עכשיו זה סופי: חברת השכרת הדירות Airbnb הודיעה כי הגישה לרשות ניירות ערך (ני"ע) האמריקנית (SEC) את המסמכים הראשוניים הנדרשים לקראת הנפקה ציבורית ראשונה. עם זאת, החברה לא חשפה את הנתונים הפיננסיים שהעבירה וטענה כי עוד לא נקבעה כמות המניות שתציע בהנפקה, ומה יהיה טווח המחירים.
הגשת המסמכים מגיעה לאחר שנה לא פשוטה לחברה בפרט ולתעשיית התיירות בכלל. התפרצות הקורונה פגעה בביקוש לשבעה מיליון הנכסים המשווקים דרך האתר, כך שבחודש מאי פיטרו קרוב ל-1,900 עובדים המייצגים 25% מכוח האדם בחברה.
1 צפייה בגלריה
airbnb
airbnb
airbnb
(צילום: shutterstock)
בנוסף, צמצמה החברה את הוצאות השיווק וגייסה מיליארדי דולרים באג"ח. יתרה מכך, מספר בעלי דירות להשכרה לטווח קצר התלוננו שקיבלו באיחור תשלומים מ-Airbnb, וההערכה היא כי ההכנסות השנה יהיו נמוכות בחצי מההכנסות השנה שעברה.
עם זאת, ההנפקה של החברה, שהוקמה לפני 12 שנים, הייתה צפויה כבר תקופה. המנכ"ל בריאן צ'סקי אמר בחודש שעבר כי היה שרוי עמוק בעבודה על מסמכי ההנפקה כשהקורונה התפרצה בארה"ב במרץ.
יחד עם זאת, לאחרונה חלה התאששות מסוימת, על רקע הסרת ההגבלות במרבית המדינות והעובדה שחלק מהנופשים מאמינים שבטוח יותר לשהות בדירה שכורה מאשר במלון.
"העסקים שלנו לא התאוששו לגמרי, אבל אנחנו רואים כמה סימנים מעודדים", נמסר בחודש שעבר מהחברה. לאחר סבב גיוס ההון האחרון של החברה באפריל, הערכת השווי שלה עמדה על 18 מיליארד דולר, נמוך בחצי מההערכת השווי שלה ב-2017.