ"ל האתר אילן ישועה, שנגעה בשתי כתבות, בהן אחת שכותרתה "נרות ב-6,000 שקל: חשבון ההוצאות המלא של משפחת נתניהו". לפי כתב החשדות, נתניהו ורעייתו הנחו את זאב רובינשטיין לפנות לאלוביץ' על מנת לדרדר את הידיעות למקום פחות בולט באתר. אלוביץ' עדכן את ישועה בהודעות שהעביר לו רובינשטיין וישועה עדכן את אלוביץ' בהתנגדות צוות המערכת לדרישות.

  התכתבות בין בעלי בזק-וואלה שאול אלוביץ' למנכ

  אלוביץ': "לא ירד כלום, הם איתי על הקו...הוא רותח!!! עובדים עלי!!! הכול נמצא בוואלה חדשות או פיננסים. הכתבה על הנרות והכתבה עם הכותרת של המים נמצאת בכתובת שקשורה לכתבה עם הכותרת של הנרות".

  ישועה: "אף אחד לא רואה את זה שם. אבל אם אתה רוצה אתן הוראה, אחרת לא יילך מול ינון, אבל זה כבר על סף פיצוץ. אני מנסה שוב מולו".

  אלוביץ': "שאול אני יורד מזה, הם באטרף. לא הורידו את הווידאו, לא הורידו אחת משתי כתבות, לא הורידו את הטוקבקים, זה עדיין בעמוד הראשון של החדשות".

  ישועה: "הכול בביצוע, הוא עושה דווקא, אדבר איתו שוב. עוד כמה דקות וזה יורד, לילה טוב".

  בסופו של דבר, דורדרה הידיעה למקום שולי באתר, וכתבה אחת אף הוסרה לגמרי מן האתר.

   

  היועמ"ש תיאר עוד כי במהלך יום הבחירות ב-2015 נתניהו דרש "לפרסם בבולטות ובמשך שעות רבות" את הסרטון שבו הוא מזהיר כי "הערבים נוהרים בכמויות אדירות לקלפי". כמו כן, לקראת הבחירות הוא דרש לשנות כותרת של כתבה שנגעה לחששו של ראש הממשלה מתוצאות הבחירות. בנוסף הוא דרש לערוך ולהוריד חלקים מריאיון שערך עמו דב גילהר ימים ספורים לפני בחירות 2015.

   

  1.8 מיליארד שקלים וקידום האינטרסים

  לפי כתב החשדות, במהלך כהונתו של גלעד ארדן במשרד התקשורת פנה אליו נתניהו ושאל אותו אם הוא קשוב לטענות של קבוצת בזק בכל הקשור לרפורמת השוק הסיטונאי שהוביל ארדן, שעתידה הייתה לפגוע באלוביץ' ובבזק.

  תדרוך כתבים של השר גלעד ארדן בנושא מסקנות הוועדה הציבורית לצמצום תנאי כליאת המחבלים (צילום: שאול גולן)
  ארדן. נתניהו שאל אותו אם הוא קשוב לטענות בזק(צילום: שאול גולן)

  בדצמבר 2014 החליט נתניהו להעביר את ארדן למשרד הפנים ולכהן גם כשר התקשורת. לפי היועמ"ש, ההחלטה התקבלה למרות בקשתו של ארדן להישאר במשרד כדי להשלים את המהלכים הנדרשים כדי להוציא לפועל את רפורמת השוק הסיטונאי. מנדלבליט מציין כי סמוך להחלטה על העברת ארדן ממשרד התקשורת קיבל נתניהו מסרים מאלוביץ', דרך ניר חפץ, שבו הוא הביע חוסר שביעות רצון מפעילות ארדן ואת רצונו שארדן לא יישאר במשרד התקשורת.

   

  היועמ"ש מציין בכתב החשדות שבעקבות כי הפעולות שביצע נתניהו לטובת עסקיו של אלוביץ' הניבו לאיש העסקים, במישרין ובעקיפין, סכומי עתק שנאמדים ביותר מ-1.8 מיליארד שקלים. חלק נכבד מהכספים שימשו אותו כדי לפרוע את חובות קבוצת יורוקום לבנקים.

   

  אחרי שנכנס לתפקיד שר התקשורת, הנחה נתניהו את עו"ד איתן צפריר, שמונה על ידו לרמ"ט המשרד, לקדם את אישור עסקת בזק-yes, זאת בשיתוף פעולה עם ראש לשכת ראש הממשלה, דוד שרן. מיד לאחר שהממשלה הושבעה פיטר נתניהו את מנכ"ל המשרד, שהתנגד לאישור העסקה, ומינה במקומו את שלמה פילבר, שהפך לימים לעד מדינה בפרשה. זמן קצר לאחר מינויו זומן פילבר לנתניהו, שהודיע לו שעליו לקדם את הסוגיות לשביעות רצונו של אלוביץ'.

   

  "הוא מתאבד בשבילי"

  זמן קצר לאחר אישור עסקת בזק-יס, העביר חפץ מטעם נתניהו ורעייתו ידיעה לישועה (מנכ"ל וואלה), שעסקה בטקס חנוכת מרכז הדרכה של שירותי הכיבוי בנהריה בהשתתפות שרה. חפץ דרש מישועה להעניק חשיפה לידיעה המצורפת ואף צירף מספר רב של תמונות. לאחר שעודכן על עצם הפניה, פנה אלוביץ' לישועה ואמר: "תן לגברת כל מה שניתן. ההוא מתאבד בשבילי".

  העצרת בכיכר רבין. וואלה חתכו את השידור החי באמצע (צילום: AFP) (צילום: AFP)
  העצרת בכיכר רבין. וואלה חתכו את השידור החי באמצע(צילום: AFP)

   

  במקרה אחר, עשרה ימים לפני בחירות 2015 התקיימה עצרת בכיכר רבין תחת הכותרת "רק לא ביבי" במהלך השידור החי שערך אתר וואלה מהעצרת פנה נתניהו לאלוביץ' ודרש ממנו להפסיק את השידור החי. בעקבות פניית ראש הממשלה הפסיק האתר את השידור החי מהעצרת. אחרי שבסביבת נתניהו הביעו חוסר שביעות רצון משידור כלשהו של העצרת, כתב ישועה לחפץ את הדברים הבאים: "רבאק, אנחנו לא יכולים להיות היחידים שלא משדרים, זה בכל הערוצים. אני עובד סביב השעון ובסוף חוטף. אי אפשר לא לדווח כלום כי אז לא יהיה לנו שום ערך. אף אחד לא תומך בו כמונו".

   

  "אנחנו ניראה כמו ישראל היום"

  בנובמבר 2016 הנחה נתניהו את חפץ לפנות לישועה בדרישה לפרסם במלואה את התגובה שהעביר לתוכנית "עובדה", בעקבות טענות של עובדת לשעבר בלשכה. התגובה שנשלחה ל"עובדה" לא שודרה במלואה. אלוביץ ביקש מישועה להדגיש בכתבה את התגובה שנתניהו כתב, ולא את טענות התחקיר. אנשי וואלה סברו שהבקשה זאת בעייתית ואף הבהירו זאת לישועה.

   

  ישועה: "יש לחץ על הכותרת אפשר בראשית להתחיל עם התגובה??"

  מיכל קליין (ראש מחלקת החדשות באתר): "כולם כולל כולם עם הכותרת של המבקר... ווינט, 2, הארץ. נראה מאוד רע אם נקח את התגובה...."

  אבירם אלעד (העורך הראשי של האתר): "אנחנו ניראה כמו ישראל היום בדיוק".

   

  אשתו של בנט והשרצים

  התכתבות נוספת אירעה מספר ימים לפני בחירות 2013. אז - לפי כתב החשדות - נתניהו ורעייתו פנו לרובינשטיין על מנת שיפנה לאלוביץ' וישועה בדרישה לפרסם באתר "וואלה" ידיעות שליליות העוסקות ביו"ר הבית היהודי באותה עת, נפתלי בנט. זאת, כך נכתב, "על רקע החשש מהתחזקות כוחה הפוליטי של המפלגה. בין השאר דרש רובינשטיין בשמו של נתניהו מאלוביץ' וישועה לפרסם בין היתר ידיעות על כך שאשתו של בנט עבדה בעבר במסעדה לא כשרה. ב-17 בינואר 2013 התקיים שיח זה בין אלוביץ' לישועה, במסגרתו העביר אלוביץ' לישועה הודעות ששלח לו רובינשטיין.

  בנט עם אשתו גילת (צילום: מוטי קמחי)
  בנט ורעייתו גילת. "העברתי את התמונה שלה שם והתפריט של השרצים"(צילום: מוטי קמחי)

  אלוביץ' (הודעה שהעביר לו רובינשטיין): "שאול, יש לך ד"ש והרבה תודה. זה החומר. בנט: "התשדיר הכי בולט שנפיץ בבחירות – לבני יותר טובה מביבי. היא קשוחה יותר ממנו לעתים, היא נחושה יותר". בנט: "יחימוביץ' אשת אמת, מוכן לשבת איתה בממשלה".

  ישועה: "הידיעה כבר בהכנה ותעלה עוד מעט. מה שמופיע עכשיו יותר חזק, אבל נעשה כרצונם".

  אלוביץ': "החומר שהעברתי לך אחר הצהריים חשוב ביותר, בעיקר מה שמצאו שאשתו של בנט עבדה כשפית במסעדה לא כשרה (העברתי את התמונה שלה שם ותיאור המסעדה והתפריט של השרצים). והיא אישה דתייה. החומר השני והחשוב זה הציטוט של אלדד יניב שהוא חבר של בנט ואומר – אם לא להצביע לשמאל, אז להצביע לבנט".

  ישועה: "קיבלתי. הראשון אסור, השני אנסה בהמשך, לא היום, כי 3 נגדו וזה לא סביר".

  אלוביץ': "חשוב לו ולה בהיסטריה זה המסעדה ואלדד יניב".

  ישועה: "הבנתי, ניתן להם כתף עד הסוף כולל המסעדה ואלדד. הכול יהיה ראשון בבוקר".

  אלוביץ': "לא טוב! הוא מבקש שיקראו על זה בסוף השבוע. שאול הוא צועק חבל על הזמןי. זה עלה במבזק לא ככתבה ורק ההורדה של השילוט זה לא בסדר".

  ישועה: "תוך דקות זה בראשי..."

  אלוביץ': "לא ייאמן שהגדול יושב ומחכה שעות ואנחנו לא מצליחים להעלות שטות כזו".

  ישועה: "עלה".

  אלוביץ': "סוף סוף, תשאיר הרבה זמן...מהחבר: בבקשה שישאירו את זה קצת למחר בגלל שעת הלילה ושמחר יעלו למשך שבת עד מוצ"ש את המסעדה ואלדד יניב".

  ישועה: "הנחיתי להשאיר לפחות עד 10 בבוקר מחר".

  אלוביץ': "מבקש עד 11 ויעקוב על ההמשך. ממחר הוא ממש מבקש דחיפה עד יום שני בערב. חשוב לו סופ"ש".

  ישועה: "בסדר, יקבל כתף חמה משך כל הסופ"ש ועד יום שני".

   

  ב-2016 פנו נתניהו ורעייתו, דרך חפץ, בדרישה להעלות פרסום המשך לידיעה שהתפרסמה ועסקה בתלונה שהוגשה נגד מני נפתלי בגין הטרדה מינית של עובדת לשעבר במעון ראש הממשלה. שרה אף פנתה ישירות לאיריס אלוביץ' בנושא: "נודע לי ברגעים אלו אפילו שאתם לא נותנים יד לאמת!! זו רעידת אדמה שהיא הגישה תלונה במשטרה לפני תשעה חודשים והמשטרה קברה את זה!!! זה סיפור עצום! אתם עדיין שותקים!! למה??? הרי זה מעשה נבלה שהמשטרה עשתה כדי להפיל ראש ממשלה... איך אפשר לא להתייחס לתלונה על הטרדה מינית ולקבור אותה???".

   

  שרה הוסיפה: "חבל שאתם לא מתנהגים בהוגנות של כלי תקשורת - לראיין את עורכת הדין של העוזרת, ואולי את יוסי כהן! זה סיפור ענק! בכל מדינה נורמלית אם היה קורה דבר כזה. שר המשטרה היה מתפטר! את רואה בזמן אמיתי איך אתם מתעלמים מהצדק!!! חבל לי כל כך!!!".


  פורסם לראשונה 28/02/2019 20:35

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: AFP, אוראל כהן
  נתניהו ובני הזוג אלוביץ'
  צילום: AFP, אוראל כהן
  מומלצים