צפו: פוטרתם? הענפים שמחפשים עבודה דווקא עכשיו
(צילום: חגי דקל)

300 עד 400 אלף עובדים יישארו מחוץ למעגל העבודה לאחר כל צעדי הממשלה להחזרת העובדים שהוצאו לחופשה ללא תשלום: זו ההערכה הפסימית שניתנה בוועדת הכספים של הכנסת על ידי משרד העבודה והרווחה.
כיום מצויים קרוב למיליון עובדים בחל"ת, אך גם הצעדים שהממשלה צפויה להכריז עליהם בתוך ימים ספורים לא יעזרו לרבים מהעובדים, שחלקם עלולים למצוא את עצמם מפוטרים.
1 צפייה בגלריה
לשכת התעסוקה
לשכת התעסוקה
לשכת התעסוקה
(באדיבות שירות התעסוקה)
על פי נתוני שירות התעסוקה, נכון לאתמול התקבלו בשירות רק 11,326 דיווחים על חזרה לעבודה, ובמקביל נרשמו 974 דורשי עבודה חדשים. מאז החלו ההקלות בסגר לשחרור המשק ב-19 באפריל, נרשמו בשירות 99,388 דורשי עבודה חדשים. מספר המדווחים על חזרה לעבודה עומד על 159,243 איש.
ראשי משרד האוצר וראש הממשלה, יחד עם אנשי בנק ישראל, מגבשים מתווה לפיו יפוצו המעסיקים על כל עובד בחל"ת שיוחזר לעבודה לתקופה משמעותית. הפיצוי יעמוד על כ-7,000 שקל, אולם צפוי להינתן רק לעובדים המועסקים לפחות ב-70% משרה. המשמעות: לא יהיה תמריץ להחזיר לעבודה את העובדים בעלי ההכנסות הנמוכות ביותר.
בדיון בוועדת הכספים דיווח החשב הכללי באוצר כי עד כה נעשה שימוש ב-32.6 מיליארד שקל מתוך התוכנית שגובשה בהיקף של 87 מיליארד שקל לסיוע למשק במשבר הקורונה. רשות המיסים דיווחה לוועדה כי שולמו עד כה 710 אלף מענקים ל-341 אלף עצמאים בפעימות השונות. ארגון המסעדות דיווח בוועדה כי 15%-10% מהמסעדות לא יחזרו לפעול, בעוד 30%-20% מהן יחזרו לפעול, אך צפויות לקרוס אם לא יזכו לסיוע.