הבנקים הנושים בחברת התיירות הקיבוצית כנפי משק מתכוונים לתבוע צדדיים שלישיים שגרמו כביכול לקריסת החברה - כך עולה מהודעה ובקשה שהגישו הבנקים באמצעות עוה"ד אורי גאון, יניב אזרן ותום קופר, ממשרד ב. לוינבוק.
>> לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים בכלכלה - הצטרפו לערוץ הטלגרם שלנו
במסגרת הבקשה, טענו הבנקים הנושים, בנק לאומי והבינלאומי הראשון, כי הם הנושים המובטחים היחידים של החברה, בעלי היקף נשייה כולל של כ-38 מיליון שקל המהווה כ-79% מתוך כלל הנשייה בחברה (ללא הנשייה הנטענת של בעלת השליטה בחברה, משקי הקיבוצים). הבנקים עתרו לפני החג לקיום דיון דחוף וזאת בטרם תינתן החלטה כלשהיא ביחס לאיזו מהמסקנות וההמלצות אליהן הגיע הנאמן הזמני בדו"ח שהגיש ונחשף בשבוע שעבר.
2 צפייה בגלריה
מלון אגמים המחודש
מלון אגמים המחודש
הדו"חות פוברקו במשך שנים
(צילום: שירי הדר)
מדו"ח שהגיש הנאמן של החברה, עו"ד שאול קוטלר, עולה כי מחקירות שנערכו עד כה על ידי הנאמן הזמני מסתבר שדו"חותיה הכספיים של החברה פוברקו במשך שנים ונכללו בהם מצגי שווא וכי "הסיכון של פעילות החברה גולגל והוטל בעיקר על נושיה.
"כלל שומרי הסף כשלו ומשך 15 שנה, לא גילו כי דו"חותיה של החברה מפוברקים, כי החברה צורכת מזומנים שנה אחר שנה, ובעוד שדו"חותיה הכספיים מראים בדרך כלל כביכול צמיחה ורווח צנוע, הנכס העיקרי שלה במאזן - לקוחות, המגיע עד כדי 90% מהמאזן אינו אלא נכס מנופח שעיקרו בתנועות רישומיות פקטיביות... בדיקות פשוטות היו מגלות מבעוד מועד את הנושא ומונעות את הנזק הן לחברה והן לנושיה", נטען בדו"ח.
כך למשל, נטען, כי חוב לקוחות בהיקף כולל של עשרות מיליוני שקלים שהיה רשום בהנהלת החשבונות של החברה ובדו"חותיה הכספיים במשך שנים והיווה נכס עיקרי עד כמעט יחיד במאזן החברה, התברר כי היה מנופח על בסיס פעולות פיקטיביות.
2 צפייה בגלריה
עו"ד שאול קוטלר
עו"ד שאול קוטלר
עו"ד שאול קוטלר
(צילום: ראובן שוורץ)
כמו כן, הנאמן שלח בשבוע שעבר באמצעות עו"ד ד"ר קובי קפלנסקי התראה לפני נקיטת הליכים משפטיים כנגד נושאי משרה ודירקטורים בחברת התיירות כנפי משק. זאת, בטענה כי הפרו כביכול את תפקידם וכי הנאמן רואה בהם אחראים לכלל החובות וההפסדים שנגרמו לחברה בסך כ-90 מיליון שקל. מכתב ההתראה נשלח לשלל גורמים ובהם למנכ"ל החברה, שלמה קדים וכן לשמוליק שמש, סמנכ"ל כספים בחברה.
מנגד, עו"ד אייל בסרגליק, המייצג את מנכ"ל החברה, שלמה קדים, וכן את שמוליק שמש, סמנכ"ל הכספים בחברה, ציין כי המנהלים השכירים לשעבר בכנפי משק שיתפו פעולה באופן מלא עם המפרק, לאחר שהגישו תלונה במשטרה וימשיכו לפעול באופן מלא לחשיפת האמת. "ברור באופן שאינם הכתובת. הם היו אלה שהתריעו שוב ושוב על הדרישות שקיבלו ממנהל חברת האם משק הקיבוצים".

משקי קיבוצים לא נותרה חייבת

חברת האם, משקי הקיבוצים לא נותרה חייבת וטענה כי "הדו"ח חושף את פעולותיהם הכושלות של מנכ"ל החברה לשעבר וסמנכ"ל הכספים לשעבר שמילאו במשך שנים תפקידים בכירים ביותר בחברה מה שאפשר להם לפעול באין מפרע ולהסוות את הנזקים שגרמו". פירמת רו"ח BDO טענה כי הפירמה פעלה כראוי ובהתאם לכללי החשבונאות והתקינה המקובלים.
הבנקים הנושים טענו במסגרת הבקשה שהגישו לפני החג כי "אין בכוונת הבנקים להמתין עם נקיטת ההליכים המשפטיים כנגד אותם צדדיים. הבנקים אינם נכונים כי הנאמן יתיימר ליטול לידיו את העילות וההליכים המוקנים להם בדין והם מעוניינים לפעול בעניינים אלה באמצעות באי כוחם". השופט, חגי ברנר, הותיר את מועד הדיון שנקבע כבר מראש ל- 22 בנובמבר לצו פתיחה בהליכים. את החקירה החשבונאית בתיק ביצע רו"ח עופר אלקלעי. את הנאמן מייצגים עוה"ד סיגל רוזן רכב, דיקלה פרץ ודגן פרנקל.

תיבת פנדורה

הבקשה למנות נאמן זמני לחברת התיירות כנפי משק תור הוגשה ביולי על ידי מספר נושים של החברה: ישרוטל ניהול מלונות, מלונות דן, מלונות אפריקה ישראל, מלונות הירדן ואפדור. האחרונים טענו באמצעות עו"ד רועי אהרוני שהם נושים של החברה בסכום כולל של כ-2.5 מיליון שקל, וכי לחברה חובות כוללים בסך של כ-42 מיליון שקל.
השופט מינה את עו"ד קוטלר כנאמן זמני וציין בהחלטתו כי "בעקבות המשבר אליו נקלעה החברה נערכה בדיקה על ידי דירקטוריון החברה שפתחה לא פחות מאשר תיבת פנדורה. התברר כי לאורך שנים רבות, מאז 2006, בוצע רישום כוזב בספרי החברה, באופן שהציג קיומם של חובות מלקוחות פיקטיביים, בסכומים שהחלו בסך של 10.8 מיליון שקל והגיעו בשנת 2017 לסכום של כ-59 מילון שקל. כלומר, ספרי החברה שיקפו באופן כוזב, לאורך תקופה של כ-14 שנה, נכסים שכלל אינם קיימים, בהיקף של עשרות מיליוני שקלים".