1 צפייה בגלריה
(צילום: shutterstock)

לרישום קבלן בפנקס הקבלנים ולקבלת רישיון קבלן יתרונות רבים. מעבר לכך שהדבר נדרש על פי חוק (בעבודות מעל סכום מסוים), הרישום מאפשר לקבלן לגשת למכרזים ציבוריים, לגייס עובדים פלסטינאים ולגרום ללקוחות שלו להרגיש ביטחון רב יותר בכך שעבודתו מפוקחת על ידי רשם הקבלנים.

הליך הרישום

קבלנים שמעוניינים לקבל רישיון קבלן ולהירשם בפנקס הקבלנים חייבים להגיש לצורך כך בקשה מנומקת לרשם הקבלנים.
רשם הקבלנים מעביר את הבקשה לוועדה מקצועית מטעמו אשר בוחנת אותה בצורה יסודית ומעמיקה. הוועדה יכולה לזמן את הקבלן לדיון בפניה כדי לבחון את יכולותיו ואת כישוריו ולהחליט האם לאשר את הבקשה.
אם הוועדה מתרשמת שיש למבקש את הניסיון הרלוונטי והמקצועיות הנדרשת, רשם הקבלנים יעניק למבקש רישיון קבלן רשום – מהלך שישדרג את העסק שלו בצורה משמעותית.
להתנהלות נכונה ומדויקת מול הרשם יש חשיבות רבה והיא מגדילה את הסיכוי שהבקשה תתקבל ללא בעיות מיותרות ועיכובים.

סוגי הרישיונות

רשם הקבלנים מעניק עשרות סוגים של רישיונות. לפני הגשת הבקשה על הקבלן להכיר את התנאים השונים לכל רישיון ולבחור את זה שמתאים ביותר עבורו.
נהוג לחלק את סוגי הרישיונות לשתי קבוצות: ענף ראשי וענף משני.
רישיון בענף ראשי יכול להיות למשל רישיון בענף הבנייה (המסווג כענף 100) או רישיון בענף התשתיות הכבישים והפיתוח (מסווג כענף 200).
ענף ראשי כמו ענף הבנייה כולל בתוכו הרבה מאוד ענפי משנה, כגון שיפוצים, חשמל, אינסטלציה וכדומה.
כדי שקבלן יוכל לקבל רישיון בענף ראשי (למשל בתחום הבנייה או התשתיות) עליו להיות מהנדס, הנדסאי או מנהל עבודה עם ניסיון איכותי ורלוונטי.
אם הקבלן אינו מהנדס, הנדסאי או מנהל עבודה אך בכל זאת הוא רוצה רישיון בתחום הבנייה (ענף ראשי), עליו להעסיק שני אנשים בעלי כישורים (מהנדס/הנדסאי או מנהל עבודה עם ניסיון רלוונטי) ועל בסיס העסקת שני העובדים הללו הוא יקבל את הרישיון בענף הראשי.
לעומת זאת, אם הקבלן אינו זכאי לקבל רישיון בענף ראשי, למשל כי אין לו את הניסיון המתאים, הוא יכול לבחון זכאות לקבל רישיון בענף משני כגון שיפוצים, חשמל או אינסטלציה.
כדי לקבל רישיון בענף משני על הקבלן להוכיח לפחות 5 שנים של ניסיון מתוך ה-10 השנים האחרונות בענף שבו הוא מבקש.

מאיזה סכום חייבים להוציא רישיון קבלן רשום?

חשוב לדעת שקבלנים שמבצעים שיפוצים בהיקף כספי קטן לא חייבים לפעול עם רישיון. מתי נדרש הרישיון על פי חוק?
קבלן שמבצע עבודות בענף ראשי בהיקף כספי של יותר מ-90,471 שקל לעבודה או קבלן שמבצע עבודות בענף משנה בהיקף כספי של יותר מ-47,255 שקל לפרויקט חייבים להיות רשומים בפנקס הקבלנים. נתונים אלו מראים שכמעט כל קבלן שרוצה להתפתח בתחומו ולבצע עבודות רציניות צריך לעבוד עם רישיון.
קבלנים שמבצעים עבודות בסכומים אלו ואין להם רישיון למעשה עוברים על החוק וצפויים לסנקציות מרשם הקבלנים.

פנקס הקבלנים

בפנקס הקבלנים שמנהל הרשם רשומים כל אותם קבלנים שיש להם רישיון. בפנקס זה מפורטים התנאים של הרישיון שיש לקבלן, למשל ההיקף הכספי שאותו קבלן יכול לבצע, וכן התחום שבו הוא יכול לבצע עבודות.
פנקס הקבלנים פתוח לציבור ומוצג ברשת. כיום כל צרכן יכול להיכנס בקלות לפנקס ולבדוק האם הקבלן שמציע לו שירותים מוגדר כקבלן רשום ובאיזה תחום, והאם הוא מתאים לבצע את העבודה.
מכאן שרישיון קבלן רשום הוא נכס עבור קבלנים. לקוחות יעדיפו להעסיק קבלנים שיש להם רישיון והם עומדים בכל הדרישות המחמירות של הרשם ומפוקחים על ידו.

התנאים לקבלת רישיון

מהן הדרישות של רשם הקבלנים מקבלנים שמבקשים לקבל רישיון?


רשם הקבלנים בודק בין היתר שאין לקבלן עבר פלילי או שהוא אינו פושט רגל. כמו כן נבחנים הניסיון שלו בתחום וכן התעודות וההסמכות המקצועיות שלו.
במידת הצורך רשם הקבלנים יכול לבטל את הרישיון אם הקבלן לא פועל על פי סטנדרטים של מקצועיות או לא מעניק שירות אמין.
חשוב לדעת שבמהלך השנים הוחמרו הדרישות לקבלנים שרוצים להוציא רישיון קבלן רשום. מדובר בתחום שיש בו בעיות רבות והשאיפה של הרשם היא שרק הקבלנים המקצועיים והאמינים ביותר יהיו רשומים בפנקס.
הרבה מאוד קבלנים איכותיים מגישים בקשות לרשם הקבלנים אך מסורבים רק בגלל שהבקשה לא ערוכה כראוי. לאחר הסירוב קשה מאוד לשכנע את הרשם שמדובר בקבלן רציני ומקצועי. לכן, מלכתחילה מומלץ להיעזר בעורך דין שעוסק בתחום רישום קבלנים בכל הליך מול הרשם.