שוק הנדל"ן יתעורר? שר האוצר מפחית את מס הרכישה. כל הפרטים באולפן ynet
(צילום: משי בן עמי )

ההאטה בשוק הנדל"ן בעקבות משבר הקורונה ממשיכה. על פי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (למ"ס), בשלושת החודשים מרץ-מאי 2020 נמכרו כ-6,250 דירות חדשות, ירידה של 38.1% לעומת שלושת החודשים הקודמים (דצמבר 2019- פברואר 2020).
>>לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים בכלכלה - הצטרפו לערוץ הטלגרם שלנו
בלמ"ס מציינים כי נתונים מרשות המיסים מעידים על האטה עמוקה אף יותר - בתקופה הנסקרת הגיעו לרשות המיסים דיווחים על 4310 דירות חדשות שנמכרו, ירידה של 59.2% לעומת שלושת החודשים שקדמו להם. על פי הלמ"ס, הפער בנתונים נובע מפער בין מועד הדיווח של חברות הבניה בסקר שעורך הלמ"ס בדרך כלל לאחר חתימה על זיכרון דברים עם הקונה, לבין מועד הדיווח שלהן לרשות המיסים שהוא מאוחר יותר ומתבצע רק לאחר חתימה על חוזה רכישה.
3 צפייה בגלריה
דירות מעטפת
דירות מעטפת
דירה חדשה
(צילום: shutterstock)
בלמ"ס נוהגים להוסיף למספר הדירות שנמכרו גם את מספר הדירות שלא למכירה (למשל בפרויקטים של בנה ביתך או קבוצת רכישה) שבנייתן החלה. מהנתונים עולה שבתקופה הנסקרת החלה בנייה של 2,760 דירות, ירידה של 34.4% לעומת שלושת החודשים הקודמים.
משקלול מספר הדירות שנמכרו עם מספר הדירות שהחלה בנייתן והן לא למכירה נוצר מדד הכמות המבוקשת לדירות. בסך הכל בשלושת החודשים מרץ-מאי 2020 הכמות המבוקשת של דירות חדשות עמדה על כ- 9,010 דירות ירידה של 37.0% לעומת שלושת החודשים הקודמים (דצמבר 2019-פברואר 2020).

האוצר: "מספר העסקאות למכירת דירה במאי הנמוך מזה 20 שנה"

גם הכלכלנית הראשית במשרד האוצר, שירה גרינברג, פרסמה היום סקירה על הנדל"ן למגורים. כמו סקירת הלמ"ס, גם מסקירת משרד האוצר ניכרת האטה חדה בשוק הנדל"ן.
בעוד שבלמ"ס בוחנים מכירה של דירות חדשות בתקופה של שלושה חודשים, באגף של גרינברג מפרסמים סקירה חודשית של סך העסקאות למכירת דירה מיד ראשונה ומיד שנייה.
על פי הסקירה הזו, בחודש מאי חלה התאוששות בהיקף העסקאות למכירת דירה, בהשוואה לשפל חסר התקדים שנרשם באפריל בתקופת הסגר. במאי נמכרו 6,500 דירות, לעומת 2,100 דירות באפריל. כ-900 דירות נמכרו במסגרת מחיר למשתכן, כך שבשוק החופשי נמכרו רק 5,600 דירות.
עם זאת, על פי הסקירה מספר העסקאות במאי 2020 נמוך ב-28% לעומת מאי 2019. זאת ועוד, היה זה אחד מחודשי מאי החלשים ב-20 השנים האחרונות. "בהשוואה היסטורית של רמת העסקאות בחודשי מאי בעשרים השנים האחרונות זוהי הרמה הנמוכה ביותר מאז מאי 2003 שעמד בצל האינתיפאדה השנייה", נכתב בסקירה.
העסקאות בשוק החופשי במאי מורכבות מ-1,300 דירות בלבד שמכרו חברות הבנייה - ירידה של 34% לעומת מאי שנה שעברה - ועוד 4,300 דירות יד שנייה.
הסקירה כוללת גם ניתוח של מספר העסקאות שנרשמו מידי יום, שממנו אפשר ללמוד כי בשיא הגבלות התנועה בשני השבועות הראשונים של אפריל נרשמו מידי יום פחות מ-10 עסקאות למכירת דירה. בשבוע האחרון של מאי נרשמו כבר 62 עסקאות. למרות העלייה היחסית לתקופת הסגר, עדיין מדובר בקצב נמוך של עסקאות לעומת התקופה שקדמה לסגר, שבה נרשמו מידי יום כ-120-100 עסקאות.