בפעם השנייה בתוך ששה חודשים, נסגרו הקניונים ומרכזי הקניות החל משלשום, ערב ראש השנה, ונאסרה פעילותן של רשתות האופנה והמסחר, למעט עסקים חיוניים כמו בתי מרקחת, חנויות מזון, DIY, משרדים ובנקים. הרשתות הפרטיות והציבוריות, בהן פוקס, קסטרו, גולף, המשביר ודלתא, הוציאו אלפי עובדים לחל"ת וכמוהן יתר רשתות הקמעונאות.
>> לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים בכלכלה - הצטרפו לערוץ הטלגרם שלנו
קבוצות הקניונים, מצידן, עדיין מתמודדות עם תוצאות הסגר הראשון וכבר החלו להעניק הקלות בשכר הדירה על חודשים ספטמבר ואוקטובר.
2 צפייה בגלריה
קניון הזהב
קניון הזהב
קניון הזהב
(צילום: יח"צ)
קבוצת עזריאלי הודיעה כי בעבור חודש ספטמבר תעניק לשוכרים הנחה של 60% בשכר הדירה. החברה טרם הפעילה את ההרשאות עבור ספטמבר מכיוון שתשלומי אוגוסט נדחו ונגבו בשתי פעימות, שהשנייה בהן הופעלה ב-25 בספטמבר. עזריאלי לא הודיעה על הנחה על תשלומי חודש אוקטובר ומסרה לשוכרים כי תשלומי אוקטובר יופקו עם החזרה לפעילות ויגבו ב-15 באוקטובר. בכל הנוגע למסעדות ועסקי מזון מהיר שפועלים בקניוני הקבוצה, הודיעה עזריאלי כי מסעדות שירצו לפעול בתקופת הסגר, התמורה תשולם בנפרד.
2 צפייה בגלריה
קניון עזריאלי בתל אביב
קניון עזריאלי בתל אביב
קניון עזריאלי בתל אביב בסגר הראשון
(צילום: שאול גולן)
קניון הזהב, שבסגר הקודם היה בין האחרונים להודיע על הטבות בשכר הדירה, הקדים בסגר השני והודיע לשוכרים כי יעניק הנחה של 60% בדמי השכירות לספטמבר. שוכר ששילם את מלוא דמי השכירות לספטמבר, שכן הם משולמים בתחילת החודש, יזוכה ב-40% מהתשלום הבסיסי בתשלומים הבאים. בנוגע לאוקטובר, הודיע הקניון כי ידחה את הגביה של שכר הדירה והתשלום יחושב על פי ימי עבודה בפועל, מיום שהממשלה תאשר את פתיחת החנויות. עוד מסר הקניון לשוכריו, כי דמי השכירות כאחוז מהפדיון ישולמו בהתאם להסכם השכירות של השוכר מול הקניון.
קניון שבעת הכוכבים, בבעלות הכשרת הישוב, יעניק הנחה של 30% מדמי השכירות לחודש ספטמבר ולחודש אוקטובר. התשלום ייגבה ב-21 בספטמבר וב-20 באוקטובר. שבעת הכוכבים ימשיך לגבות דמי ניהול מלאים משוכרים גם בתקופת הסגר ועל אף שהקניון סגור. "כמוכם, גם הכשרת הישוב מתמודדת עם האתגרים שמציבים בפניה עיתות קשות אלה, אך אנו עושים כל שביכולתנו על מנת לשמור על האופטימיות והתקווה כי נגיף הקורונה ימוגר באופן שיביא לסיום המשבר בהקדם", כתב הקניון לשוכריו.
קניון גירון באשקלון כבר גבה את השכירות לחודש ספטמבר והודיע לשוכרים כי יזכה את השוכרים בהנחה של 40% משכירות ספטמבר ומדמי הניהול. דמי השכירות ודמי הניהול עבור אוקטובר לא יגבו בתחילת החודש והגביה תדחה למועד שהחנויות יחזרו לפעילות.
מליסרון הוציאה בשלב זה מכתב רק לבעלי המסעדות ועסקי המזון המהיר והודיעה להם כי בתקופת הסגר לא תתאפשר פתיחת המסעדות ואיסוף של הזמנות טייק אווי. מסעדה שתבחר לספק שירות משלוחים בסגר תשלם על פי המתווה הבא: הפדיון על המשלוחים יצורף לפדיון של המסעדה בתקופה שלפני הסגר והחישוב יעשה על פי אחוז מהפדיון.

ייגבו דמי ניהול

מליסרון, עזריאלי וקניון הזהב ימשיכו גם בתקופת הסגר לגבות מהשוכרים שלהם דמי ניהול מלאים. בחלק מהקניונים משלמים השוכרים דמי ניהול שמשתווים לשכר הדירה ועומדים על כ-90 שקל למ"ר. בחישוב של עשרות אלפי המטרים ששוכרים הקמעונאים, מדובר בסכומים של עשרות מיליוני שקלים שיגבו מכל אחד מהשוכרים.
קבוצת ביג, הייתה הראשונה להודיע על הקלות בספטמבר אוקטובר ותעניק פטור מדמי שכירות בסיסיים ודמי ניהול על ימי העבודה שהחנויות יהיו סגורות בהם בחודשים ספטמבר ואוקטובר. ביג תשווה את העומס על השוכרים בגין חודשיים אלה לעומס שהיה עליהם בשנת 2019 ובמידה והעומס ב-2020 יצא נמוך יותר, ידרשו השוכרים להשלמת שכר הדירה והיתרה תיגבה מהם בנובמבר.
רני צים הודיע בשבוע שעבר לשוכרים במתחמי צים אורבן ו-seven, כי הקבוצה תעניק פטור וזיכוי מדמי שכירות בסיסיים ודמי ניהול בספטמבר ואוקטובר, עבור אובדן ימי עבודה שנגרמו בשל הנחיות הסגר, והחברה תיגבה דמי שכירות עבור אותם חודשים כאחוז מהפדיון. דמי השכירות עבור חודש אוקטובר יגבו ב-18 באוקטובר.
ויש גם מי שהודיע הודעה הפוכה מכל היתר ולמרות הסגר מתכוון לגבות שכר דירה ודמי ניהול מלאים מהשוכרים. כזה הוא קניון רמלוד, שהבוקר הודיעה המנהלת שלו, ענב סתיו, במכתב לשוכרים: "הנהלת הקניון ושירותיה פתוחים כרגיל, החנויות מחליטות אם לפתוח או לא. דמי ניהול ושכירות ישולמו כרגיל".