איש העסקים הישראלי בני שטיינמץ והאסטרטג הבכיר טל זילברשטיין הורשעו הערב (חמישי) בבית המשפט העליון ברומניה בפרשת שחיתות שבה זוכו בערכאה נמוכה יותר. שניהם נשלחו לרצות חמש שנות מאסר.

ביוני אשתקד זיכה בית המשפט את שטיינמץ וזילברשטיין, ואת אנשי העסקים משה אגבי ומריוס מרקוביץ', שהואשמו בפרשת הונאה הקשורה לקרקעות במדינה. במסגרת חקירת הרשות למלחמה בשחיתות הואשמו בנוסף גם כמה דמויות מקומיות מוכרות.
2 צפייה בגלריה
בני שטיינמץ
בני שטיינמץ
בני שטיינמץ
(צילום: יאיר שגיא)
שמותיהם של הארבעה נקשרו בהונאת קרקעות ענקית באזור בנייסה, הסמוך לבירה בוקרשט. הרשות למלחמה בשחיתות ברומניה הגישה בזמנו כתבי אישום נגד שטיינמץ, זילברשטיין וכמה אזרחים רומנים בחשד למעשים פליליים במטרה להשיג את הקרקעות המדוברות בדרכים לא כשרות. הפרשה נקראה ברומניה "חוות בנייסה".
מאז התפוצצות אותה פרשה - אחרי שנתיים של חקירה של הרשות למלחמה בשחיתות ברומניה - שטיינמץ וזילברשטיין לא חזרו למדינה ומן הסתם לא הופיעו לחקירות ולמשפט שהתנהל נגדם.
2 צפייה בגלריה
טל זילברשטיין
טל זילברשטיין
טל זילברשטיין
(צילום: AFP)
הפרשה הרומנית הוגדרה שם כאחת משערוריות השחיתות הגדולות במדינה, שהיקפה כ-136 מיליון אירו. בכירים רומנים, נטען, סייעו לשטיינמץ להשתלט על קרקעות של המדינה תמורת מתנות ושוחד. לפי החשדות, בין השאר היה מדובר בחווה בשטח של 28 דונם, שעליה ניסו להשתלט באמצעות העברתה לבעלות יורש העצר הרומני.
לפי הפרסומים בתקשורת הרומנית, שלושת הישראלים הוזכרו במסמכים ובחומר החקירה של הרשות למלחמה בשחיתות במדינה. בידי הרשות, נמסר, היו גם הקלטות שבהן נשמע לכאורה שטיינמץ משוחח בטלפון עם החשוד המרכזי בפרשה, איש העסקים הרומני רמוס טרויקה, שנעצר גם הוא.
זילברשטיין, ששימש יועץ אסטרטגי לפוליטיקאים ישראלים, יצר לאורך השנים קשרים טובים ברומניה, שם ייעץ לראשי ממשלות וגם לנשיא לשעבר טראיאן בססקו. הקשרים הפוליטיים הובילו אותו גם לעולם העסקים ברומניה, ועל רקע זה הוא פעל יחד עם שטיינמץ בתחומים שונים.
זילברשטיין המשיך לעבוד באירופה והפך גם ליועצו הקרוב של קנצלר אוסטריה, כריסטיאן קרן מהמפלגה הסוציאל דמוקרטית. זילברשטיין היה זה שטבע את סיסמת הקמפיין של המפלגה הסוציאל-דמוקרטית לבחירות תחת השם "תשיגו את מה שמגיע לכם".
בית המשפט בבראשוב שמע 100 עדים במהלך המשפט. בערעור בעליון, נערכו 14 הגרלות עד שנקבע ההרכב שהרשיע לבסוף את הישראלים, ורבים אחרים. בית המשפט סירב לבקשת ההגנה לדחות דיון שבו העיד עד המפתח בתיק, רמוס טרויקה, למרות שעורכי הדין היו בבידוד בגלל קורונה.

הורשעו על השתייכות להתארגנות לביצוע פשע

הרשעה של שטיינמץ וזילברשטיין היא בסעיף שנוסף במהלך דיוני הערער. הם הורשעו על השתייכות להתארגנות לביצוע פשע (Grup criminal). הפרקליטות החליטה לשנות את סעיף האישום במהלך הדיון בעליון, בלי לנהל דיון על הדרישה של התובעים - ועל סמך הסעיף הזה השניים הורשעו. הסעיף הזה הוא של התארגנות לביצוע עבירה בקבוצה (ארגון פשע).
יצוין כי בערכאה הראשונה, נחשף במשפט כי התביעה זייפה מסמכים. נתברר גם כי זויפו תמלילי חקירה של אחת המעורבות בתיק, ונמצא פער בין מה שאמרה ובין מה שתומלל והוגש לבית המשפט.
עו"ד יובל ששון, המייצג את שטיינמץ וזילברשטיין מסר בתגובה: "הליך הערעור נוהל בניגוד לדין ולכללי הצדק ובכוונתנו לפנות לערכאות אירופאיות ולפסול את ההליך, כפי שקרה לא פעם בעבר ביחס להחלטות בתי המשפט הרומנים.
"לאחר זיכוי מנומק בין מאות עמודים בבית המשפט המחוזי הרומני, שבמסגרתו עלה בין היתר כי החקירה נגד הנאשמים נוהלה בצורה שערורייתית וכללה זיוף ראיות ממניעים זרים, הגישה התביעה ברומניה ערעור לבית המשפט העליון הרומני.
"לצערנו, הליך הערעור נוהל בצורה שאי אפשר להגדירה כמשפט צדק ושמעוררת ספק לגבי עצמאות פעולתו של הרכב השופטים. כך לדוגמה, הרכב בית המשפט שונה 17 פעמים עד שנקבע ההרכב 'הרצוי'; העבירה שבה הואשמו הנאשמים לא הוצגה להם עד למתן פסק הדין; הפרוטוקולים נרשמו באופן מוטה; נמנע מעורכי הדין של הנאשמים לערוך חקירות נגדיות כנגד עדי מפתח ונעשה שימוש בראיות שאינן קבילות גם על פי הדין הרומני.
"מרשיי נחושים להלחם על חפותם בערכאות אירופאיות ואנחנו סמוכים ובטוחים שהן יבטלו את ההחלטה הרומנית כפי שעשו לא אחת לגבי החלטות אחרות של בתי המשפט ברומניה".