מספר הבקשות הכולל למשכנתאות (למשכנתה ראשונה ולמחזור משכנתה) בארה"ב אמנם ירד בשבוע שעבר ב-2% בהשוואה לשבוע שלפניו, אך נסק ב-35% לעומת התקופה המקבילה ב-2019 - כך לפי נתונים שפורסמו ע"י ה-Mortgage Bankers Association או (MBA) האחראית על נתוני הנדל"ן הרשמיים בארה"ב. זאת, בעיקר הודות לעלייה חדה של 28% במספר הבקשות למשכנתאות לשם רכישת בית, לעומת התקופה המקבילה, ופחות בשל מחזור משכנתה אצל מי שברשותו בית.
>>לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים בכלכלה - הצטרפו לערוץ הטלגרם שלנו
"העלייה החדה בתקופה זו לעומת אשתקד נובעת מכמה סיבות: מריבוי בקשות של רוכשי בתים שדחו את הרכישה מהאביב בגלל הקורונה, ריבית נמוכה יותר למשכנתאות, וחיפוש אחר בתים באזורים צפופים פחות (מאחר ויותר אנשים עובדים מהבית ולא זקוקים עוד למגורים קרוב למקום העבודה בעיר)", כך לדברי ג'ואל קאן מ-MBA economist.
1 צפייה בגלריה
בית למכירה בארה"ב
בית למכירה בארה"ב
בית למכירה בארה"ב
(צילום: shutterstock)
הריבית על המשכנתאות אכן ירדה בתקופה הנוכחית - השיעור הממוצע לריבית למשכנתה של 30 שנה לרכישת בית במחיר של עד 510,400 דולר ירד ל-3.08% מ-3.11%.
"הריבית על המשכנתאות נשארה נמוכה מ-3.5% במשך חמשת החודשים האחרונים. יחד עם זאת, ייתכן כי מספר הבקשות למחזור המשכנתאות מאט (ירד בשבוע שעבר ב-3%, אך עדיין מזנק לעומת התקופה המקבילה אשתקד), ואפשרי שלא יזנק עוד בהמשך השנה, אם שיעור הריבית לא יוסיף לרדת משמעותית", הוסיף קאן.

מכירות שיא של בתים חדשים ובתים יד 2

נתוני המשכנתאות מתחברים לפרסום מלפני שבועיים כי מכירות בתים מיד שנייה בארה"ב רשמו זינוק שיא בחודש יולי, לצד עלייה ניכרת במחיר וירידה בהיצע: המכירות המריאו ב-24.7% לעומת חודש יוני.
מדובר בעלייה החודשית החדה מעולם (מאז שהחל להתפרסם הנתון באופן רשמי ב-1968). כמו כן, מדובר בחודש עם קצב המכירות השנתי הגבוה מאז דצמבר 2006. בנוסף, לעומת יולי 2019, זינקו המכירות ביולי 2020 ב-8.7%. ברקע, ריבית אפסית למשכנתאות ועובדים שנאלצים לעבוד מהבית בשל הקורונה - ומתרחקים מהערים היקרות לחיק הפרברים.
זאת ועוד, מספר ימים קודם לכן, פורסם כי קצב מכירות בתים חדשים - בשיא, כך לפי הערכת קבלני ארה"ב. מדד שוק הדיור של איגוד הבנאים הלאומי בארה"ב זינק לשיא לאחר שרשם עלייה חדה של 6 נק' ל-78 נק' בחודש אוגוסט. המדד פועל לפי סנטימנט הקבלנים ברחבי ארה"ב - 900 קבלנים נבחרים להשתתף, ואלה מתבקשים להעריך את קצב מכירות הבתים החדשים.