תזכורת: שר האוצר ישראל כץ בראיון לאולפן ynet
(צילום: משה מזרחי, שחר גולדשטיין)
קרן המטבע הבינלאומית (IMF) חותכת שוב את התחזיות הכלכליות שלה ל-2020. הקרן מזהירה כי המימון הציבורי יצטמצם במידה משמעותית בעקבות הניסיונות של הממשלות ברחבי העולם להילחם בהשפעות משבר הקורונה.
>> לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים בכלכלה - הצטרפו לערוץ הטלגרם שלנו
הקרן, שמובילה היו"ר קריסטלינה גורג'ייבה, חתכה את תחזית הצמיחה העולמית של 2020 לרמה שלילית של 4.9%, נמוך משמעותית מהתחזית שפירסמה באפריל לירידה של 3% בתוצר השנה.
1 צפייה בגלריה
קריסטלינה גורג'ייבה
קריסטלינה גורג'ייבה
קריסטלינה גורג'ייבה, יו"ר קרן המטבע הבינלאומית
(צילום: אי פי איי)
אם התחזית אכן תתממש, תהיה זו השנה הגרועה ביותר של הפעילות הכלכלית הגלובלית מאז השפל הגדול, בשנות ה-30 של המאה הקודמת, וגרועה בהרבה מהשנים 2010-2008, תקופת המשבר הפיננסי.
בחודש ינואר, רגע לפני ההתפשטות של מגיפת הקורונה ברחבי העולם, ציפתה הקרן לצמיחה שנתית גלובלית של 3.3%. הרבעון השני של אפריל-יוני צפוי להיות החלש ביותר השנה ולאחר מכן תחל ההתאוששות, אף שזו תהיה "איטית".
ב-IMF אמרו כי המגפה גרמה לירידה חסרת תקדים בפעילות הכלכלית, ו"למגפת הקוביד-19 הייתה השפעה שלילית גדולה מהצפוי על הפעילות במחצית הראשונה של 2020, והשיקום צפוי להיות הדרגתי יותר מהתחזיות המוקדמות".

ומי צפויה להציג צמיחה שנתית? סין

הקרן חתכה למעשה את התחזית השנתית כמעט לכל המדינות הנסגרות ולכל האזורים הגיאוגרפיים – כלכלת ארה"ב צפויה להתכווץ ב-8% בסיכום השנה, 2.1% פחות מהתחזית שפרסמה הקרן באפריל. היוצאת מן הכלל היא סין, שצפויה להציג לפי התחזית צמיחה שנתית של 1%.
כלכלת גוש האירו צפויה לקרוס ממש, עם תוצר שלילי שנתי של 10.2%, בדומה לבריטניה - בתחזית של אפריל ציפתה הקרן להתכווצות של 7.5% באירופה ושל 6.5% בבריטניה.
ב-IMF חתכו היום גם את התחזית לשנה הבאה, וצופים כעת שב-2021 הצמיחה הכלכלית תשתקם לעלייה של 5.4%, התחזיות המוקדמות של הקרן העריכו צמיחה של 5.8% בשנה הבאה. כלכלת ארה"ב צפויה לצמוח בשנה הבאה ב-4.5%.