מתקדמים אל הדור הבא בסלולר: חברת פלאפון הכריזה היום (ג') שהיא כבר מוכנה לדור החמישי (5G) בסלולר ותחל למכור חבילות ומכשירים תומכים, אם כי כרגע הפריסה שלה חלקית מאוד. בזאת היא הופכת להיות חברת הסלולר הראשונה שמשיקה חבילות לדור חמישי בארץ.
>> לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים בכלכלה - הצטרפו לערוץ הטלגרם שלנו
מנכ"ל החברה, רן גוראון, הודיע כי ליבת הרשת, שהוקמה בשיתוף אריקסון, כבר פעילה והפריסה הראשונית של מאות אתרים כבר הושלמה בכל הארץ, אם כי פריסה מלאה תהיה תוך ארבע שנים.
3 צפייה בגלריה
(צילום: מירב קריסטל)
משמעות הפריסה החלקית היא שרוב הזמן, לקוחות יגלשו בדור הרביעי ומדי פעם יזכו לגלוש בדור החמישי. בנוסף, פלאפון אמנם מכריזה שהיא פרוסה מדן ועד אילת, במטרה לפרוס בכל 2,600 האנטנות שלה. כרגע, היא לא מגלה היכן ממוקמות האנטנות שלה, כך שצרכנים לא יוכלו לדעת אם יש כיסוי באזורם.

וכמה זה יעלה לנו?

הפריסה של הדור החמישי תשפיע על כל לקוחות פלאפון, בתנאי שהמכשירים שלהם מותאמים לדור 5. בנוסף, החברה תשיק חבילות סלולר ייעודיות לדור ה-5 תחת שם המותג פלאפון +. מדובר בשלוש חבילות: חבילה ב-49.90 שקל, שכוללת קו סלולרי, 200 גיגה ושימוש חינם באפליקציות גיימינג. חבילה ב-59.90 הכוללת קו סלולרי ו-500 גיגה, וחבילה ב-69.9 שקל שכוללת קו סלולרי, 200 גיגה וחבילת סדרות בסטינג TV מותג הטלוויזיה המוזל של yes.
החבילות כבר מופיעות באתר החברה אך עדיין לא ניתן להצטרף אליהן, אלא רק להירשם לשם קבלת מידע. אחרי שנה המחיר החודשי עולה ב-20 שקל. כל החבילות כוללות גם 3,000 דקות שיחה.
החברה מציעה בנוסף לשלוש החבילות העיקריות גם חבילת גיימר פלוס ב-69.90 שקל לחודש. החבילה הזאת כוללת גם ערכת גיימינג, מקלדת, עכבר, רמקולים, אוזניות, פד לעכבר, מתאם אוזניות מסך מחשב 24 אינץ וכן חבילת גיימינג 250 ג'יגה גלישה חופשית באפליקציות משחקים כמו פורטנייט, מיינקראפט, קלאש רויאל ועוד. המחיר החודשי מורכב מתשלום לחבילת הסלולר ולפריטי הגיימינג. אפשר להפריד בין חבילת הסלולר לרכישת ערכת הגיימינג. אחרי 36 חודשים התשלום הקבוע יהיה 99 שקל לחודש.
3 צפייה בגלריה
*אחרי שנה המחיר החודשי עולה ב-20 שקל. **חבילות הסלולר כוללות 3,000 דקות שיחה
*אחרי שנה המחיר החודשי עולה ב-20 שקל. **חבילות הסלולר כוללות 3,000 דקות שיחה
*אחרי שנה המחיר החודשי עולה ב-20 שקל. **חבילות הסלולר כוללות 3,000 דקות שיחה
שימו לב, אם יש לכם כבר חבילות בפלאפון ומכשיר שקולט דור 5, אתם במילא תוכלו לגלוש במהירויות החדשות. לכן החבילות החדשות נותנות ערך מוסף רק לאוכלוסיות מצומצמות של גיימרים או כאלה שרוצים חבילת טלוויזיה בסטינג TV. מדובר בהבדל מחירים של כ-20-10 שקלים לעומת בין החבילות האלה לחבילות בנפח של 100 ג'יגה ומטה בחברה.
בעוד שנפח גלישה של 500 ג'יגה הוא חדש, בדור הרביעי כבר קיימות חבילות של 200 ג'יגה. לפאלפון יש חבילות של 200 ג'יגה בדור 4 שמתומחרות ב-59.90 שקל לחודש ו-69.90 שקל לחודש והן כוללות גלישה חופשית באפליקציות רבות (כמו אינסטגרם, יוטיוב, טיקטוק, וואטסאפ ופייסבוק), כשהאחרונה כוללת גם דקות שיחה לחו"ל. כאן לכאורה אין עליית מחיר.
יחד עם זאת, יש בשוק מחירים נמוכים יותר ל-200 ג'יגה בדור 4: 29 שקל לחודש ברמי לוי, 29.90 שקל לחודש בגולן טלקום, 35.90 שקל לחודש ב-we4G של אקספון ועד 79.90 שקל לחודש בפרטנר.
החברה החלה למכור באתר שלה שלושה מכשירים שניים של שיאומי ואחד של וואווי. נוט 20 של סמסונג שיושק בקרוב יהיה בדור חמישי. וואוי p40, שיאומי מי 10 ושיאומי פוקו F2 פרו.
החברה תשיק גם שירות שנקרא private 5G, רשת פרטית לעסקים שמאפשרת רציפות עסקית בשגרה ובחירום ללא תלות ברשת הציבורית. הרשת מתאימה לשדות תעופה ונמלי ים, לבתי חולים ולערים חכמות.

אז מה השדרוג מהדור הקודם?

מדובר ברשת סלולרית מהירה ביותר, פי 100 מהדור הרביעי (4G). היא מאפשרת גיימינג, חיבור של מספר רב של מכשירים לאינטרנט, חיבור חפצים לאינטרנט (iot) וחיבור ערים חכמות.
3 צפייה בגלריה
הרבה יותר מהיר. מכשיר נייד עם סימון 5G למעלה
הרבה יותר מהיר. מכשיר נייד עם סימון 5G למעלה
הרבה יותר מהיר. מכשיר נייד עם סימון 5G למעלה
(צילום: מירב קריסטל)
יש לא מעט תיאוריות קונספירציה בנושא הדור החמישי. בין היתר שהקרינה שלה גורמת לקורונה. לפי גוראון, המדינה מטפלת בהסברה בנושא אך החברה לא מתעלמת ממנו.
בעולם, 36 מדינות כבר התחברו לדור 5. על פי הערכות, עד שנת 2025, 30% מהלקוחות בעולם יהיו בדור החמישי. כבר היום יש 100 מכשירים שתומכים בתדרי הדור החמישי, לא כולל אפל.

מכרז התדרים לדור ה-5 החל

במסגרת המכרז ההיסטורי שהחל הבוקר, אותו מנהל משרד התקשורת, חברות הסלולר יתחרו על רצועות תדרים בדור החמישי. המדינה מציעה מחירי מינימום ומתמודדות על התדרים החברות פרטנר-הוט, סלקום-גולן ואקספון וחברת פלאפון.
פרטנר כבר הכריזה ביולי כי היא עובדת על תשתית הדור החמישי בסלולר (5G), שמיועדת לשמש בסיס לרשת הסלולרית מהירה יותר. הפרויקט שלה כולל ליבת סלולר חדשה במקביל לשדרוג ליבת הסלולר הנוכחית בטכנולוגיית 4G. כל זאת בכפוף לזכייה שלה במכרז התדרים ולהתקדמות פריסת אנטנות דור 5. גם HOT מובייל הודיעה הודעה דומה.
החברות מתחרות על רצועות התדרים 700 ו-2,600 שאמורים לחזק את דור 4 ועל תדר 3,500 שישמש לדור 5. מספר התדרים המוצעים בכל רצועה נחלק לשלושה, אך מותר לכל חברה לבקש יותר משליש.