צפו: הפגנת עובדי ארקיע נגד השבתת החברה
(צילום: אבי חי, ירון ברנר)
לאחר חמישה חודשים במהלכם הייתה החברה מקורקעת לגמרי - צעד ראשון בדרך לחזרתה לפעילות. בתום משא ומתן שהתקיים אל תוך השעות הקטנות של הלילה (ג'), הגיעו יו"ר איגוד עובדי התחבורה בהסתדרות, אבי אדרי, ויו"ר ועד עובדי ארקיע, עליזה בלאיש, להסכם עם אבי חורמרו, יו"ר דירקטוריון ארקיע ונציג האחים נקש בישראל, במטרה לחדש את פעילות חברת התעופה.
>>לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים בכלכלה - הצטרפו לערוץ הטלגרם שלנו
בשבועות האחרונים מפגינים עובדי ארקיע מול עסקי האחים נקש בישראל, בהם מלונות סטאיי ואורכידאה בתל אביב ומשרדי נציג הבעלים בהרצליה. העובדים נשאו שלטים עליהם נכתב בין היתר: "נקש- ציונות עד הבית", "נקש המדינה משלמת ואתה בורח", "נלחמים על הבית" ועוד.
1 צפייה בגלריה
הפגנת עובדי ארקיע מול מלון אורכידאה בתל אביב
הפגנת עובדי ארקיע מול מלון אורכידאה בתל אביב
הפגנת עובדי ארקיע מול מלון אורכידאה בתל אביב
(צילום: מוטי קמחי)
מדובר בהסכם עסקי בין בעלי החברה - האחים ג'ו, רפי ואבי נקש - באמצעות ג'ורדאש ישראל לעובדים, שמחזיקים ב-30% ממניות חברת התעופה, בחסות ובליווי של ההסתדרות. על פי ההסכם, החברה תיטול הלוואות מהבנקים בסך 130 מיליון שקל בערבות מדינה, ובנוסף האחים נקש יזרימו 10 מיליון דולר מכיסם לטובת בטחונות.
ההסתדרות תתמוך גם היא בתהליך באמצעות הלוואה שתעניק לחברה בגובה מיליון וחצי דולר, שתועבר בכפוף לכך שהחברה אכן תחזור לפעילות. יו"ר ההסתדרות, ארנון בר-דוד, אמר כי "זו הייתה תקופה מאתגרת עבור החברה, ובפניה ובפני עובדיה עוד ניצבים אתגרים רבים. אין לי ספק שכולם יחד במאמץ משותף ימשיכו לעשות הכל כדי שארקיע תמשיך להיות חברה מובילה בענף התעופה הישראלי".
יו"ר איגוד עובדי התחבורה בהסתדרות אדרי הוסיף: "ההסכם הוא הישג גדול והוא אבן דרך ראשונה ומשמעותית לפתיחת ארקיע מחדש, ואני שמח שהצדדים הסכימו גם ברמה העסקית וגם ברמה האישית לפעול להנעת החברה. כל שנותר הוא להסדיר את זכויות העובדים ועל כך נשקוד במהלך הימים הקרובים".
יו"ר הוועד בלאיש ציינה כי "מניסיוננו בעבר עלינו לציין כי ההסכם לא ייבחן בנייר עליו חתם אבי חורמרו בשם האחים נקש, אלא בשאלה האם הם יקיימו אותו ככתבו וכלשונו. כשנראה מטוס ארקיע באוויר - נאמין".
אבי חורמרו, יו"ר ארקיע ומנהל העסקים של האחים נקש, מסר כי "האחים נקש הוכיחו אכפתיות, מנהיגות ורצון טוב ועשו ככל שניתן כדי להציל את החברה מתוך דאגה לאיתנות הכלכלית שלה ולכ-550 משפחות העובדים. אנו כולנו עם הפנים קדימה מתוך תקווה להפעלתה המהירה וחידוש הטיסות לאילת וליעדים השונים בחו"ל ככל שהמצב יאפשר".