חוקרים של רשות המיסים ערכו בשבוע שעבר, בעיצומו של הסגר השלישי, מבצע מיוחד לגילוי משתמטים ממס במסגרתו פשטו על 11 פיצוציות וקיוסקים ברחבי הארץ. מהבדיקה עולה כי בכל הפיצוציות שנבדקו קיים חשד להונאה של רשות המיסים, ביניהם גם עסקים שדרשו ואף קיבלו מענקי קורונה בטענה כי נפגעו מהמשבר.
>> לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים בכלכלה - הצטרפו לערוץ הטלגרם שלנו
יצויין כי ענף זה אינו נמנה עם העסקים עליהם הוטלו הגבלות פעילות במהלך תקופת הקורונה. במסגרת המבצע נבדקו עסקים פעילים בעלי מחזור גבוה בענף, לגביהם עלה חשד כי הם מנצלים את חסות הסגר לאי-דיווח על מלוא הכנסותיהם בתקופת משבר הקורונה והתחמקות מתשלום מיסים כחוק.
הפעילות כללה פעולות סמויות ביניהן תצפיות, קניות ניסיון, הוצאת צווי חיפוש מבתי משפט ובדיקות רקע מודיעיניות. במבצע השתתפו משרדי מע"מ נתניה, חיפה, תל אביב 1, עכו וגוש דן, בשיתוף עם חטיבת ניהול ספרים במס הכנסה וחוקרים מיחידת החקירות של מע"מ. בעקבות ממצאי המבצע ייפסלו הספרים לעוסקים המופללים.
1 צפייה בגלריה
תמונה של יחידת יהלום
תמונה של יחידת יהלום
משרדי היחידה הארצית לחקירות ומאבק בפשיעה ברשות המיסים
(צילום: שאול גולן)
בכל העסקים אשר נבדקו נמצאו ליקויים. כך לדוגמא בעכו, הגיעו המבקרים לקיוסק המוכר כריכים ומצאו ליקויים רבים בבדיקת הקופה, ביניהם אי-רישום עסקאות באשראי וחוסר הפרדה בין מזומן לאשראי בקופה. כמו כן, נמצא כי חלק מקניות הניסיון שחוקרי המס ביצעו במהלך ההכנה למבצע לא נרשמו ובקניה אחת אף הופחת סכום הקניה באופן משמעותי.
בעסק בוצע חיפוש באמצעות צו חיפוש אשר במהלכו בעל העסק איים כי לא יפתח את המגירות מתחת לקופה וצעק כי העובדים הם "בלי הרבה מוח" ולכן יש בעיות בקופה. בסופו של דבר הצוות הרגיע את המצב בשטח והחיפוש הושלם בהצלחה, כשבמהלכו נתפסו מסמכים וסרטי קופה אשר יסייעו בביסוס החשדות כנגד העוסק בנושא העלמת הכנסות. מבדיקה עולה כי עוסק זה הגיש וקיבל על סמך דיווחיו למע"מ מענקי סיוע בהיקף של עשרות אלפי שקלים.
תזכורת: ריאיון עם האיש שחזר מדובאי עם אייפון 12 פרו מצופה 24 קראט זהב
(צילום: שמיר אלבז, ניצן דרור)

הקיוסק רשום על שם אדם שנמצא במאסר

בנתניה, המבקרים הגיעו לקיוסק הרשום על שם אדם הנמצא במאסר בכלא מזה מספר שנים כאשר העסק מנוהל בפועל על ידי רעייתו. במסגרת הבדיקה, בוצע חיפוש בעסק באמצעות צו חיפוש שניתן על ידי בית משפט.
ממצאי החיפוש העלו ליקויים משמעותיים בניהול הספרים וכי העסק אינו שומר את סרטי הקופה, אלא משמיד אותם. עוד נמצא כי רעיית העוסק נוסעת על ג'יפ חדיש, בעוד דיווחי העסק בשנים האחרונות מעידים על רווח אפסי. בעקבות הבדיקה בוצע עיקול מזומנים מהקופה כנגד החוב שנצבר במע"מ.
בחיפה נמצא קיוסק שבו חלק מהמכירות נרשמות על דפים ספורדיים אשר נזרקים בסוף יום, וכי העוסק מוכר כריכים ואינו מתעד את ההזמנות. בנוסף, נמצא כי המסופון בו מועברים תקבולים מכרטיס האשראי לא מחובר למחשב.
בפיצוציה אחרת בחיפה, אשר דרשה ממע"מ החזרים רבים בשנת 2020, נמצא כי על המוצרים אין כלל מחירים. מבדיקה מעמיקה נמצאו הפרשים בסך של כשני מיליון שקל בין הדיווחים למס הכנסה לבין הדיווחים למע"מ.
בעוד פיצוציה בחיפה, נמצא כי ברשות העוסק שני כספומטים (ATM), כאשר על כל העברה כספית הוא מקבל עמלות, עליהן הוא לא מדווח כלל. בשיחה עם המייצג של בעל המקום נמצא כי המייצג כלל לא ידע על קיומם.