הבורסה נעלה את יום המסחר הראשון של השבוע בעליות, אחרי שהמסחר התנהל בירידות במשך רוב היום. ת"א 35 טיפס ב-0.2%, ת"א 125 התחזק ב-0.3%, ת"א בנקים קפץ ב-1.2% בהובלת דיסקונט שהתחזק ב-1.5%.
לפידות קפיטל זינקה ב-11.1% אחרי שהודיעה שהיא שוקלת להנפיק את חברת הבנייה דניה סיבוס שבשליטתה. טאואר איבדה 4.6% ברקע מתקפת סייבר על יצרנית השבבים, אל על קפצה ב-5.6%, לייבפרסון נפלה ב-5.3% בעקבות פער ארביטראז'.
1 צפייה בגלריה
הבורסה בת"א
הבורסה בת"א
הבורסה בת"א
(צילום: shutterstock)

מניות מרכזיות

תיקון עולם מדווחת על הסכם עם רשת סופר פארם למכירת מוצרי הקנאביס שלה - ההסכם הוא לשלוש שנים ובסכום כולל של 100 מיליון שקל.
דניה סיבוס בדרך לבורסה: לפידות קפיטל של יעקב לוקסנבורג מדווחת לפני דקות אחדות כי היא בוחנת את הנפקת החברה - לפידות מחזיקה ב-80% באפריקה ישראל, בעלת השליטה בדניה סיבוס. קודם להנפנקה, אם זו אכן תצא לפועל, "תמכור או תחלק" דניה סיבוס לבעלי מניותיה את אחזקותיה באפריקה מגורים (56.01%) - בכך תשמר לפידות את שליטתה באפריקה מגורים ותעמוד בכללי חוק הריכוזיות.
חברת המוליכים למחצה טאואר נקלעה בסוף השבוע האחרון לאירוע אבטחה חמור. החברה הוציאה בהודעת בורסה תגובה על מתקפת הסייבר שהופעלה נגד החברה (כאן מפעל חברת המוליכים למחצה במגדל העמק): "מערכות האבטחה של החברה זיהו אירוע בחלק מהמערכות שלה, כתוצאה מאירוע סייבר. כאמצעי מניעה, החברה עצרה את הפעילות של חלק מהשרתים שלה וביצעה פעולות שונות בחלק מאתרי הייצור, באופן הדרגתי ומאורגן. טאואר הודיעה לרשויות הרלבנטיות והיא עובדת בשיתוף מלא עם רשויות האכיפה, עם צוות מומחים מובילים ברמה העולמית ועם חברות הביטוח, על מנת לתקן את המערכות שהושפעו מהמתקפה מוקדם ככל האפשר. טאואר הטמיעה אמצעים מיוחדים על מנת למנוע את התרחבות האירוע. בשלב זה אין הערכה לגבי ההשפעות המעשיות על החברה".
בעקבות תלונות של בעלי תחנות כוח שנוהגים לקנות גז ממאגר תמר, לפיהן מאגר לווייתן לא נענה לאחרונה לבקשות מצידם לחתום על חוזי אספקה קצרים, משרד האנרגיה יגבש החודש תקנות לשעת חירום שיחייבו את לווייתן לעשות זאת. כך מדוווח הבוקר כלכליסט. התקנות הללו, שיופעלו בפעם השלישית מאז 2017, נדרשות כדי לחלק את מלאי הגז הזמין בין יצרני החשמל במשק גם בעיתות של מצוקת אספקה, כדי למנוע העדפה של לקוח אחד על פני האחר ולמנוע פגיעה בתחרות.
חברת הדירוג S&P הורידה בסוף השבוע את דירוג האשראי של חברת טבע בדרגה אחת לרמה של BB-. ההורדה נעשתה בעקבות העלייה בסיכונים המשפטיים שבפניהם ניצבת חברת התרופות. בחברת הדירוג מציינים כי טבע מתמודדת עם סיכונים גוברים ממגוון תביעות, ובכללן פוטנציאל להוצאות משמעותיות שקשורות בפרשת משככי הכאבים, פרשת קרטל מחירי התרופות ובנוסף חקיקה נגד תשלומי שוחד.

ברקע למסחר

החשש מסגר כולל שעדיין עומד על הפרק עשוי רק לחזק את מצב הרוח העגום של המשקיעים - אתמול היה היום השלישי ברציפות שבו אובחנו יותר מ-2,500 נדבקים; 439 חולים במצב קשה.
מדד ת"א 35 רשם נעילה שלילית בשני ימי המסחר האחרונים - ביום חמישי נפל המדד ב-3.4% על רקע נתוני התחלואה העולים והחשש מהטלת סגר כאמור. המדד ירד למעשה ב-5 מ-6 ימי המסחר האחרונים.
בנעילה של שישי בוול סטריט רשם מדד נאסד"ק ירידה של 1.3%, דאו ג'ונס ירד ב-0.6% ו-S&P 500 נחלש ב-0.8%. בחמישי ספגו המדדים את המכה הקשה יותר - נאסד"ק נפל ב-5%, דאו ג'ונס ב-2.8% ו-S&P 500 ב-3.5%. פערי הארביטראז' של הדואליות בת"א 35 צפויות לחתוך 1.1% ממדד ת"א 35 בפתיחת המסחר - השאלה היא כמובן האם המניות הבכירות האחרות יוסיפו לחץ נוסף כלפי מטה על המדד או יקזזו את פערי הדואליות.
טבע חוזרת לבורסה המקומית עם ארביטראז' שלילי של 2.6%-, פריגו עם 2.7-, איי.סי.אל 1.6%-, אלביט מערכות 1.2%-, לייבפרסון 5.3%-, טאואר 1.9%-, נובה וסאפיינס 1.8%-, איי.אפ.אפ 2.2%-, ואופקו 2.4%-; שתיים מהדואליות יפתחו את המסחר עם ארביטראז' חיובי – נייס (0.6%) ואורמת טכנ' (1.5%).
פערים שליליים בולטים נוספים: קומפיוג'ן 9.9%-, פרטנר 5.7%-, איתמר 4.4%-, אודיוקודס 5.3%-, פורמולה 7.4%-.

פרסום ראשוני: 10:08 , 06.09.20