פרקליטות מחוז ת"א (פלילי) הגישה כתב אישום לביהמ"ש השלום בעיר נגד חברת שבירו; עובדי החברה, עודד סלומון ואבנר בן גיאת; חברת ג'יאנגסו סנטונג קונסטרקשיין גרופ קו בע"מ; ועובדי החברה האידונג שי ווידונג גו. זאת, בגין גרימת מוות ברשלנות של פועל הבניין יונג קסו ז"ל באתר בנייה בגליל ים בהרצליה.

על פי כתב האישום, שהוגש על ידי עו"ד צחי הבדלי, בתקופה הרלוונטית הקימה חברת שבירו פרויקט בן שישה מבני מגורים בגליל ים בהרצליה, סלומון שימש כמנהל הפרויקט מטעמה ובן גיאת כמנהל העבודה באתר. במסגרת הפרויקט נשכרה חברת ג'יאנגסו סנטונג קונסטרקשיין גרופ קו בע"מ על ידי חברת שבירו לשם ביצוע עבודות בנייה בפרויקט כקבלן עבודות שלד, האידונג שימש כמנהל הפרויקט מטעמה ווידונג שימש כראש צוות העובדים מטעמה.
1 צפייה בגלריה
זירת תאונת העבודה באתר הבנייה בשכונת גליל ים בהרצליה
זירת תאונת העבודה באתר הבנייה בשכונת גליל ים בהרצליה
זירת תאונת העבודה באתר הבנייה בשכונת גליל ים בהרצליה
מכתב האישום עולה, כי ב-4 בספטמבר 2019 הגיע הפועל הסיני יונג סו (YONG XO) אל האתר בשעה 06:45 בבוקר, לפני שעות העבודה המוגדרות. בהתאם להוראת מנהל העבודה, טיפס לקומה ה-9 לצורך פירוק הטפסות (תבנית ליציקת בטון), זאת ללא קסדה ומבלי שקשר את עצמו לרתמת בטיחות. במהלך עבודתו הוא עמד על משטח עבודה מאולתר והחל בפירוק הטפסות, וזמן קצר לאחר מכן התמוטטו חלקי הטפסות, פגעו במשטח העבודה עליו עמד וכתוצאה מכך הוא נפל מגובה רב, נפצע אנושות ומותו נקבע במקום.
בכתב האישום נכתב, כי הנאשמים כולם, אשר היו אחראים, מתוקף תפקידם, וכן מכוח ההסכם, לבטיחות העובדים, לא פעלו בזהירות סבירה ולא נקטו בצעדים המתחייבים מהם לשם הבטחת יציבותן ועיגונן של הטפסות, לעבודה על משטח עבודה תקין ולמניעת סכנה וכתוצאה מכך, למותו של המנוח. "שרשרת המחדלים והמעשים המצטברים שיצרו הנאשמים, כל אחד לפי חלקו, ותוך הפרת חובות קונקרטיות הנגזרות מן הדין, מההסכם ומתפקידם בפרויקט, כמתואר לעיל, גרמה לתאונה ולמותו של המנוח", לשון כתב האישום.

"חשש שימלטו"

עם הגשת כתב האישום הוגשה בקשה להארכת התנאים המגבילים וקביעת ערבויות להבטחת התייצבותם של האידונג ווידונג, שהם תושבי סין. במסגרת הבקשה כתב עו"ד הבדלי כי "בשים לב לכך, שמרכז חייהם של המשיבים הוא מחוץ לישראל, וכי אין להם כל זיקה למדינת ישראל, הרי שעם הגשת כתב האישום נגדם, קיים חשש שמא ימלטו המשיבים מן הדין ולא יתייצבו למשפטם".
מדובר במקרה ראשון של הגשת כתב אישום נגד חברה סינית בגין תאונת עבודה. כתב האישום הוגש בעקבות חקירה של יחידת פל"ס, שעצרה בשלביה הראשונים גם את המנכ"ל ובעל השליטה בחברה רמי שבירו, אך הוא שוחרר. החברה הסינית נגדה הוגש כתב האישום היא אחת משש החברות הזרות שעברו את בדיקות הנאותות וקיבלו אישור לעבוד בישראל.
לפני כשבוע נהרג פועל סיני בשל נפילה מהקומה ה-13 באתר בקריית ים. הפועל שנהרג, פנג שן שין, הועסק על ידי קבלנית המשנה - חברת לונגשין קונסטרקשן בע"מ, שגם היא אחת מאותן שש חברות ופועלת כמבצעת בנייה ראשית בשיש אתרי בנייה. כמו כן, באתרים בביצועה של לונגשין הוטלו בשנה וחצי האחרונות 12 צווי בטיחות בגין הפרות בטיחות, בהם צווי הפסקת עבודה בגין ליקויי בטיחות רבים ואי הודעה על פעולות בנייה.
נציין כי בשבועות האחרונים ביצע שבירו סדרה של עסקאות ענק בהיקף של 700 מיליון שקל בצפון תל אביב. בשיחה עם כלכליסט הוא ציין כי "החברה עסקה בשנים האחרונות בפרויקטים של מחיר למשתכן ומחיר מטרה, אבל התחום הזה הולך ומצטמצם. לכן החלטנו לחזור ולרכוש קרקעות באזורי ביקוש כפי שעשינו בעבר".
לדברי ד"ר הדס תגרי, העומדת בראש הקבוצה למאבק בתאונות בניין ותעשייה, "זהו כתב האישום השלישי המוגש בעקבות חקירת מפלג פל"ס לחקירת תאונות עבודה במשטרת ישראל, אשר החל לפעול בתחילת 2019. ניכר מפרטיו שבוצעה בעקבות התאונה חקירה יסודית ומעמיקה של התאונה והאירועים שקדמו לה, אשר אפשרה לבסס באופן חריג האשמות חמורות נגד שורה ארוכה של גורמים בכירים באתר ובראשם חברת רמי שבירו וקבלנית המשנה שביצעה את עבודות השלד, חברת ג'יאנגסו סנטונג ומנהלי הפרויקטים מטעם שתי החברות.
"לכך מצטרפת גם העובדה שכתב האישום הוגש בתוך שנה וחצי ממועד התאונה הקטלנית, שהוא קצר יחסית למקרים דומים. התנהלות זאת מבטאת עמדה נחושה של רשויות אכיפת החוק אודות החומרה שברשלנות הגורמת לפגיעה בעובדים. יש לקוות שזו תהווה תמרור אזהרה לחברות הבנייה ועובדיהן הבכירים אודות האחריות הכבדה הרובצת עליהם להבטיח את שלום העובדים בענף הבנייה".