תזכורת: השפעת הקורונה על הבורסות
(אלי סגל)

נעילה מעורבת הערב (ב') בוול סטריט בסיום יומו הראשון של המסחר השבוע: מדד נאסד"ק רשם היום עלייה שישית  - הרצף הארוך מזה שנה, לאחר שטיפס ב-0.8%. מדד דאו ג'ונס נסוג ב-0.5%, S&P 500 ננעל ללא שינוי מהפתיחה. אחר דו"חות - אנדר ארמור צנחה ב-10.5%, רשת בתי המלון מריוט צללה ב-5.5%; ליפט נסוגה ב-4.1% לאחר הורדת המלצה של המניה ע"י אנליסטים, זום זינקה ב-7.1%.
מניית רשת בתי הקולנוע הגדולה בעולם AMC נסקה ב-29.8% לאחר שהדיילי מייל דווח כי אמזון ניהלה מגעים לרכישתה. לאחר דוחות - אנדר ארמור צנחה ב-10.5%, רשת בתי המלון מריוט צללה ב-5.5%. עוד בלטו - ליפט נסוגה ב-4.1% לאחר הורדת המלצה של המניה ע"י אנליסטים, זום זינקה ב-7.1%. בתחתית דאו ג'ונס - אמריקן אקספרס ירדה ב-4.7%, בואינג נחלשה ב-3.4%.
2 צפייה בגלריה
וול סטריט בורסה בורסות קורונה
וול סטריט בורסה בורסות קורונה
בורסות בצל קורונה
(צילום: AFP)
למרות הודעת סעודיה כי תקצץ במיליון חביות נפט נוספות ביום החל מחודש יוני, הנפט מסוג WTI נחלש היום ב-2.4% (60 סנט) למחיר של 24.14 דולר לחבית. חששות המשקיעים מהמשך הביקוש הנמוך גברו על הודעתה של סעודיה, שאמנם דחפה מוקדם יותר את מחיר הנפט למעלה מ-25 דולר לחבית, אך המגמה השתנתה לאחר מכן והנפט שב לירידות עד הנעילה. הברנט נסוג ב-3.8% מעט מתחת ל-30 דולר לחבית.
"מטרתנו היא לעודד את שאר שותפות אופ"ק+ ומדינות שאינן בארגון, לעמוד בהתחייבותן לקצץ בתקופות, וגם כדי לסייע לייצב את שוק הנפט", כך נמסר מסוכנות הידיעות הסעודית".
הזהב מתחת לשווי של 1,700 דולר - רשם היום ירידה חדה של 0.9% (15.90 דולר) למחיר של 1,698 דולר לאונקיה. ברקע, התחזקות הדולר מול היורו והפאונד. בהמשך משישי, המתכת היקרה רושמת יום מסחר שני רצוף של ירידות.
ארה"ב מעוניינת להעביר את יצור השבבים מאסיה חזרה אליה - חברות מסוימות, כשהבולטת ביניהן היא אינטל, כבר נמצאות במו"מ עם הבית הלבן: מנכ''ל אינטל בוב סוואן שלח כבר בסוף מרץ מכתב למשרד ההגנה ובו הוא מציע להקים מפעל שבבים בשיתוף עם הפנטגון: "זה חשוב ביותר בהתחשב באקלים הגיאו-פוליטי הלא יציב כיום", כך כתב. האקלים עליו רומז סוואן קשור בחלקו גם להחמרה ביחסים בין ארה"ב לסין לאחר שטראמפ איים בהטלת מכסים נוספים על מוצרים מסין בשל התנהלותה מול הנגיף.
"קליפורניה היתה צריכה לאפשר לו לפתוח את המפעל של טסלה" - שר האוצר האמריקני סטיבן מנושין תומך במאבק של אלון מאסק מול הרשויות בקליפורניה. מנושין אומר בשיחה עם CNBC שקליפורניה צריכה לסייע לחברה לפתוח מחדש את המפעל שלה. "אני מסכים עם אלון מאסק, הוא אחד המעסיקים והיצרנים הגדולים ביותר בקליפורניה והמדינה צריכה לעשות את כל מה שניתן על מנת לפתור את הנושאים הרפואיים על מנת שיוכל לפתוח במהירות ובבטיחות", אמר מנושין.
מפעל טסלה בפרמונט קליפורניה סגור מאז ה-23 במרץ, במסגרת המגבלות שהוטלו במדינה מול משבר הקורונה, והחברה דוחפת לפתיחתו ולחידוש הייצור.
2 צפייה בגלריה
אלון מאסק, מנכ"ל טסלה. שר האוצר האמריקני סטיבן מנושין תומך במאבק של מאסק מול הרשויות בקליפורניה
אלון מאסק, מנכ"ל טסלה. שר האוצר האמריקני סטיבן מנושין תומך במאבק של מאסק מול הרשויות בקליפורניה
אלון מאסק, מנכ"ל טסלה. שר האוצר האמריקני סטיבן מנושין תומך במאבק של מאסק מול הרשויות בקליפורניה
אנבידיה: העלאת מחיר היעד של מניית חברת השבבים ע"י אנליסטים: היא נסחרת בשווי של 321.63 דולר, השיא הראשון מאז ה-19 לפברואר השנה, אז עמד השווי על 314.70 דולר. בין שני השיאים, מחיר המניה כבר היה נמוך מ-200 דולר ב-16 למרץ, אז רשמה המניה שווי של 196.40 דולר.
אנדר ארמור רשמה הפסד ברבעון הראשון וצניחה במכירות, לאחר השבתת החנויות שלה בחלק מהרבעון בעקבות המאבק בקורונה. רשת מוצרי הספורט האמריקנית הודיעה כי תקצץ בסכום של 325 מיליון דולר בהוצאות תפעוליות במהלך 2020, כשבין היתר תפטר גם עובדים. החברה רשמה הפסד נקי של 589.7 מיליון דולר, או 1.30 דולר למניה, לעומת רווח נקי של 22.5 מיליון דולר או 5 סנט למניה ברבעון המקביל אשתקד. ההכנסות נפלו ב-23% ל-930.2 מיליון דולר מ-1.2 מיליארד דולר ברבעון המקביל.
רשת בתי המלון הגדולה בעולם, מריוט אינטרנשיונל, רשמה ברבעון הראשון רווח נקי של 31 מיליון דולר או 9 סנט למניה, לעומת רווח של 375 מיליון דולר או 1.09 דולר למניה ברבעון המקביל. הרווח המתואם עמד על 26 סנט למניה, הצפי בשוק עמד על 87 סנט למניה – מריט רשמה הפרשה של 148 מיליון דולר לחובות מסופקים, צעד שגרר את הפגיעה החדה בשורת הרווח. ההכנסות ירדו ב-7% ל-4.68 מיליארד דולר, הצפי עמד על 4.14 מיליארד דולר.
האם אמזון בדרך לשליטה על רשת בתי הקולנוע הגדולה בעולם: מניית AMC Entertainment מזנקת לאחר שהדיילי מייל דיווח שאמזון הביע עניין ברכישת קבוצת הקולנוע הענקית (הבעלים של רשת בתי הקולנוע אודיאון), שהפסידה סכומי עתק בעקבות סגירת בתי הקולנוע, וסימני השאלה לגבי ההתנהלות בתקופה שלאחר המגיפה. לפי הדיווח בדיילי מייל, הצדדים ניהלו מגעים ברמה כלשהי אך לא ברור אם המשא ומתן עדיין נמשך ועד כמה הסיכוי לעסקה הוא גבוה. מניית AMC איבדה 43% מתחילת השנה, כמעט כל הירידה נרשמה בתקופת הפגיעה של הקורונה בארה"ב.
חברת התעופה האוסטרלית קוואנטס עוצרת את כל משלוחי המטוסים החדשים שהיו בדרך אליה - קוואנטס הודיעה לבואינג ולאיירבוס שאין בכוונתה לקבל לידיה אף מטוס בחודשים הקרובים, וככל הנראה עד שהענף יתחיל לחזור למסלול. בין היתר בוטל המשלוח של שלושת מטוסי הבואינג דרימליינר (787-9) שהיה אמור להגיע אליה עד לסוף השנה, וכך גם ההזמנה מאיירבוס של 18 מטוסי A321neo – הראשון בהם אמור היה לעבור לידיה בחודש אוגוסט השנה והיתר עד לאמצע 2022.
חברת התעופה השנייה בגודלה באמריקה הלטינית קורסת: אוויאנקה (Avianca) הקולומביאנית הגישה לבית המשפט בניו יורק בקשה להגנת צ'אפטר 11 (המקבילה להקפאת הליכים) במסגרת הליך פשיטת רגל, במטרה לאפשר לה להמשיך לפעול תוך הסדרת חובותיה לנושים.
בורסות אירופה ננעלו בירידות על רקע חששות המשקיעים מהתפרצות שנייה של הנגיף, לאחר פתיחת עסקים במדינות רבות ביבשת ובעולם: מדד דאקס הגרמני ירד ב-0.7%, פוסטי הבריטי טיפס ב-0.1% וקאק הצרפתי מחק 1.3%. בורסת מדריד נחתכה ב-1.6%. בלטו: איזיג'ט צללה ב-5.9% בלונדון, לאחר שהמתווה שהציג אתמול ראש הממשלה בוריס ג'ונסון קבע שכל המבקרים שהגיעו בטיסות לבריטניה יידרשו להיכנס לבידוד של 14 יום. חברת התשלומים וויירקארד קפצה בפרנקפורט ביותר מ-8%.
בנעילה באסיה-פסיפיק: ניקיי עלה ב-1%, האנג סנג עלה ב-1.5%, שנגחאי ננעל ביציבות, קוספי ירד ב-0.5%, בורסת סידני עלה ב-1.3%.     
פורסם לראשונה: 07:59, 11.05.20