אחרי פז וסונול, גם דלק ישראל מבקשת להיכנס לתחום הסופרמרקטים העירוניים. לכלכליסט נודע כי דירקטוריון החברה, שבבעלות להב אל.אר, בגמ וקבוצת דלק, קיבל החלטה לפתוח רשת שתיקרא סופר מנטה ותכלול 10 סניפים לפחות.
1 צפייה בגלריה
גם דלק ישראל מבקשת להיכנס לתחום הסופרמרקטים העירוניים
גם דלק ישראל מבקשת להיכנס לתחום הסופרמרקטים העירוניים
גם דלק ישראל מבקשת להיכנס לתחום הסופרמרקטים העירוניים
(צילום: אלירן אביטל)

במקביל מתכננת החברה-האחות דלק נכסים, שפוצלה מדלק ישראל, להקים מאות עד אלפי יחידות דיור על שטחי תחנות הדלק שבבעלותה. לצורך המיזם תקום חברה חדשה בשותפות עם אזורים, בניהולו של רון אבידן, שתיקרא דלק אזורים, וכבר מתוכנן פרויקט ראשון של 220 יחידות דיור בתחנת דלק גדולה בסביבות ירושלים. התחנה נרכשת בימים אלה תמורת 92 מיליון שקל ממשפחה ירושלמית, ובמקומה ייבנו יחידות הדיור שכבר אושרו.
את ההחלטה על הקמת רשת המרכולים מוביל מנכ"ל דלק ישראל יורם אייל, שניהל את חטיבת הקמעונאות בפז המתחרה והקים את רשת ילו שלה. לאחר העברת השליטה בדלק ישראל מקבוצת דלק של יצחק תשובה - לפי שווי של 750 מיליון שקל - ללהב אל.אר (40%) שבשליטת אבי לוי, ובגמ (35%) של אורי מנצור, פוצלה החברה לשתיים: דלק ישראל ודלק נכסים, שאותה מנהל פליקס שופמן שהיה בעבר בכיר בבריטיש ישראל ובמליסרון. הראשונה מחזיקה בפעילות תחנות התדלוק ובחנויות הנוחות מנטה, והשנייה היא הבעלים של 55 תחנות דלק שכולן על קרקע בבעלות החברה. קבוצת דלק של יצחק תשובה נותרה עם אחזקה של 25% בדלק ישראל.

גודל סניפי סופר מנטה יהיה עד 500 מ"ר

סניפי הרשת יהיו בגודל עד 500 מ"ר וייפתחו במרכזי ערים ובשכונות גדולות, גם מחוץ לגוש דן. בימים אלה מתקיים משא ומתן עם בעלי נכסים לשכירת מבנים העונים על דרישות הרשת.
דלק ישראל מפעילה 238 תחנות דלק - 55 מהן בבעלותה. התחנות כוללות גם 196 חנויות נוחות, מתוכן 160 בהפעלת דלק ישראל והיתר בזכיינות. התחנות שמחזיקה דלק נכסים יושכרו לדלק ישראל ויניבו שכר דירה של 50 מיליון שקל בשנה.
כיום כל חנויות מנטה ממוקמות בתחנות התדלוק של דלק, והחברה מתכוונת לפתוח חנויות גם בתחנות שאין בהן כיום חנות נוחות - וזאת בנוסף לחנויות הרשת העירוניות שהיא פועלת לפתיחתן.
תחנות התדלוק של דלק מחזיקות בזכויות בנייה של אלפי מ"ר שטחי מסחר במתחמיהן. דלק פועלת להגדיל את היקף זכויות הבנייה הן ב-55 תחנות התדלוק שבבעלותה והן בתחנות שהיא מפעילה, שגם בהן תטפל דלק נכסים בפיתוח זכויות בנייה, ייזום, הקמה, שיווק וניהול פרויקטים.
השותפות החדשה דלק אזורים עומדת לרכוש בימים אלה את תחנת הדלק בסביבות ירושלים (הפועלת תחת רשת דלק), במטרה להקים בשטחה את יחידות הדיור ולצדן שטחי מסחר. עד להקמת הפרויקט תמשיך דלק ישראל להפעיל את התחנה ולשלם לשותפות החדשה שכ"ד. שווי הדירות ושטחי המסחר בפרויקט צפוי לעמוד על כמיליארד שקל. הנדל"ן המניב, שטחי המסחר והקמעונאות, יובלו בידי דלק נכסים ולא באמצעות השותפות עם אזורים.
בסוף השבוע שעבר עברה דלק ישראל למשכנה החדש בפארק יקום, ומשרדיה מתפרסים על פני 3,000 מ"ר. זאת בשכנות למתחרה שלה פז, שגם המטה שלה ממוקם בפארק יקום.
לפני כעשור החליטה דלק להרחיב את הפעילות הקמעונאית באמצעות הקמת רשת מרכולים, תחת המותג מנטה מרקט, באמצעות פתיחת 10 חנויות בגודל של 250–400 מ"ר, אך המהלך נדחה.
חברת פז, הגדולה בין חברות הדלק בישראל, רכשה לפני חודשיים את רשת סופר יודה מידי מייסדה יהודה גואטה תמורת 170 מיליון שקל בעסקה שנועדה להכניס אותה לתחום הקמעונות העירונית. כעבור חודש נכנסה סונול, שגם היא כמו דלק מפעילה 240 תחנות ומצויה בשליטת דודי ויסמן, לתחום הסופרמרקטים העירוניים. סונול רכשה את רשת סיטי מרקט בעסקה המוערכת ב-35 מיליון שקל. הרשת מונה שבעה סניפים בתל אביב וברמת גן, הפתוחים 24/7. עד סוף 2021 צפויה רשת סיטי מרקט למנות 12 סניפים בגוש דן.