המשק ממשיך להתאושש בתחומים מסוימים, אך עדיין לא שב לשגרה. בנק ישראל פרסם היום נתונים עדכניים להיקף השימוש בכרטיסי אשראי בשבוע האחרון, אשר מהווים אינדיקטור טוב בכדי להבין את חזרת המשק לשגרה, מהם עולה כי השימוש באשראי עדיין נמוך מבשגרה, אך השתפר לעומת שבוע שעבר.
>> לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים בכלכלה - הצטרפו לערוץ הטלגרם שלנו
לפי בנק ישראל, בשבעה הימים האחרונים עמד היקף השימוש בכרטיסי אשראי היומי על 1.03 מיליארד שקל בממוצע, נתון הנמוך ב-11% לעומת תקופת טרום המשבר. יחד עם זאת, מדובר בשיפור לעומת נתוני השבוע שעבר, שהיו נמוכים ב-16% לעומת השגרה.
שופינג בחו"לשופינג בחו"ל
קניות בגדים. אילוסטרציה
(צילום: shutterstock)
בחלוקה לענפים בולט כי נמשכת ההתאוששות בתחום המסעדות - אם בשבוע שעבר הנתון היה נמוך ב-18% לעומת תקופת טרום המשבר, הרי שבשוע האחרון הוא נמוך ב-13% בלבד. נזכיר כי בתקופת הסגר הירידה בשימוש בכרטיסי אשראי לתשלום בענף המסעדות הייתה נמוכה ב-70% לעומת השגרה.
בענפי הביגוד, מוצרי החשמל והריהוט נמשכים הביקושים הגבוהים ואף מתעצמים: אם בשבוע שעבר היקף הרכישות היה גבוה ב-12% לעומת טרום המשבר, הרי שהשבוע הוא כבר גבוה ב-15%.
ככל הנראה מדובר עדיין בביקושים כבושים שהצטברו בתקופת הסגר. ענף התיירות ממשיך לבלוט בנזקיו מהמשבר: היקף השימוש בכרטיסי אשראי בתחום זה היו נמוכים בשבוע האחרון ב-59% לעומת טרום המשבר, ולעומת 62% בשבוע שעבר.
בענף המסעדות השימוש באשראי ירד ב-70% במהלך משבר הקורונה. צפו בריאיון עם בעלי ברים ומסעדות בעקבות המשבר