הסיוע לעסקים בארה"ב בהשוואה לצעדים הננקטים בארץ: צפו בריאיון עם אחד מבעלי רשת לנדוור המתגורר בארה"ב
(צילום: ירון ברנר, שחר גולדשטיין)

הסיוע המיידי לעסקים יכלול מעתה גם הנחה של 25% על תשלומי הארנונה לכל שנת 2020. המיסים לרשויות המקומיות במקרים רבים מסתכמים באלפי שקלים בחודש, בעוד שבעקבות המשבר חלק גדול מהעסקים סגורים. הכנסת אישרה אתמול בקריאה שנייה ושלישית את התקנות, שייכנסו לתוקפן מיד לאחר הפרסום ברשומות, עוד השבוע.
נשיאות המגזר העסקי, ד"ר רובי נתנזון, עו"ד יואב ביין ולשכת רו"ח סייעו ל"ידיעות אחרונות" ול-ynet בהבנת התקנות שגיבשו משרדי הפנים והאוצר. חלק ניכר מהמגזר העסקי זכאי להנחה - חנויות, משרדים, מפעלי תעשייה, בתי מלאכה, בתי מלון וחניונים. יחד עם זאת, יש בתי עסק שלא נכללים בתקנות: עסקים במבנה מגורים, מבנה חקלאי, בנקים, חברות ביטוח, מקום למכירת מזון, בתי מרקחת וחנויות פארם, ועוד.
2 צפייה בגלריה
שוק הכרמל, תל אביב
שוק הכרמל, תל אביב
עסקים סגורים בשוק הכרמל, תל אביב
(צילום: מוטי קמחי)
לטובת ההנחה יעמידו באוצר סכום של 2.6 מיליארד שקל לשיפוי הרשויות המקומיות. הקרן לשמירת הניקיון במשרד להגנת הסביבה הקצתה עוד 198 מיליון שקל, בעיקר לטובת פינוי האשפה הרבה המצטברת מאז תחילת משבר הקורונה. בכנסת העריכו אתמול עלייה של 10% בכמות האשפה בתקופה זו.
כדי ליהנות מההנחה יש לפנות לרשות המקומית ולסכם עימה על אופן מתן ההנחה. ההנחה היא בשיעור השווה ל-25% ממס הארנונה השנתי. לכן ניתן לקבל אותה, על פי ההחלטה שאושרה, בשני אופנים: אי-תשלום ארנונה כלל באופן מיידי במשך שלושה חודשים או פריסת ההנחה של 25% על פני השנה כולה. יהיו רשויות שיקבעו את מסלול ההנחה בעצמן ולא ניתן יהיה לשלם בדרך אחרת.
אם כבר שילמתם את הארנונה לארבעה החודשים הראשונים של השנה, עליכם לחשב את עלות הארנונה לשנה כולה עם הנחה של 25%, ולשלם בשמונה החודשים הבאים את יתרת הסכום - פחות ההנחה המגיעה לשנה כולה. אפשרות נוספת היא לקבל החזר על החודשים הראשונים בשיעור של 25% לכל חודש, אך זאת ניתן להסדיר רק במשרדי הרשות המקומית.