תזכורת: מאות עסקים יישארו סגורים
(צילום: משי בן עמי, ירון ברנר)

ברשתות הקמעונאות נערכים לפתיחת החנויות. עם זאת, סניפי רשתות האופנה הגדולות עדיין לא נפתחו הבוקר (ב') והרשתות שהובילו את המאבק מול האוצר בעניין – פוקס, קסטרו, גולף, פקטורי 54 - יחזרו לעבוד אחרי יום העצמאות, בין יום חמישי ליום ראשון.
פוקס, קסטרו ופקטורי 54 יפתחו חנויות ביום חמישי, גולף תפתח חנויות ביום ראשון. גם רשתות האופנה וההנעלה אדידס, ריפליי, סטיב מאדן, סקצ'רס, NYOU ורשת מגה ספורט ייפתחו ביום חמישי. 
2 צפייה בגלריה
החנויות עדיין סגורות ברחבי הארץ בצל נגיף הקורונה
החנויות עדיין סגורות ברחבי הארץ בצל נגיף הקורונה
קסטרו צפויה להיפתח בחמישי
(צילום: בראל אפרים)
הבוקר קיימה הנהלת פוקס ישיבה והודיעה כי ייפתחו כ-300 חנויות של הקבוצה במתחמי הפאוור סנטרי וברחובות ראשיים וכי יוחזרו אלפי עובדים מחל"ת. "התארגנות הקבוצה החלה בשעות הבוקר לצורך הכנסת קולקציות קיץ חדשות לחנויות וסידור החנויות. כל מותגי הקבוצה יהיו פתוחים החל מיום חמישי בשעה 9.00", נמסר מהקבוצה. בבריל פתחו הבוקר את סניפי גלי בפאוור סנטרים וברחובות וכל יתר החנויות של שאר מותגי הקבוצה ניין ווסט, לי קופר, סולוג, נאוטיקה וטימברלנד - ייפתחו ביום חמישי.

הקטנים פתחו

מי שכן פתחו הבוקר את החנויות הן רשתות קטנות יותר בהן סטימצקי, צומת ספרים, אופטיקה הלפרין, נעמן, H&O, מחסני הלבשה, חנות התינוקות בייבי סטאר, גלי, דלתא, קרייזי ליין, קרביץ, טויס אר אס, הפיראט האדום, כפר השעשועים, ועידן 2000.
קבוצת פוקס פתחה בימים האחרונים חלק מחנויות רשת שילב בבתי חולים ובפאוור סנטרים. החנויות שנפתחו היום פועלות רק במרכזי המסחר הפתוחים וברחובות הערים. הקניונים עדיין לא הורשו לחזור לפעילות.

שהמדינה תשלם לעובדים

בקבוצות האופנה הגדולות מסבירים כי ההערכות להחזרת עובדים מחל"ת, החלפת קולקציות, ניקוי החנויות והצבת מחיצות בהתאם לתו הסגול, אורכת מספר ימים. "החנויות היו סגורות במשך חודש וחצי וצריך עכשיו לנקות אותן ולהחליף קולקציה. סגרנו את הדלתות שעל המדפים היתה קולקציית חורף ואביב ושסחורת הקיץ הייתה חלקה במרכזים לוגיסטיים (מרלו"ג) וחלקה בדרך מסין. כעת צריך להחליף את הסחורה על המדפים", אומרים שם.
ההערכות אולי לוקחת יום או יומיים, אבל הסיבה הנוספת לכך שהרשתות לא ממהרות לפתוח את הדלתות היא ערב יום הזיכרון, יום הזיכרון ויום העצמאות והסגר שהטילה הממשלה. כך, רשתות האופנה הגדולות שמעסיקות כל אחת אלפי עובדים, מעדיפות כי עלות העובדים בימים הללו תשולם על ידי המדינה ולא על ידי המעסיקים.
2 צפייה בגלריה
הראל ויזל בעלי פוקס
הראל ויזל בעלי פוקס
הראל ויזל בעלי פוקס
(צילום: שוקה כהן)

מעדיפים לפתוח ביום ראשון

מבחינת כל הרשתות, ולא רק הגדולות שבהן, העדיפות היא לפתוח את החנויות רק ביום ראשון, גם אם הן לא יאמרו את זה בפה מלא. יותר כלכלי להן לפתוח אחרי שיעברו ימי החג והסופ"ש שהצפי שהפדיונות בימים אלו לא יהיו גבוהים.
חלק מרשתות הקמעונאות אף דיברו בימים האחרונים עם בעלי הנכסים וביקשו לסכם מולם תנאי תשלום שכר דירה של לאחר הפתיחה במאי. "הרבה מרשתות הקמעונאות דיברו איתנו ואמרו שהן מעדיפות לא לפתוח בחמישה ימים האלה כי באמצע יש חג, הן צריכות לשלם משכורות לעובדים, וזה משמעותי ממבחינת התשלומים למוסדות ולעובדים אם הן פותחות את המערכת באפריל לכמה ימים בודדים או במאי. גם זה שהודיעו אתמול בשמונה בערב על פתיחת החנויות זה לא אומר שאתה מתקשר לכל העובדים וכולם מתייצבים למחרת", אומר גורם בענף הנדל"ן.
אתמול בערב דרשה קבוצת הנדל"ן ביג משוכריה לחזור לפעילות. "עמדנו לצידכם בסבלנות, עכשיו הגיע הזמן לחזור לשגרה מלאה. החל מיום חמישי אתם נדרשים להפעיל את החנויות במרכזי ביג הפתוחים כולל נצרת ואשדוד", כתב חי גאליס, מנכ"ל הקבוצה.