ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר האוצר ישראל כץ החליטו היום על תוכנית חדשה לסיוע למגזר העצמאים והמגזר העסקי שתצא לפועל בימים הקרובים. התוכנית, שהיקפה 2 מיליארד שקל, כוללת בין היתר מענקים מיוחדים עד לגובה 400 אלף שקל, לעסקים שמחזורם עד 20 מיליון שקל ושנפגעו בהיקף של 60% לפחות בחודשים מאי-יוני. המענק יעמוד עד לגובה של 15-10% מהמחזור.
>> לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים בכלכלה - הצטרפו לערוץ הטלגרם שלנו
למעשה הסיוע צפוי להינתן לענפים שספגו את עיקר הנזק כתוצאה מאי החזרה של רובם לפעילות מלאה במשק, ובראשם ענפי התיירות, התעופה, הבידור ועסקים שאמנם חזרו לפעול אולם הפעילות בהם נמוכה ביותר, בין השאר בשל המיתון הכבד שבו שרוי המשק ומיעוט של צרכנים בתחומי מסחר רבים.
עוד הוחלט להוסיף עסקים שיקבלו פיצוי עד למחזור של 100 מיליון שקל, שנפגעו בהיקף של 80% לפחות בחודשים אלה. גם כאן מדובר בעיקר על ענפי התיירות והתעופה, אך גם עסקים שלא חזרו לפעילות בשבועות הראשונים לשחרור הסגר ושחזרתם לפעילות כמו לפני משבר הקורונה איטית מאוד.
1 צפייה בגלריה
מחאת העצמאים בכיכר רבין
מחאת העצמאים בכיכר רבין
מחאת העצמאים בכיכר רבין
(צילום: יעל גויסקי)
עצמאים עד למחזור של 300 אלף שקל בשנה צפויים לקבל גם הם מענק נוסף, כפול בהיקפו ביחס לפעימה הקודמת. בנוסף לכך, ישונו הקריטריונים לקבלת מקדמות מ-20% ל-40%, ביחס לפעימה הקודמת. עוד הוחלט להמשיך ולתת מענק גבוה יותר לעסקים ששימרו עובדים למרות הפגיעה הקשה.
יצוין, כי לפי ארגון לה"ב, 60 אלף עצמאים לא חזרו עד היום לעבודה ועוד כ-40 אלף חזרו לעבודה חלקית מאוד, עד 30% בלבד מהיקף עבודתם ערב משבר הקורונה. בין היתר, על פי הנתונים, 95% מהעוסקים בתחום אמנות הבידור והפנאי לא חזרו לעבודה, ו-50% מענפי התיירות והאירוח לא שבו גם הם לעבודה.
ראש הממשלה ושר האוצר ציינו כי מטרת התוכנית היא לאפשר הזרמה מיידית של סכומי כסף משמעותיים לעצמאים ולמגזר העסקי, ללא עיכובים וחסמים מיותרים, ובכך לסייע להם לעבור את תקופת המשבר. "אנו מוודאים כי השכירים, העצמאים והמגזר העסקי יקבלו את הסיוע המתבקש. כל זאת לצד המשך קבלת המענקים בסך 7,500 שקל על כל עובד שיוחזר לעבודה".