מבקר המדינה מתניהו אנגלמן השתתף הבוקר (ד') בשבוע הסייבר השנתי של אוניברסיטת תל אביב, וסיפק סקירה מקיפה ראשונה אודות מצב הסייבר בארץ ובעולם. דבריו על תמונת המצב בישראל עלו מביקורת הסייבר, שהחל לבצע במסגרת אגף הסייבר שהקים עם כניסתו לתפקיד.
1 צפייה בגלריה
מתניהו אנגלמן
מתניהו אנגלמן
מתניהו אנגלמן
(צילום: מוטי קמחי)

עוד כתבות שיעניינו אתכם:

"הסייבר היום חשוב מתמיד", פתח אנגלמן. "במובן מסוים, כולנו חיים בתוך תוכנית עולמית של האח הגדול. אני חייב לחלוק איתכם אמירה פסימית: אנחנו חשופים. לאזרחי העולם אין הגנה. הנתונים שלנו גלויים ליותר מידי אנשים. הכסף שלנו חשוף, הילדים שלנו חשופים, הבריאות שלנו חשופה, הביטחון שלנו חשוף. מלחמת העולם השלישית תהיה מלחמת סייבר שהעולם לא מוכן אליה".
מטרת אגף הסייבר שהקים אנגלמן היא לבחון את העמידות והחוסן של ישראל בהתמודדות עם אירועי סייבר. לדבריו, בשנה האחרון ביצע האגף מספר בדיקות עמידות וחדירה במספר ארגונים בתעשייה הישראלית, בהם המרכז לניהול התנועה בירושלים, בתי חולים בכל הארץ והמערכות של רשות המיסים. "מצאנו ליקויים משמעותיים בביקורות שערכנו, לרבות העובדה שמעט מאוד בדיקות חדירה בוצעו על ידי הגופים הציבוריים - חלקם אף ערכו בדיקות רק במהלך הביקורת שלנו", אמר אנגלמן. "משרד מבקר המדינה מתחייב להמשיך ולהתייחס לנושא המשמעותי הזה ביתר שאת, לטובת אזרחי ישראל והעולם כולו".
אנגלמן סיפר כי במסגרת הביקורות שערך המשרד נבדקות גם מערכות הגנת הפרטיות וכן מנגנוני הבקרה וההגנה של המערכות הממוחשבות. בנוסף נבדקת גם ההשקעה ב-IT, היכולת להיערכות מוקדמת לאירועי סייבר, יכולות ההתאוששות מאסון, עמידות בהתקפות סייבר ופגיעה בתשתיות מדינה קריטיות.
אנגלמן התייחס גם לעמידות של ועדת הבחירות המרכזית בישראל לקראת הבחירות הקרובות: "דו"ח הבדיקה שלנו על הוועדה מצא כי מערכת המחשוב המרכזית שלה החלה לפעול בשנת 2008 - היא חגגה בת מצווה בשנה שעברה. ועדיין, ביקורות הסייבר נערכו רק בתקופות בחירות, כך שלא ניתן היה לבצע בדיקות מקיפות ומורכבות שכללו את כל ההיבטים החדשים להגנת הסייבר של ימינו".