דו"ח חדש של הבנק העולמי שפורסם הלילה (שני) מגלה כי משבר הקורונה ממשיך לפגוע בכלכלת הרשות הפלסטינית בצורה אנושה, עד כדי כך שהבנק משתמש בהגדרה "הכלכלה הפלסטינית מקרטעת".
>> לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים בכלכלה - הצטרפו לערוץ הטלגרם שלנו
מהדו"ח עולה כי התוצר המקומי הגולמי ברשות הפלסטינית התכווץ ב-11.5% בשנת 2020, אחת הירידות הקשות ביותר שנרשמו בה אי-פעם ופי חמישה משיעור הצמיחה השלילית של ישראל בשנת הקורונה. תחת המשבר הכלכלי, ברשות קיימים גם תת-אספקה במערכת הבריאות ואי-ודאות לגבי מערך החיסונים. הדו"ח קורא לתיאום בין הרשות הפלסטינית לישראל והעולם על מנת למגר את המגיפה ולאפשר שירותי בריאות נחוצים.
3 צפייה בגלריה
דגל בחצי התורן בחברון
דגל בחצי התורן בחברון
"הכלכלה הפלסטינית מקרטעת". חברון
(צילום: AFP)
דו"ח המעקב הכלכלי החדש של הבנק העולמי יוצג במהלך ישיבה מדינית לפיתוח סיוע לעם הפלסטיני אשר תתקיים ב-23 בפברואר. הדו"ח מדגיש אתגרים קריטיים העומדים בפני הכלכלה הפלסטינית ומתאר את ההשפעה של משבר הקורונה על תחום הבריאות ואת צעדי המדיניות שאומצו עד כה.
עוד לפני שמשבר הקורונה החל, התחזית לכלכלה הפלסטינית הייתה עגומה עם רמות צמיחה נמוכות, גירעונות כספיים מתמשכים, שיעורי אבטלה גבוהים ועוני גובר. המצב החמיר עם ההשפעות המשולבות של המגפה והפסקת העברת כספי המיסים שישראל גובה עבור הרשות, מה שהוביל לאחת ההתכווצויות החדות בפעילות הכלכלית.

כ-30% מהפלסטינים חיים מתחת לקו העוני

לפי הדו"ח, הכלכלה הפלסטינית במצב קשה מאוד עקב המשבר הבריאותי והכלכלי העולמי, לאחר שסבלה משלוש תקופות סגר במרץ, יולי ונובמבר 2020, האטה כלכלית קשה, ומשבר פוליטי עם ישראל שעיכב את העברת המיסים שישראל גובה עבור הרשות במשך חצי שנה (מאי-נובמבר 2020).
3 צפייה בגלריה
כחצי מהאנשים מובטלים. עזה
כחצי מהאנשים מובטלים. עזה
כחצי מהאנשים מובטלים. עזה
(צילום: AFP)
שיעור האבטלה בשטחים הפלסטיניים הגיע לכ-28.5% בסוף הרבעון השלישי של 2020, הכולל שיעור אבטלה של כ-49% ברצועת עזה ושיעור אבטלה של כ-19% בגדה המערבית. שיעור העוני עלה לכ-30% כאשר, כ-1.4 מיליון פלסטינים חיים מתחת לקו העוני. ההשפעה המשולבת של המגפה, הפסקת הכנסות מגביית המיסים וירידה של 20% בסיוע בינלאומי הביאו לפער תקציבי, לאחר הסיוע שהתקבל, של מעל למיליארד דולר - הגבוה ביותר מזה שנים.
קנתן שנקר, מנהל אזורי של הבנק העולמי בגדה המערבית ועזה, אמר: "מגפת הקורונה והשפעותיה החריפו את מצב הכלכלה הפלסטינית שהיה קשה ומדאיג עוד קודם לכן. ככל שהמגפה הולכת ומתארכת, מוטל עומס רב על מערכות הרווחה והבריאות השבריריות אשר מקשה עוד יותר על ההתמודדות עם המשבר. אתגר החיסונים הוסיף אף לחוסר הוודאות עבור הפלסטינים לגבי התאוששות כלכלית".
הרשות הפלסטינית מתכננת לחסן 20% מתושביה בחיסונים המסופקים לה חינם במסגרת התוכנית הבינלאומית COVAX, בגיבוי ארגון הבריאות העולמי. משרד הבריאות הפלסטיני מתכנן לרכוש חיסונים נוספים כדי לחסן 60% מהאוכלוסייה, בעלות כוללת של כ-55 מיליון דולר, מהם קיים פער של 30 מיליון דולר. עד כה קיבלה הרשות פחות מ -20 אלף מנות חיסונים. "בעוד שישראל מובילה את העולם מבחינת חיסונים לנפש, משרד הבריאות הישראלי לא גיבש אסטרטגיית הקצאה לתמיכה בשטחים, מעבר ל-5,000 חיסונים שהועברו לחיסון עובדי מערכת הבריאות".
3 צפייה בגלריה
אבו מאזן
אבו מאזן
יו"ר הרשות הפלסטינית, אבו מאזן
(צילום: רויטרס)
בין המלצות הדו"ח - שיפור התיאום בין הרשות לישראל למיגור המגיפה וניהול מערך החיסונים, ולהפחית את האתגרים של בקרת הגבולות לאפשר רכישת ציוד רפואי מציל חיים. תיאום זה הינו קריטי בזמן שהרשות מגבשת את תכניות פריסת החיסונים שלה. בנוסף, הדו"ח ממליץ להקים מרכז פעולות חירום לבריאות הציבור כדי לרכז את ניהול הנתונים ותהליכי קבלת החלטות מושכלים אשר ישמש כגוף תיאום יעיל עם כל השותפים. עקב אובדן משמעותי בהכנסות, התורמים יכולים לסייע במיגור האתגרים הבריאותיים באמצעות השקעות מוגברות לסיוע עם המגיפה תוך כדי הבטחת המשכיות שירותי הבריאות החיוניים והכנסת חיסונים.