ועדת העבודה והרווחה בראשות חיים כץ אישרה את הצעת שר האוצר ישראל כץ שתקנה לעצמאים שיבחרו בכך סיוע כספי במצב של אבטלה. היום (ד') אושר בוועדת העבודה והרווחה ההסדר שלפיו עצמאים שנמצאים במצב של אבטלה יוכלו למשוך בפטור ממס של 35% חלק ייעודי מהחיסכון הפנסיוני שלהם, שיספק להם מקור הכנסה במצב של אבטלה או הפסקת עבודה באופן כללי.
>> לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים בכלכלה - הצטרפו לערוץ הטלגרם שלנו
הסדר זה מתיר לעצמאים למשוך בפטור ממס עד כשליש מהחיסכון אם הם עומדים בתנאים שנקבעו, כאשר התנאי המרכזי הינו הפסקה או סגירה של הפעילות העסקית.
1 צפייה בגלריה
מרכז הקניות בירכא ריק
מרכז הקניות בירכא ריק
עסקים סגורים בצל הסגר
התנאים המרכזיים שיאפשרו משיכה של החלק הייעודי מהחיסכון הם:
  • עצמאי שסגר את העסק והוא אינו פעיל יותר.
  • עצמאי שהפקיד לחיסכון במשך שנתיים מתוך שלוש השנים האחרונות.
  • עברו לפחות 3 שנים מהמשיכה הקודמת.
בנוסף, אושר הסדר מקל שנועד לסייע לעצמאים בהתמודדות עם משבר הקורונה, שלפיו גם עצמאי שסגר את עסקו לציבור בשל הגבלות הקורונה לתקופה של חודש לפחות בשנת 2020 או 2021 - יהיה זכאי למשוך בפטור ממס את הרכיב הייעודי מהחיסכון הפנסיוני. זאת בלבד שסך סכום המשיכה אינו עולה על 7,500 שקלים לכל חודש שבו סגר את עסקו בקורונה. ההסדר המקל לקורונה וההסדר הכללי יהיו בתוקף עד סוף 2021.
היועץ הכלכלי של רה"מ בריאיון לאולפן ynet
(צילום: אלכס גמבורג, משי בן עמי)

התקנות הוגשו כבר לפני חודש לוועדה, אך נדחו לבקשת יו"ר הוועדה ח"כ חיים כץ משום שדרש שיהיה כתוב במפורש בתקנות כי ע"י המשיכה, הרצף הביטוחי לא נפגע. בנושא זה, אמר בישיבה הראשונה הבוקר הממונה על רשות שוק ההון ביטוח וחיסכון במשרד האוצר, ד"ר משה ברקת כי אכן יוצמד חוזר מיוחד לתקנות שייקבע כי כלום לא ייפגע ממשיכה זו של העצמאים.
שר האוצר, ישראל כץ, מסר: "כחלק מתוכנית הסיוע שגיבשתי יחד עם רה"מ, ובנוסף לרשת הביטחון הכלכלית שפרשנו, העברנו היום צעד חשוב למען ציבור העצמאים. התקנות החדשות יאפשרו משיכת כספים מהחיסכון הפנסיוני בפטור ממס, בדומה לציבור השכירים. אני פועל להביא את התוכנית כולה בהקדם לאישור הממשלה והכנסת, ומצפה לתמיכה מלאה של כל הסיעות. אמשיך לפעול באחריות ובמקצועיות לטובת חיזוק המשק הישראלי בכלל וציבור העצמאיים בפרט".
יו"ר ועדת העבודה, הרווחה והבריאות ח"כ חיים כץ: "המטרה שלנו להקל על עצמאים שצריכים את הכסף לצד שימור זכויותיהם ברצף הביטוחי, במינימום ביורוקרטיה. הוראת השעה תאפשר לכל עצמאי שעסקו נסגר לחודש במצטבר ויותר בעקבות הגבלות המדינה או שעסקו נסגר לצמיתות, למשוך את כספו בפשטות ללא כל מיסוי, ולבקשתי גם ללא דרישת אכשרה מחודשת לטובת ביטוח אישי או שארים".
פורסם לראשונה: 16:45, 27.01.21