הקוקטייל שעלה לשף משה שגב 37,500 שקל: בית משפט השלום בתל אביב קבע בפסק דין יוצא דופן ביום שישי האחרון כי שלושה גברים שהגיעו למסעדת "שגב אקספרס ראשון לציון" של השף משה שגב הופלו לרעה, מאחר שלא סופקו להם קוקטיילים בחינם כפי שסופקו לנשים שהיו במסעדה באותו ערב. לכן, נקבע כי כל אחד מהם יקבל פיצוי בסך 10,000 שקל. בנוסף לפיצוי הכולל בסך 30 אלף שקל, הוטלו על המסעדה ושגב הוצאות משפט בסך 7,500 שקל.
סגן נשיא בית המשפט, השופט אילן דפדי, קבע בהחלטתו כי "אף שלכאורה נראה שהפגיעה בתובעים באי קבלת פינוק ללא תשלום, כפי שקיבלו הנשים, אינה משמעותית, אין להתעלם ממנה ויש לעשות שימוש בכלים שמעניק המחוקק כדי למגרה. אין לפטור את הנתבעים בתשלום פיצוי של מה בכך. פסיקת פיצוי נמוך מדי עלולה להוביל להיעדר הרתעה כלפי מפירי חוק פוטנציאליים באופן שיגרום לזלזול בחוק".
הפיצה של שגבהפיצה של שגב
שגב משה
(צילום: ירון ברנר)
ב-1 באוגוסט 2017 הגיעו שלושת הגברים למסעדת שגב אקספרס ראשון לציון, שמשה שגב הוא מבעליה, לאחר שהזמינו בה מקום מראש. הם הושבו על ידי המארחת בשולחן הסמוך לשולחן בו ישבו נשים בלבד. במהלך הערב הבחינו שלושת הגברים כי המלצר האחראי על השולחן הסמוך ניגש אל שולחן הנשים כשבידו מגש עמוס בקוקטיילים והגיש להן אותם.
מתוך סקרנות שאלו הגברים את המלצר מה הגיש להן וזה השיב כי הגיש קוקטיילים מיוחדים כפינוקים על חשבון הבית. התובעים ביקשו מהמלצר שיפנק גם אותם בקוקטיילים, אבל המלצר השיב כי אינם זכאים להטבה שכן מדובר ב"ערב נשים" וכי מדובר בהטבה לנשים בלבד, וכי זו המדיניות.

לפנק לפנק לפנק

השלושה התאכזבו והחליטו להגיש תביעה באמצעות עו"ד אייל אבידן. בתביעה נטען כי לאחר המקרה נכנס אחד הגברים התובעים לדף הפייסבוק של משה שגב, שם פרסם השף כי "בחודש הקרוב העולם מתחלק ל-2: אלו שיעדיפו להעביר את הערב מול משחקי המונדיאל ואלו שלא. אני אישית מעדיף לבשל במטבח במקום לשבת מול המסך, ולכן אני מזמין אתכן יקירותיי לערב שכולו חגיגה נשית. בחודש הקרוב ובכל המסעדות שלי כל שולחן שיהיה מורכב רק מנשים יקבל ממני פינוקים".
התובעים טענו כי הם גברים שאינם מתעניינים כלל בכדורגל, והעדיפו לצאת לבלות במקום לשבת מול המסך ובכל זאת נפגעו כתוצאה מיחס מכליל וסטריאוטיפי.
עו"ד אייל אבידןעו"ד אייל אבידן
עו"ד אייל אבידן
המסעדה ושגב דחו את הטענות, וטענו שהמסעדה מפנקת את כלל המתארחים אצלה במנות שונות ובפינוק על חשבון הבית ללא כל הבחנה, ושאין שום הנחיה לצוות המסעדה להוציא פינוק שקשור למינו של האורח, גזעו או כל סממן אחר וכי לא מדובר בעניין של מדיניות מפלה. עוד טענו במסעדה שהתובעים מנסים לצייר תמונה כוזבת, לפיה באותו ערב רק נשים קיבלו פינוקים, אך הדבר לא נכון.
בית המשפט החליט, כאמור, לקבל את התביעה ולראות בתובעים כמי שהופלו לרעה מחמת מינם. "העובדה שמדובר בקוקטיילים שניתנו כפינוק וללא תשלום אינה גורעת מכך שזו הפליה אסורה". באשר לשגב, החליט השופט לא לפטור אותו מאחריות: "משה שגב לא טרח להציג בפניי ראיות כי נקט אמצעים סבירים כדי למנוע את העוולה".
שגב כנראה למד את הלקח: בפרסומים מאוחרים שבוצעו לאחר הדיון הראשון הוא המשיך להזמין נשים להגיע למסעדותיו, אך הוסיף הערה: "גברים, לא לדאוג למי מכם שיבואו לחגוג איתנו - הפינוקים יגיעו גם לחלקכם".