אלביט מערכות מחזקת את הפעילות שלה בתחום הלוחמה התת ימי: חתמה על הסכם לרכישת Sparton Corporation האמריקנית, המתמחה בייצור סונארים חד פעמיים. העסקה תבוצע לפי שווי של 380 מיליון דולר, יותר מפי שניים מ-183 מיליוני הדולרים ששילמה לפני שנתיים על החברה הבעלים הנוכחית שלה, קרן סרברוס.
הסונארים של ספארטון נמצאים בשימוש הצי האמריקני, ומושלכים ממטוסי הבואינג P-8 פוסידון שלו, כדי לעקוב אחרי האיומים העיקרי על ספינות הצי והצוללות, בעיקר מרוסיה ומסין. המטוס נמכר גם לאוסטרליה, בריטניה, הודו ונורבגיה, שעושות גם הן שימוש בסונארים האמריקנים, בגרסאות פאסיביות, שרק "מאזינות" לרחשים בים, ואקטיביות, המשדרות אותות מכ"ם כדי לזהות חפצים תת מימיים, פעולה מהירה יותר, אך כזו שמתריעה בפני צוות צוללות אויב על מצוד כנגדה.
1 צפייה בגלריה
סיגאל
סיגאל
ספינה לא מאוישת של אלביט, המיועדת ללוחמה בצוללת
(צילום: אלביט מערכות תקשורת)
בשנים הקרובות גובר המתח בין הצי האמריקני לצי הרוסי, שחזר לאתגר את המערב לאחר תקופת קיפאון ארוכה לאחר התמוטטות ברית המועצות, והצי הסיני ההולך המתחזק. הסינים מגלים נוכחות גוברת באוקיאנוס השקט, ובים הצהוב, שמדאיגה את בעלות בריתה של ארה"ב. המתח מביא לצריכה גוברת של סונארים ועניין מתחזק בציוד ללוחמה בצוללות. אלביט רכשה עוד ב-2017 את גאוספקטרום הקנדית המתמחה בסונארים נגררים, ואף שילבה אותה במערכת הספינה הבלתי מאוישת שלה, הסיגאל, כאמצעי זול יחסית לאיתור צוללות.
ספארטון פועלת מהעיר דה-ליאון ספרינגס שבפלורידה, והרכישה מחייבת אישורים רגולטוריים מממשלת ארה"ב, שקבלתם צפויה להימשך מספר חודשים.
"הרכישה תחזק את היכולות של אלביט מערכות ותאפשר הרחבה של הפעילויות בתחום הימי", אמר בהודעת החברה בצלאל (בוצי) מכליס, נשיא ומנכ"ל אלביט.