צפו במחאות העובדים הסוציאלים ברחבי הארץ

הסכם עם העובדים הסוציאליים: הממשלה תאשר מחר (א') החלטה לקיצוץ רוחבי של 0.16% מבסיס התקציב של 2021, בסך 100 מיליון שקל, והפחתה נוספת בבסיס התקציב של 2022 בסכום זהה - במטרה לממן את ההסכם לשיפור תנאי העבודה של העובדים הסוציאליים תוך שמירה על מסגרת התקציב.
כך למשל מהרשויות המקומיות יוקצצו שישה מיליון שקל, ממשרד החינוך יקוצץ 13 מיליון שקל, מההשכלה הגבוהה 8.8 מיליון שקל וממשרד הבריאות 8.6 מיליון שקל.
1 צפייה בגלריה
מחאת העובדים הסוציאליים בקריית הממשלה בתל אביב
מחאת העובדים הסוציאליים בקריית הממשלה בתל אביב
מחאת העובדים הסוציאליים בקריית הממשלה בתל אביב
(צילום: מוטי קמחי)
עם זאת לפי ההחלטה, הקיצוץ הרוחבי לא בהכרח ייצא לפועל. כך, נקבע כי הקיצוץ יתבצע "אלא אם כן החליטה הממשלה על ביצוע פעולה מאזנת אחרת לצורך מימון האמור בהחלטה זו, כולה או חלקה, לרבות הפחתה זמנית בהוצאות השכר במגזר הציבורי, בכפוף לחתימה על הסכם קיבוצי בין המדינה לבין ההסתדרות הכללית". כלומר, אם תתקבל הצעת אגף התקציבים על קיצוץ בשכר במגזר הציבורי (באופן ישיר או דרך הצעות שונות כמו הקפאת התשלומים לקרנות ההשתלמות) - הקיצוץ יבוטל.
על פי ההסכם, בחודש יולי 2021 תשולם הפעימה הראשונה לשכר המעודכן בסך של 200 מיליון שקל. פעימה שנייה תהיה עם פתיחת הסכמי השכר במשק, העובדות והעובדים הסוציאליים יוחרגו ויקבלו פעימה שנייה ייעודית. עוד הוחלט על הסכם אבטחה ומוגנות מלא לעובדים בסך 70 מיליון שקלים שיוכנס לתקציב המדינה בכל שנה, וכי כל העובדות והעובדים יקבלו מענק קורונה לשנת 2021 בסך 9,000 עד 11 אלף שקלים לעובד.