חברת נובל אנרג'י האמריקנית, שאחראית על תפעול אסדת לווייתן, הודיעה הערב (שבת) ש"בעקבות אירוע תפעולי באסדת לווייתן, הופסקה הפקת הגז באסדה". מדובר בתקלת תקשורת בתוך האסדה, כאשר בהתאם לנוהלי הבטיחות והתפעול של נובל אנרג'י, יופעלו לפידי הלחץ הגבוה בסביבות השעה 19:00 למשך מספר שעות לצורך פינוי הגז מהמתקן באופן בטיחותי.
"המשמעות היא כי מן החוף תיראה להבה גבוהה במהלך התהליך. נובל אנרג'י עדכנה את כל גורמי הממשלה והרשויות המקומיות הרלבנטיות ופועלת לחידוש אספקת הגז מלווייתן בהקדם. לא היתה ואיננו צופים שתהיה השפעה סביבתית ביבשה", טוענים שם.
1 צפייה בגלריה
אסדת גז לוויתן
אסדת גז לוויתן
אסדת גז לוויתן
(צילום: AFP)
במידה ואסדת הגז תחזור לפעול ביממה הקרובה, הנזק שיירשם יהיה מינורי, אם בכלל. מנגד, ככל שאספקת הגז תידחה, מי שיסבול מכך הם קודם כל קבוצת דלק, שמחזיקה באמצעות דלק קידוחים בשליטתה כ-45% שם, ונשענת על ההכנסות שמגיעות משם ממכירת גז לחברת החשמל, לירדן ולמצרים.
תזכורת: שטייניץ מבשר על פתיחת הזרמת הגז מלוויתן לירדן
(צילום: ליהי קרופניק)
ממשרד האנרגיה מסרו בתגובה ש"בעקבות תקלה במערכת הפקת הגז הטבעי בלווייתן, הוחלט על ריקון הדרגתי של הגז הטבעי מאסדת לווייתן, זאת על מנת לאפשר את הבדיקות הנדרשות באסדה. לאור כך צפויה נראות חזקה של הלפיד המותקן על האסדה מהחוף. במשרד האנרגיה מדגישים כי ריקון הגז הטבעי מהאסדה כמו גם הדלקת הלפיד, הינם אמצעי בטיחות שאין בהם כל סכנה לבריאות הציבור".