התוכנית הכלכלית באולפן ynet: מנהל רשות המיסים עונה לשאלות שלכם מהבית
(צילום: חגי דקל)

הממשלה אישרה היום (א') את הרחבת תקציב תוכנית הסיוע ב14 מיליארד שקל. לפי חישובי האוצר, יחד עם הסיוע שניתן באמצעות מינוף אותם תקציבים, סך הכל עומדת חבילת הסיוע על היקף של 100 מיליארד שקל, אולם הביצוע בפועל נמוך כמובן בהרבה.
ההרחבה שאושרה היום בממשלה תאפשר את הרחבת הקרן להלואוות לעסקים קטנים ובינונים משמונה מיליארד שקל ל-14 מיליארד שקל, כלי מימון לחברות הייטק בהיקף של שני מיליארד שקל, מתן ערבות מדינה לביטוח אשראי ספקים בהיקף של 750 מיליון דולר ועוד.
1 צפייה בגלריה
ישיבת ממשלה
ישיבת ממשלה
ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר האוצר ישראל כץ בישיבת ממשלה
(צילום: אבי כהן)
במסגרת הרחבת התקציב אושרה גם ההחלטה להעניק שישה מיליארד שקל לתמרוץ החזרת עובדים כדי להוריד את שיעור האבטלה - תוכנית שתקועה כבר חודש ללא התקדמות ועדיין לא סוכם המתווה בה תפעל. בנוסף, אושרה קרן להלוואות לעסקים שסורבו על ידי הבנקים במסגרת הקרן להלוואות לעסקים קטנים, בשל הסיכון שנוצר עבורם בעקבות משבר הקורונה (כמו למשל מסעדות או גני אירועים).
הקרן בהיקף של ארבעה מיליארד שקל תעניק ערבות כוללת (דיפולט) של 60% לעומת ערבות כוללת של 15% בקרן המקורית, אולם טרם נחתם ההסכם עם הבנקים בעניין. למרות ההתחייבות להפעיל קרן כזו לפני כבר מספר שבועות, הדבר ייצא לפועל רק עכשיו לאחר שיאושר התקציב לערבות בוועדת הכספים.
ההערכות בשלב זה הן כי הגירעון השנה יעלה על 10%, כאשר כבר בשנה הבאה יידרשו באוצר להתחיל במתווה גרעון יורד על מנת לצמצם את החוב שצפוי לגדול אף לשיעור של 75% מהתוצר (בעוד שהיום עומד על 60%) - דבר שכמובן מגדיל את תשלומי הריבית של הממשלה.
שר האוצר, ישראל כ"ץ מסר כי "מדובר בצעד חיוני בתהליכי ההתמודדות עם המשבר אליו נקלענו למען אזרחי מדינת ישראל ולצמצום מהיר של האבטלה במדינה. אמשיך לפעול למענכם ולהוביל את המשק ואת כלכלת ישראל לצמיחה".

המעסיקים לממשלה: "לא להחליט שוב על מנגנון בזבזני וחסר תועלת"

מנשיאות המעסיקים והעסקים (התאחדות התעשיינים, איגוד לשכות המסחר והתאחדות חקלאי ישראל) נמסר: "אנחנו בתחילתו של הגל השני של הצמצומים והפיטורים, ולצערנו מדובר בסכנה ממשית לתוספת מאות אלפי מובטלים חדשים כתוצאה מהירידה בפעילות העסקית, כאשר חלק מהמפוטרים החדשים אף לא יצא לחל"ת בגל הראשון. יש חשיבות קריטית להקצאה נכונה של מנגנוני שימור העובדים לפי הצרכים בשטח ולא להחליט שוב על מנגנון בזבזני וחסר תועלת.
"המעסיקים במשק שבים ואומרים - התוכנית האפקטיבית ביותר לשמור על המועסקים הנה תוכנית פיצויים מרכזית הכוללת פיצוי בגין ירידה במחזורים לצד מנגנון חכם לשימור המועסקים בעסקים שנפגעו ממשבר הקורונה. בנוסף, יש לאמץ את המודל הגרמני אשר יאפשר העסקה חלקית תוך השתתפות חלקית של המדינה בשכר העובדים. כל תוכנית אחרת תהיה בזבוז משווע של כספי מיסים ותביא לגידול באבטלה כבר בחודשים הקרובים".