נפגעי אלדד פרי באולפן ynet: "שילמתי לו 850 אלף שקל ונשארתי בלי כלום"
(צילום: ירון ברנר)

נאמני קבוצת אלדד פרי תוקפים את קרן אקספו, שהיא קרן מימון חוץ בנקאית שמעניקה אשראי בעיקר בתחום הנדל"ן. הנאמנים טוענים כלפי הקרן, שלאחרונה הגישה בקשה למינוי כונס נכסים על פרויקט של קבוצת אלדד פרי, כי היא פועלת באופן דורסני.
עוד טוענים הנאמנים כי "אם טענת אקספו שמשבר הקורונה גורם לירידת מחירים, הרי איזה טעם יש לממש את השעבוד עכשיו? יש להמתין דווקא לעליית מחירים. ברם, אקספו לא באמת מעוניינת ומתייחסת לכלל הנושים ומה עדיף עבורם, אלא היא רואה ופועלת דרך האינטרס הצר שלה בלבד - מכירה עכשיו - גם במחיר נמוך שיפגע בנושים האחרים". על פי הנטען, קרן אקספו היא מהנושות הגדולות של הקבוצה.
1 צפייה בגלריה
אלדד פרי, בעל השליטה בקבוצת הנדל"ן אלדד פרי
אלדד פרי, בעל השליטה בקבוצת הנדל"ן אלדד פרי
אלדד פרי, בעל השליטה בקבוצת הנדל"ן אלדד פרי
(צילום: עמית שעל)
הנאמנים, עו"ד גונן קסטנבאום ועו"ד אהוד גינדס, שרק אתמול ביקשו מבית המשפט להורות על שיקום הקבוצה, הגישו את תגובתם לבקשת אקספו לאפשר לה לנקוט בהליך פרטני של מימוש נכסי מקרקעין של חברת פרי אסטרטגיות. הנאמנים טוענים כי יש לדחות את בקשת אקספו "תוך הוקעת ההתנהלות הכוחנית והדורסנית שאקספו - גוף מימון חוץ בנקאי - מעז להפעיל בהליך זה. התנהלות שהנפגעים העיקריים שלה הינם מאות (!) יחידים ומשפחות, רוכשי הדירות בפרויקטים השונים, ואשר ככל ויתאפשר לאקספו לפעול בצורה חד-צדדית ופרטנית למימוש נכסי המקרקעין של חברת פרי אסטרטגיות, יעמדו בפני שוקת שבורה, יאבדו את כספם ומצבם יורע לחלוטין".
עוד טוענים הנאמנים כי ראוי היה לאחר שהמחוקק ובית המשפט שב וקבע את עמדתו, לפיה יש להכפיף את הנושה המובטח להליך השיקום, ש"אקספו תימנע מלפעול בצורה אופורטוניסטית שעלולה לסכל את הליכי השיקום ולפגוע במאות משפחות, שרכשו זכויות בפרויקטים שונים, ובהחזר החוב לכלל הנושים. אולם, אקספו אינה בוחלת בכל אמצעי להגדלת האינטרס האישי שלה על חשבון הנושים האחרים והיא פועלת ומגישה בקשות ותביעות (בבתי משפט שונים) החותרות כנגד הליך זה, כנגד בית המשפט, כנגד כוונת המחוקק וכנגד הוראות החוק.
"אקספו, כפי שהתכוון המחוקק אינה יכולה לפעול באופן פרטני ובשרירות למימוש בטוחות (שתוקפן וחוקיותן מוטל בספק) תוך שהיא פוגעת בשיקום החברה ובאפשרות להשיא את החזר החוב לכלל הנושים. קרי, אמנם לאקספו שעבודים כאלו ואחרים (הטעונים בדיקה מעמיקה) אך שעבודים אלו כפופים להוראות החוק המונעות מימוש פרטני, אשר יכול לפגוע בהפעלת התאגיד ובשיקומו".
צו הקפאת ההליכים ניתן בהסכמת אלדד פרי המיוצג על ידי ד"ר שלמה נס ועו"ד שי גליקמן ממשרד דורון טיקוצקי קנטור גוטמן נס ועמית גרוס. חברת גמי וחיים, שהגישה הבקשה למינוי נאמן לקבוצה באמצעות עו"ד רונן נאוי ועו"ד יריב שי ישינובסקי, טענה לחוב של 218 מיליון שקל כלפיה. כמו כן, ציינה כי לטענתה, לקבוצה חובות בסך כ-300 מיליון שקל לנושים אחרים. בדו"ח טרם צויין מה סך החובות מאחר וטרם הוגשו כול תביעות החוב.
עו"ד חגי אולמן, בא כוחה של קרן אקספו, מסר בתגובה: "ברור לכל היום ודאי לנאמנים כי קבוצת פרי חייבת סכומי עתק - מאות מיליוני שקלים ואולי יותר לנושים רבים ביותר אשר לפי המתברר עתה, אותם רימתה, עשקה והונתה. קשה להבין כיצד בנסיבות אלו מציעים הנאמנים הליך הבראה לקבוצה. את קבוצת פרי לא צריך להבריא ואין הצדקה להבריא. להבדיל אלף אלפי הבדלים, הפרויקטים המשועבדים מחייבים פתרונות, לטובת פרעון החוב המובטח ולצמצום הנזק העצום שגרמה קבוצת פרי לנושים. בכך עוסקת כיום רבות אקספו ובכך תמשיך לעסוק".