ענקית האנרגיה הבינלאומית שברון רוכשת את חברת האנרגיה נובל אנרג'י ב-5 מיליארד דולר. כך הודיעה היום (ב') החברה.
עסקת המניות מעניקה לנובל שווי של 10.38 דולר למניה, שהם 0.1191 מניות של שברון, כך לפי אדם המעורה בנושא. מחיר זה גבוה ב-7.6% ממחיר הסגירה של נובל ביום שישי שעמד על 9.65 דולר, וגבוה בקרוב ל-12% מהממוצע בעשרת הימים האחרונים. כולל נטל החובות הגבוה של נובל, שווי העסקה עומד על קרוב ל-13 מיליארד דולר.
1 צפייה בגלריה
אסדה קידוח גז לווייתן
אסדה קידוח גז לווייתן
אסדה קידוח גז לווייתן. נובל אנרג'י הייתה אחראית למציאת כל מאגרי הגז מול חופי ישראל, ביחד עם דלק קידוחים
(צילום: AP)
נובל אנרג'י פועלת מבסיסה ביוסטון טקסס במקומות שונים בעולם, כאשר השוק הישראלי מכיר אותה כחברה שהגיע לישראל לפני כ-20 שנה והייתה אחראית עם דלק קידוחים למציאת כל מאגרי הגז שיש מול חופי ישראל: ים תטיס בעבר, ותמר ולוויתן בהווה. לחברה אחזקות שונות במאגרי הגז והיא שותפה של דלק גם במאגר אפרודיטה הקפריסאי. בדומה לשאר סקטור האנרגיה, נובל אנרג'י סבלה בשנה האחרונה מנפילות חזקות במחירי הנפט

עידן חדש בשוק האנרגיה הישראלי

שווי השוק הנוכחי של נובל אנרג'י נאמד בכ-4.63 מיליארד דולר בלבד, ומתחילת השנה שווי המניה שלה נחתך בקרוב ל-60%. באופן אירוני, כניסה של שברון לישראל תסמל עידן חדש בשוק עם נוכחות של אחת מחברות האנרגיה הגדולות בעולם, שתחבור לדלק קידוחים באחזקות על מאגרי הגז.
קבוצת דלק רכשה בסוף 2019 את נכסי הנפט של שברון בים הצפוני, עסקה בשווי 1.65 מיליארד דולר ועם רמות מינוף שזעזעו את דלק והובילו אותה לאפשרות של פשיטת רגל.
שר האנרגיה יובל שטייניץ בירך על כניסתה של שברון למשק האנרגיה הישראלי, ואמר כי "רכישת נובל אנרג'י על ידי ענקית האנרגיה האמריקנית 'שברון' מהווה הבעת אמון אדירה במשק האנרגיה הישראלי, ובהמשך הפיתוח והייצוא של גז טבעי ממדינת ישראל. "כמובן שאם וכאשר תוגש הבקשה למשרד האנרגיה היא תיבחן בהתאם לכללים הנהוגים".

סימן חיים ראשון בסקטור האנרגיה מאז מרץ

הרכישה תרחיב את הנוכחות של שברון באגן קולורדו ובאזור מערב טקסס וניו מקסיקו. הרכישה גם תספק לשברון, ששווי השוק שלה עומד על 163 מיליארד דולר, נכסים במזרח אגן התיכון ומערב אפריקה, וחסכון שנתי פוטנציאלי של 300 מיליון דולר, כך לפי מקורבים.
העסקה הזו מייצגת את סימן החיים הראשון בתחום העסקאות בסקטור האנרגיה מאז צנחו מחירי הנפט במרץ על רקע התפרצות הקורונה. המחירים התאוששו מעט ונסחרים כעת במחיר של 40.47 דולר לחבית, אולם הצניחה החדה במחירים הובילה לכך שמעל 20 חברות נפט בצפון אמריקה הגישו בקשות לפשיטת רגל.
רכישת נובל היא הצעד האסטרטגי הגדול הראשון שמבצעת שברון מאז נסוגה בשנה שעבר מהתחרות לרכישת אנדארקו, שנרכשה בסופו של דבר על ידי אוקסידנטל פטרוליום עבור 38 מיליארד דולר.