את המדריך הזה כדאי שתראו לילדים שלכם. לפי נתוני טיקטוק, מרבית המשתמשי ברשת החברתית הם ילדים ובני נוער. טיקטוק היא אפליקציית סרטוני סלפי, שבה מעלים הילדים סרטונים קצרים שלהם, לבד או עם חברים, רוקדים לצלילי מוזיקה ומשתדלים להיראות מגניבים כדי לצבור לייקים. בתוך שלוש שנים היא צברה מיליארד משתמשים ב-150 מדינות. אפשר להניח שמרבית ההורים לא ממש יודעים מה הילדים עושים בטיקטוק, אבל לפחות בדבר אחד כדאי לכם להיות מעורבים: בהבטחת שימוש זהיר באפליקציה המלהיבה.
טיקטוק עלתה לכותרות בזכות המאבק המתוקשר שמנהל נגדה נשיא ארה"ב דונלד טראמפ. צבא ארה"ב אסר על חיילים להשתמש בטיקטוק, בנקים בארה"ב הנחו את העובדים להימנע משימוש באפליקציה ואפילו אמזון הורתה לעובדים למחוק את טיקטוק (וחזרה בה לאחר מכן). הודו אסרה כליל על שימוש באפליקציה, ובמספר מדינות הוגשו תביעות כנגד טיקטוק על חשיפת ילדים לסכנות.
3 צפייה בגלריה
אפליקציית טיקטוק
אפליקציית טיקטוק
אפליקציית טיקטוק
(אילוסטרציה: Shutterstock)
מה הבעיה עם טיקטוק? מה שמטריד את האמריקאים הוא החשש שהאפליקציה מעבירה מידע על מיקום ומראה חיצוני של עובדים, קצינים וחיילים לממשלת סין. אבל גם אם ילדים ישראלים אינם בראש מעייניו של המשטר הסיני, צריכות להדאיג אותנו בעיות באבטחת האפליקציה: רק בחודש שעבר התברר שטיקטוק עקבה אחרי המשתמשים ואספה כתובות רשת של מכשירי הטלפון שלהם, תוך עקיפת האיסורים של אפל וגוגל. לפני כמה חודשים התגלתה חולשת אבטחה (שתוקנה) שאיפשרה לגורמים זדוניים להשיג שליטה על החשבונות של משתמשי טיקטוק, למחוק סרטונים, לחדור לסרטונים פרטיים, לפרסם סרטונים בשמם ולדעת את כל הפרטים האישיים שהכניסו לאפליקציה. מי יודע מתי תצוץ הבעיה הבאה.
הנה כמה המלצות לשימוש זהיר יותר בטיקטוק. ההמלצות מובאות בסיוע מומחי חברת אבטחת המחשבים ESET והרשות להגנת הפרטיות.
3 צפייה בגלריה
אפליקציית טיקטוק
אפליקציית טיקטוק
אפליקציית טיקטוק
(אילוסטרציה: Shutterstock)

חושבים לפני שמעלים לרשת

זהו כלל הברזל שנכון לכל הרשתות החברתיות: מרגע שהעליתם משהו לרשת, הוא יהיה שם לנצח, ועלול לצוץ גם בעוד עשר שנים ולהביך אתכם. אם אתם עלולים להתבייש יום אחד במה שאתם מעלים – פשוט אל תעלו.

הרשמה בטוחה

למרות שהאפליקציה לא מחייבת זאת, הגדירו סיסמה בעת ההרשמה. למרבה הצער, לא ניתן להגדיר אימות דו-שלבי של זהות המשתמש, כמו שמציעות אפליקציות יותר אחראיות.

מעקב אחד השימוש שלכם בטיקטוק

בתפריט "אפשרויות אבטחה" מוצגות כל התראות האבטחה שכדאי שתדעו מהן, למשל פעילות חשודה בחשבון, מעקב אחר כל המכשירים המחוברים לחשבון ואופן ההתחברות שלהם ומתי התחברו לאחרונה. נתקו באמצעות כפתור "הסר" כל מכשיר שאינכם משתמשים בו כרגע.

הגבילו את פרטיות הפרופיל שלכם

באמצעות מסך "פרטיות ואבטחה" יש לכם גישה לניהול כל ההרשאות ודרכי הגישה לחשבונכם. כשאתם יוצרים חשבון טיקטוק, החשבון מוגדר אוטומטית כחשבון ציבורי, מה שאומר שכל אדם בעולם יוכל לצפות בסרטונים שלכם. מומלץ לשנות את ההגדרה לחשבון פרטי, באמצעות שינוי "אפשרות לגילוי". הגבילו את היכולת להוריד סרטונים שלכם לחברים בלבד. אפשר גם להגביל סרטונים מסויימים בלבד לחברים, או לפתוח סרטונים מסויימים בלבד כציבוריים.

צמצמו את המידע על עצמכם

למרות שזה מאוד נחמד למלא את כל הפרטים בטופס האתר, אין שום סיבה להעלות מידע לא הכרחי. הימנעו לחלוטין ממידע שעלול לשמש לפגיעה בכם, כמו מספר טלפון, גיל, כתובת. הוסיפו רק חברים ועוקבים שאתם מכירים במציאות. שימו לב איפה אתם מצטלמים ומה רואים ברקע – האם נחשפים שם פרטים שלא הייתם רוצים שזרים יראו? חסמו את אפשרות המיקום, כך שמיקומכם לא יפורסם באופן אוטומטי כשאתם מעלים סרטון.
3 צפייה בגלריה
אפליקציית טיקטוק
אפליקציית טיקטוק
אפשר להגביל את היכולת להגיב
(צילום: EPA)

וידאו בשידור חי? לא תמיד זה מגניב

בטיקטוק אין אפשרות לשלוט בהגדרת המשתמשים שיכולים לצפות בשידור חי. הסרטון יופיע לאחר מכן בפרופיל שלכם ולא ניתן יהיה להסיר אותו לאחר פרסום. אולי עדיף להימנע מזה.

הגבילו את היכולת להתכתב איתכם

כדי שמשתמשים יוכלו להתכתב זה עם זה, הם צריכים "לעקוב" זה אחר זה, מה שמגדיר אותם בטיקטוק כחברים. ההגדרה הזו מונעת הגעה של הודעות זבל או הודעות זדוניות מתוקפים שאינם חברים שלכם, מה שמטיל עליכם לבחור היטב למי אתם מאשרים לשלוח לכם הודעות. כשעוקבים אחר יוצרים מפורסמים, נוצר פתח לקבל הודעות מציקות ממפרסמים שעובדים איתם. אפשר לחסום הודעות נכנסות באופן מוחלט, ואפשר לחסום משתמשים מסוימים, שלא אהבתם את ההודעות שלהם.

אל תצאו בדואט עם כל אחד

מכירים את אופציית ה"דואט" בטיקטוק? אתם בוחרים סרטון ריקוד של מישהו ומחקים את הריקוד והתוצאה היא ריקוד משותף של שניכם. מגניב ביותר, אבל מישהו עם כוונות לא נחמדות יכול להשתמש בדואט אתכם למטרות פוגעניות. אפשר להגביל את יכולת הדואט איתכם לחברים בלבד, או לחסום אותה כליל.

הגבילו את התגובות לסרטונים שלכם

תגובות הן עניין רגיש במיוחד: הן יכולות לרגש והן יכולות להעליב. ניתן לשלוט בסינון התגובות בטיקטוק, לבחור בין חסימת כל התגובות, הגבלת התגובות לחברים בלבד או מתן רשות לכולם להגיב. יש גם אפשרות לסנן באופן אוטומטי תגובות זבל ותגובות פוגעניות, שם צריך להזין מילים שאתם לא רוצים לראות בתגובות לסרטונים שלכם.

הגבילו את הצפייה בלייקים שלכם

אולי לא תרצו שכל אחד יראה אילו סרטונים אהבתם. זה מאפשר למישהו חטטן להכיר את כל החברים שלכם ולעבור מאחד לאחד. הסרטונים שאהבתם נשמרים באזור הסרטונים האהובים בפרופיל שלכם, וניתן להגביל את האפשרות לצפות ברשימה זו.