4 צפייה בגלריה
זוג מתנשק בחורשה
זוג מתנשק בחורשה
זוג מתנשק בחורשה
(צילום: Shutterstock)

"במיטה הסקס הוא שגרתי ומובן מאליו, ומיד אחריו הולכים לישון. לאחר סקס מחוץ למיטה לא הולכים לישון; ההתנסות כוללת הפתעות ואי-ודאות מרגשת". ג'ניפר
המיטה היא מקום נוח, נעים ו"מוסכם" לעשות בו סקס, אבל היא ממש לא המקום היחיד שאפשר לקיים בו יחסים. למעשה, אנשים רבים מעידים שהם מעדיפים שהסקס שלהם ייערך בלוקיישן חלופי. הם טוענים שזה מרגש אותם הרבה יותר. מחקרים מעידים שתשוקה מינית זקוקה לשינויים דחופים. בני אדם (וגם חיות) מפגינים עניין מיני גדול יותר כלפי מישהו חדש מאשר מישהו מוכר. גם האווירה בסקס חשובה להעצמתו.
סקס במיטה עשוי להיות אינטימי ביותר - לא כל אחד יכול לשכב במיטתך, וברור שלא כל אחד יכול להישאר שם לכל הלילה. או כפי שתיארה זאת בפניי אישה גרושה: "למיטה שלי אני מביאה רק כאלו שאני אוהבת, שאיתם אני רוצה לישון בלילה. מין חד-פעמי מזדמן או חסר ריגושים לא אערוך במיטתי".
סקס במיטה הוא נוח ומוכר, אך גם מוביל לשגרה: אותן תנוחות חוזרות על עצמן שוב ושוב עד שהן הופכות את המגע המיני לתפל. הסדרה "חזרות" נפתחת בסצנה שבה זוג ותיק מקיים יחסי מין שגרתיים במיטה, בעוד האישה פשוט נרדמת במהלך האקט. בסקס מחוץ למיטה אף אחד לא נרדם. יש בו שינוי וגיוון משמעותיים הכוללים יצר הרפתקנות והרגשת סיכון, שביחד מגבירים את התשוקה המינית.

4 צפייה בגלריה
מתוך "חזרות"
מתוך "חזרות"
אם הם היו שוכבים בטבע, צוץ לא הייתה נרדמת. "חזרות"
(צילום: ורד אדיר)

כשסקס מחוץ למיטה נעשה על ידי בני זוג ותיקים, היציאה מהמיטה מאפשרת לאדם להיות לרגע "מישהו אחר", למשל להרגיש שהוא מנהל רומן עם אשתו, ורק אז לחזור למיטתו המוכרת. זה מאפשר "ריגוש מתון" בתוך מערכת יחסים קבועה ושגרתית.

מהו הסקס המרגש ביותר שהיה לך מחוץ למיטתך?

שאלתי נשים וגברים מתי היה האירוע המיני המרגש ביותר שהם חוו מחוץ למיטה. להלן כמה מהתשובות שקיבלתי:
"ברכב צבאי ליד הבסיס. הסיכון לריתוק היה גבוה, והעלה את רמת האדרנלין והריגוש".
"קבעתי פגישה בקניון עזריאלי, ולאחר שנדלקנו באופן הדדי, עשינו סקס מדהים על הגג".
"בטיסה מניו-יורק לפריז, אחריה חשבתי להשתקע בפריז".
"בשורה האחרונה של אוטובוס לדרום".
"בכיסא של רופא השיניים".
"על חוף הים ובים".
בחנייה של המוזיאון לאמנות".
"בחורשה ליד ביתי".
"סקס על ערסל מתנדנד הוא הכי מרגש".
"עשיתי סקס מזדמן בחוף הים, בקולנוע וברכב, אך באף מקרה לא הייתה אהבה".
"במכונית ובמטעי התפוחים הפורחים עם קולגה. לא היו מקומות אחרים כי שנינו היינו נשואים".
"הסקס הראשון שלי היה מאוד מרגש, ונעשה בבריכה כשברקע התנגן השיר 'לילות משי לבן'. התחתנתי איתו והתגרשתי ממנו תוך שנים ספורות".

76% התנסו בסקס מחוץ לבית

אפשר להבחין בין סקס שנערך מחוץ למיטה אבל בבית, לבין סקס שנערך מחוץ למיטה ומחוץ לבית. המקומות הפופולריים בקבוצה הראשונה הם: מקלחת, אמבטיה, ספה, מטבח, חדר מדרגות וחצר הבית. זוגות שנוהגים לגוון מעידים כי השינוי מחזק ומרגש את הזוגיות הקיימת. סקס מחוץ לבית, אך במיטה, כמו למשל בבית מלון, גם מרגש ביותר.
סקס מחוץ לבית מלווה לעיתים בהרגשה מרוממת בעלת אופי סימבולי של ניצחון או התרסה. כך, סקס במגדל אייפל או בגג של קניון עזריאלי נותן הרגשה סימבולית של "להיות על גג העולם". הרגשה דומה קיימת בסקס המתקיים במיטת המאהב ואשתו. בנוסף לריגוש ההרפתקני, יש כאן התרסה ואולי גם שמחה לאיד.

4 צפייה בגלריה
המקום הפופולרי ביותר. סקס במכונית
המקום הפופולרי ביותר. סקס במכונית
המקום הפופולרי ביותר. סקס במכונית
(צילום: Shutterstock)

סקר שנערך בארצות הברית הראה שהמקומות השכיחים ביותר לסקס מחוץ למיטה ולבית הם (בסדר יורד): מכונית, חוף הים, מסלול הליכה בטבע, רכבת ובחנייה ארעית לצד הכביש המהיר. 76% מהאנשים עשו סקס מחוץ למיטה ולבית, ואצל 58% מהם סקס כזה עם בן זוגם שיפר את איכות היחסים. 69% מהאנשים עשו סקס במקום שבו הם הסתכנו בתפיסה, שהרי סקס במקום ציבורי הינו מחוץ לחוק.
אגב, רבע מהם אכן נתפסו, אך רובם ציינו שהאירוע החריג וההרפתקני עזר להם לחוש קרובים יותר אל בן/ת הזוג. גם בסדר העדיפות של הבריטים, המקום השכיח ביותר לסקס מחוץ למיטה ולבית הוא המכונית, אחריו מול חלון חדר המלון, בשירותים הציבוריים ולבסוף בפארק או בחורשה.
סקס מחוץ למיטה כולל הרפתקנות, דחיפות, וסיכון מרגש - בבחינת "מים גנובים ימתקו". כשהסקס נעשה במקום ציבורי, הסיכון גבוה יותר, שכן מדובר בעבירה פלילית לכל דבר ועניין. בנוסף, יש להקפיד שאנשים אחרים לא יראו אתכם - דבר שעלול ליצור אצלם תחושות של כעס, גועל ואי-נוחות. מבחינה משפטית, הפגיעה בזולת היא המהותית ויש להקפיד להימנע ממנה.

זרים ברכבת: תשוקה עזה ואינטימיות עמוקה

"גרתי בסיביר, ולפעמים הייתי לוקחת את רכבת הלילה למוסקבה. בלילה ברכבת נפגשים ולעיתים עושים מין מרגש עם אנשים שונים". ויקטוריה
סקס מזדמן מחוץ למיטה נחשב לרוב להתנסות שטחית המתמקדת בפורקן מיני. פגישה עם זר ברכבת או במטוס לזמן קצר וקצוב עשויה לעורר לא רק תשוקה עזה, אלא גם אינטימיות עמוקה. כיצד זה ייתכן?

4 צפייה בגלריה
רגליים של גבר ואישה
רגליים של גבר ואישה
"מפגש רגעי עם זר מאפשר קירבה אינטימית מפתיעה"
(צילום: Shutterstock)
שני היבטים מרכזיים באינטימיות הם קירבה וביטחון. במפגש רגעי בין זרים ברכבת, הזר היה ויהיה רחוק מחיי, ולכן סכנת הפגיעה בי קטנה ומאפשרת חשיפה רגשית היוצרת מצידה קירבה אינטימית. שני השותפים יודעים שבסוף החשיפה כל אחד ילך לדרכו ושהם לא יתראו יותר.
לחשיפה האינטימית ההדדית יש בסיס משותף המתמקד בתכונות של הזולת המוכרות לי ויוצרות אשליית ביטחון, קירבה ואמון. יש כאן שילוב נדיר של אינטימיות עמוקה המתהווה בזמן קצר וקצוב. במקום זר, כשאיש לא מכיר אותך, קל להיות עצמך. הריגוש מתחזק גם בגלל שמדובר ב"תפאורה נוסעת", שבה גם נפש האדם נמצאת ב"טריפ" של תנועה פיזית ורגשית תזזיתית.

סקס בטבע

"הסקס המרגש ביותר שלי היה במהלך ריצות בטבע. בן זוגי ואני נהגנו לרוץ יחד, ותמיד מצאנו נקודות מסתור על סלע, עץ או בין גבעולי התירס הגבוהים. זה היה מהיר, תשוקתי ונועז". מאיה
חורשה בטבע וחוף הים הם לוקיישנים נגישים מאוד לסקס מזדמן ספונטני. בסקס כזה אנשים עושים מה שהם רוצים ואיפה שהם רוצים. לעומת הבית מלא המטלות, בטבע אין מטלה שחייבים לעשות. מישהו אמר שבתקופה העתיקה רק העשירים עשו סקס בתוך הבית, היות והיו הם היחידים שהחזיקו חדרים פרטיים; כל האחרים עשו זאת בחורשה הסמוכה. סקס בחיק הטבע מחזיר אותנו ליצרים הכי קמאיים שלנו. דווקא בעידן המודרני, יותר מרגש להיות "המשרתים" הבורחים ליער מאשר הדוכסים בחדרים.
למרות שסקס מחוץ לבית מהווה יציאה לעולם החיצוני, יש בו התעלמות מהסביבה החברתית. בסקס כזה אנשים דומים לילדים, והם אינם חושבים על השכנים, החברים ועמיתיהם לעבודה, אלא מרוכזים רק האחד בשני. אנשים אלו גם לא חושבים יותר מדי על הסיכון שבשבירת מוסכמות חברתיות. ביציאת הסקס למרחבים החיצוניים יש שחרור עצמי מדחיסות המרחב הביתי.
לסיכום, סקס מחוץ למיטה ולבית לא מבטל את ערך הסקס במיטה שבבית, אלא מהווה תוספת מרגשת, שבמינונים מתאימים משפרת את הזוגיות. עצם הבריחה הרגעית בסופו של דבר רק מחזקת את האינטימיות.
  • אין לראות בכתבה זו כל עידוד לעבור על החוק
אהרון בן-זאב הוא פרופסור לפילוסופיה באוניברסיטת חיפה. הטקסט מבוסס על ספרו החדש, "אהבה, כמעט כל הסיפור", שיצא בהוצאת ידיעות ספרים/אוניברסיטת חיפה